Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 12311 ... Sonuncu
Like Tree22Beğeni

Konu: Detaylarıyla Malulen Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Detaylarıyla Malulen Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

  Sponsor Bağlantılar


  2013 Yılında malulen emeklilik için yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre 3 Ağustos 2013 tarihli yönetmelikte 21 hastalık malulen emeklilik kapsamına alındı. 21 Hastalığın malulen emeklilik kapsamına alınmasıyla birlikte, gazete ve TV haberlerinde yasa, yönetmelik ve kanunlarla hiçbir alakası olmayan tamamen asparagas haberler yapılarak hem insanlara boşuna umit verildi hemde bir yığın kafa karışıklığına neden olundu. Bu kafa karışıklığı ve kavram kargaşasına son vermek adına tüm detaylarıyla (ilgili yönetmelik ve yasaya dayanarak) malulen emeklilik şartlarını, maluliyet durumunu, kimlerin hangi koşullarda malulen emekli olacağını açıklayacağız.

  malul.jpg

  Malulen Emeklilik Şartları 2017

  Malulen emekliliğin omurgasını oluşturan şartlar 2006 yılında çıkartılan 5510 Sayılı kanun ile belirtilmiştir. Kimlerin malulen emekli olacağı 5510 sayılı kanunun 25, 26 ve 27. maddelerinde düzenlenmiştir. 2006 yılından bugüne malulen emeklilik şartlarında yapılan tek değişiklik 21 hastalığın malulen emeklilik kapsamına alınmış olmasıdır. Bunun dışında malulen emeklilik şartlarında başka bir değişiklik yapılmamıştır. Bakınız: 5510 Sayılı Kanun

  Sizleri kanun maddeleri arasında boğmadan herkesin anlayacağı dilde (yasada atıfta bulunan maddeleri sadeleştirerek) malulen emeklilik için olmazsa olmaz şartları sıralıyoruz.

  Kimler Malul Sayılır?

  İşverenin veya sigortalının talebi üzerine kurumca (SGK) yetkililendirilen hastanelerden usülüne uygun olarak alınan raporda çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.
  (Bakınız: 5510 Sayılı Kanun: Madde 25)

  Malulen Emeklilik İçin Prim Şartı

  En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük,
  yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. (Bakınız: 5510 Sayılı Kanun: Madde 26)

  Bakıma Muhtaç Malul Kavramı Nedir?

  Malulen emeklilik yönetmeliğinin 12 Maddesi bakıma muhtaç özürlü kavramını ve hastalık listesini şu şekilde sıralamıştır.

  • a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.
  • b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
  • c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
  • ç) İki elin kaybı.
  • d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
  • e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
  • f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
  • g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
  • ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
  • h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar. Bakınız: Engelliler Sitesi - Engelliler ve Dostları Platformu - Malulen Emeklilik Yönetmeliği  Özetlemek (sadeleştirmek) adına;

  1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması,

  2- 10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü,

  3- Kişi bakıma muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.

  4 B ( Bağkur) Malulen Emeklilik Şartları

  Bağkur kapsamında (4 b) sigortalı olanlar için yukarda anlatılan malulen emeklilik şartları aynen geçerlidir. Bağkur mensubu özürlü, malulen emeklilik talebinde bulunmadan önce, sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödemiş olması gerekmektedir.

  TSK da Malulen Emeklilik şartları

  TSK (Türk silahlı kuvvetleri) personelinin malulen emeklilik işlemleri için “TSK’da GÖREV YAPAMAZ” raporunu, sağlık kurulundan almış olmaları gerekiyor. Alınan raporun kabul görmesi sonucu, T.C.Emekli Sandığı Kanununda yer aldığı ifadesi ile Adi Malül, yani Malulen emeklilik olacaktır.

  Not: Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan askeri ve sivil personel ile askerlik görevi ile yükümlüler için Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği esas alınır.


  İş Kazasında Malulen Emeklilik Şartları

  İş kazası sonucu (görevi başındayken) sakatlanan kişi malulen emeklilik koşullarını yerine getiriyorsa, (yukarda bu koşulların ne olduğu detaylı biçimde aktarılmıştır.) bu kişi hem malulen emeklilik maaşı hemde SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ (maaşı) alır. Bu iki maaş aynı anda alınır. İki maaş arasında şöyle bir detay var fazla olanın tamamını, az olanın ise yarısı alınır. Örnek vermek gerekirse iş kazası geçiren kişiye bağlanan malulen emeklilik maaşı 1.000 TL, iş göremezlik geliri (maaşı) 800 TL ise 1.000 TL nin tamamını, 800 TL nin yarısını yani 400 TL sürekli iş göremezlik maaşı alır.

  Malulen Emeklilikte Kıdem Tazminatı

  Malullük aylığı nedeniyle işten ayrılıp sosyal güvenlik kuruma başvurun kişiler kıdem tazminatı alır. Zira 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'ncü maddesi uyarınca malullük aylığı almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan haller kapsamına girer.

  Malulen Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

  İster ssk ister bağ kur isterse emekli sandığı mensubu sigortalıların malulen emeklilik başvurularının ne zaman sonuçlanacağı ne zaman aylığa hak kazanacakları başka bir merak edilen sorudur. Eğer malulen emeklilik başvurunuzda evraklarda bir eksiklik yoksa malulen emeklilik başvurunuz 3-4 ayda sonuçlanarak tarafınıza aylık bağlanır


  Ayrıca bakınız > https://engelliler.gen.tr/f11/malule...listesi-24324/


 2. #2
  Mazıdağlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  69
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Eline sağlık çok önemli ve açıklayıcı olmuş TEŞEKKÜRLER

 3. #3
  Mazıdağlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  69
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Benim kafam karıştı kaç gündür burayı okuyup duruyorum.


  Benim şöyle bir durumum mevcut , 2 yaşında çocuk felci geçirip engelli duruma gelmişim % 50 raporla 1998 sigorta girişim var. Sonra 2007de % 60 vergi indirimi raporu aldım 2009da % 60 bakıma muhtaç ağır engelli raporu aldım. Raporda her iki alt ekstremite parapleji diye yazıyor. Yani her iki ayağımda felç hiç hareket yok yukarıda şu maddeye kafam takıldı (e ( Her iki bacağın altan en az 1/3''nünün kaybı.) 3147 pirim günüm de var. Bu durumda bana ne yapmamı istersiniz mallülen ememeklilik şansım varmı.?

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,577
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  128 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  O madde sizi çokta ilgilendirmiyor. Zira o maddeye tabi olanlar için 1800 gün prim şartı yeterli oluyor. Oysa sizin 3147 pirim gün sayınız varmış. İlk sigortalılık tarihinde de sakatlık oranınız %60'ın altındaymış dolayısıyla malulen emekli olabilmek için şartlarınız uygun gözüküyor.
  Ayrıca şu iki konuyuda inceleyiniz
  http://engelliler.gen.tr/f11/malulen...zilmali-24352/
  http://engelliler.gen.tr/f25/malulen...-alinir-24331/

 5. #5

  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Şehir
  İSTANBUL-maltepe
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  SAĞLIK TEKNİKERİ,"iş kazası sonucu (görevi başındayken) (beyin kanaması ve felç olmak) kişi malulen emeklilik koşullarını yerine getiriyorsa" (ssk başlangıç 1992,2860 gün prim,% 76 ağır engelli) ış kazası sayılırmı ?

 6. #6
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,577
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  128 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Açıkcası "beyin kanaması ve felç" in iş kazası kapsamına alınacağına ihtimal vermiyorum. Neticede burada işverenin bir sorumluluğu yada ihmali bulunmuyor...
  Konuya ilişkin şöyle bir döküma denk geldim. İlgili dökümanda "beyin kanamasının iş kazası olarak kabul edilebilir" denmiş ama bunun sadece bir yorum olduğunu belirtmek isterim.
  http://www.kamu-is.org.tr/pdf/813.pdf

 7. #7

  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Şehir
  İSTANBUL-maltepe
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  HALİL bey,araştırmanız ve yorumunuz için teşekkür ederim.Saglık teknikerinin yazdığı makalenin son paragrafındaki "iş kazası sonucu (görevi başındayken)......SÜREKLİ İŞ GÖREMEZ (aylığı) alır." yazısı kendi düşüncesi mi yoksa kanun mu ?
  Gazoz Agacı bunu beğendi

 8. #8
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,577
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  128 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Kendi düşüncesi değil tabiki. Halı hazırda hem malulen emeklilik maaşı hemde sürekli iş görememezlik maaşı alan binlerce insan var.

 9. #9

  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Şehir
  İSTANBUL-maltepe
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Teşekkür ederim halil bey

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Mesajlar
  120
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  merhaba.daha önce SSK lı olaraka çalışmış ancak şu an çalışmıyor.bu arada geçirdiği kalp ameliyatı sonrası (kalp pili takılmış) %60 engelli raporuma sahip.300 günlük primi var ..malulen emeklilik müracaatı için bir yerde çalışıyor olmak zorunlu mudur?teşekkürler


Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 12311 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş