Detaylarıyla Malulen Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

sivasli1

Üye
Üye
dogrudur hocam

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba ben bugün sigortaya gittim orda calışanlar işe başlarken %40 raporun olursa malülen emekli olamazsın diyor anca 3600 le olabilirsen diyor bu dogru mu degilmi lütfen en kısa sürede cevabınızı bekliyorum
Öyle bir şey yok. SGK daki memurların cahaletine hayret ediyorum açıkcası. Yasalarada mı bakmıyorlar anlamıyorum.

5510 sayılı kanunun malulen emekliliği düzenleyen maddesini aktarıyorum.

Madde: 25
Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Ek olarak şunu belirteyim malulen emeklilik için şu şart çok önemlidir. İlk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (yani %60) sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkmış olması gerekmekte.

Eğer siz %40-59 arası rapor alırsanız ancak o zaman 3600 gün sizin için geçerli olr.

meekmentos

Üye
Üye
Memura anlatmaya calıştım ama beni dinlemedi bile ısrarla malülen emekli olamazsın diyordu.daha önce raporum yoktur yazan belgeyede hiçbirşey demedi sadece imzattı ondan bir sorun cıkmaz degilmi cünkü %40 raporum var cevaplarınız için cok teşekkür ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yoktur deseydeniz yanlış beyan vermiş olurdunuz zaten. Bende öyle sizin yaptığınız şekilde yapardım.

meekmentos

Üye
Üye
mrb halil bey malülen emeklilik başvurumu yaptım şu anda doktor gezme aşamasındayım nöroloji uzmanım desteksiz 20 mt yürüyemiyor ve el kol ince beceri kuvveti yok diye yazdı fizik tedavi uzmanımda buna yakın birşeyler yazarsa bakıma muhtaç olarak malülen emekli olabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
DR Muayenesi dair bir şey söylememiz çok sağlıklı olmaz. Bu nedenle yorum yapamıyorum.

meekmentos

Üye
Üye
Askerlikten muaf olmak malulen emeklilikte sorun olurmu

meekmentos

Üye
Üye
sonunda hastane gezme işini bitirdim sadece heyet günüm kaldı artık benim hastalıgım için hangisi gecerli olur acaba kas hastalıgım var nöroloji doktorunun verdigimi önemlidir fizik tedavi uzmanınınmı nöroloji doktorum desteksiz 20 mt yürüyemiyor el kol ince beceri kuvveti yok vede Zorlukla ayağa kalkıyor ve ayakta durma pozisyonu elde ediyor yardım olmaksızın yürüyemiyor diye yazdı fizik tedavi doktorumda desteksiz yürüyebiliyor ancak desteksiz yerden kalkamıyor yazdı sizce bu sonuclara göre bakıma muhtac kavramıyla malülen emekli olabilirmiyim yoksa 5 sene sonra tekrar mı başvururum sadece %60 dan malülen emekli olmak icin

karsehirli

Üye
Üye
2010 yılına kadar malül çocuk olarak babamdan emekli sandığından faydalanıyordum. 2010 yılından itibaren de (5 yıl 4 ay) engelli memur olarak göreve başladım. oran başlangıçta %90'dı. şimdi sigortalılığım (kamudan) var. bazı sağlık nedenlerinden dolayı malulen emekli olmak istiyorum. 1800 gün prim falan diyor. malulen emekli olabilir miyim? nereye başvuracağım?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk sigortalı olduğunuz tarihte rapor oranınız yüzde kaçtı?

zemferi

Üye
Üye
2010 yılına kadar malül çocuk olarak babamdan emekli sandığından faydalanıyordum. 2010 yılından itibaren de (5 yıl 4 ay) engelli memur olarak göreve başladım. oran başlangıçta %90'dı. şimdi sigortalılığım (kamudan) var. bazı sağlık nedenlerinden dolayı malulen emekli olmak istiyorum. 1800 gün prim falan diyor. malulen emekli olabilir miyim? nereye başvuracağım?

işe girerken malul durumda olanlar, 5510 sayılı yasaya göre malulen emeklilik hak edemezler. başka bir hastalığınıza bağlı (ilk hastalığınız hesaba katılmadan)çalışma gücü kaybınız % 60 ve üzerinde olursa 10 yılda, bakıma muhtaç derecede malul olursanız (yine başka bir hastalıktan) 5 yılda malulen emekli olursunuz. bu durumda siz eğer başka hastalıktan %60 ve üzeri maluliyetiniz yok ise 15 yılda emekli olursunuz.

karsehirli

Üye
Üye
şimdi ki oran %96. başkasının bakımına muhtaç birisiyim. başlangıçtaki hastalıktan hariç 2.- 3. hastalıktan malullük oranını yeni öğrendim. teşekkür ederim.

rüyam

Üye
Üye
Halil bey iyi aksamlar ya ben merak ettim esim 3 yasinda yuksek atesten cocuk felci polio sekeli gecirmis ve 3 yasindan beri %80 engelli ayaklari tutmuyor emekliligi icin sigortasini yaptirdim ama sartlar agirlasinca 90 gun de sigortayi iptal ettirdim bakima muhtac oldugu icin zaten calistirmiyorum peki biz emeklilik icin basvura biliyormuyuz yada bizim icin getekli olanlar nelerdir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eşinizin ilk sigortalılık tarihi ve toplam prim gün sayısı nedir?

ahuse

Üye
Üye
halil abi ben yenı memur oldum bır hafta daha once hıc günüm yok 1800 günü doldurup malumen emeklı olmazmıyım rağoru 2012 de aldım %80 agır engelliyim rapordan once günüm yok

Artersman

Üye
Üye
Merhaba benim kemik iliği transplantasyon ve sonrası komplikasyon dan dolayı %60 oranında raporum var acaba emeklilik hakkım var mıdır?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
halil abi ben yenı memur oldum bır hafta daha once hıc günüm yok 1800 günü doldurup malumen emeklı olmazmıyım rağoru 2012 de aldım %80 agır engelliyim rapordan once günüm yok

İlk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinin üzerinde (%80) raporunuz olduğunuzdan malulen emekli olamazsınız.

Merhaba benim kemik iliği transplantasyon ve sonrası komplikasyon dan dolayı %60 oranında raporum var acaba emeklilik hakkım var mıdır?

İlk sigortalılık tarihinde herhangi bir hastalığınız veya alınmış bir rapor oranınız varmıydı?

meekmentos

Üye
Üye
Merhaba halil bey malülen emeklilik için rapor almıştım 1 ay önce şimdi rapor yetersiz bulundu ve üniversite hastanesine gönderildim bu nedemektir sizce karar verilememismidir yoksa sırf uğraştırmak içinmidir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Muhtemelen tekkiklerden birinde eksiklik veya yetersizlik görülmüş onun için sevk yapılmıştır.

Tekerlekli Sandalye