Detaylarıyla Malulen Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

xpserkan

Üye
Üye
Teşekkür ederim Halil abi,
Anlaşılan önce açığı kapatıp sonra başvuru yapmak lazım. Öğrendiğim iyi oldu.

Antakya

Üye
Üye
Merhabalar. Ben 1/9/1986 doğumluyum. 2004 yılında yüzerken geçirdiğim kaza sonucu omurilik felci oldum. 10 senedir servikal 6 dereceden yatalak hastayım ve %92 oranında sağlık kurulu raporum var. 2004 yılında hastanede 18 yaşımı doldurduğum için Ekim 2004'te 1 günlük SSK girişim yapılmış, daha sonrasında babamdan sigortalı olarak devam ediyorum. Bu durumda emekli olma şartım nedir? Geriye dönük borçlanma olmadığını biliyorum, bugünden sonra bi işyerinde SSK'lı çalışan olarak görünürsem ne kadar prim ödeyip emekli olabilirim? 2004 yılında 1 günlük SSK girişim var, bundan sonra 3600 gün mü ödemem lazım? Kimi diyor; Eğer işgücü kaybı bakıma muhtaçlık düzeyinde ise ki bende durum öyle... En az 5 yil sigortalı olmak ve 900 gün prim ödemek yeterli olacaktır. Lütfen beni bu konuda bilgilendirin.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Antakya, size söylenenlerin tamamı doğrudur. Malulen emeklilik 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim gerekmekte. Kişi bakıma muhtaç derecede malulse 900 gün primle emekli olur.

karsehirli

Üye
Üye
657 sayılı memurları kanununa tabi engelli olarak işe başlayanlar için emekli olma durumu nedir? cevaplarsanız sevinirim. 2010 yılında göreve başladım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, engelli memurların emekliliğiyle ilgili daha geniş bilgi almak, varsa sorunuz bu konu içeriğiyle direk uyuşmadığından şuradaki konunın altına sorabilir, konuyu okuyup bilgilenebilirsiniz. TIKLAYINIZ

askalderon

Üye
Üye
Herkese merhaba...
Hava Kuvvetlerinde pilot yzb.'yım. 2015 ocak ayında Eskişehir hava hastanesinden hipertansiyon tanısı nedeniyle "sınıfı görevini yapamaz" raporu aldım. Raporu 15 şubatta TSK Sağlık Komutanlığı, 5 Martta da MSB onayladı. 16 Mart tarihinde kararı tebliğ ettim ve itiraz etmediğime dair dilekçemi kuvvete verdim. Takiben evraklarım SGK ya gitti ve SGK adi malul olduğuma karar verdi. Buraya kadar herşey güzel ancak Hava Kuvvetleri Komutanlığı ben itiraz etmediğim için TSK Sağlık Komutanlığına 16.04.2015 tarihinde gönderdiği yazıyla benim itiraz muayenesine alınmamı talep etti. Bu nedenle Hava Kuvvetleri emeklilik işlemlerimi başlatmıyor. Bunun hukuki bir dayanağı var mı?

1) Benim Eskişehir hava hastanesinden aldığım rapor ne zaman kesinlik kazanıyor? (bildiğim kadarıyla tüm onay makamları onayladıktan sonra ben itiraz etmezsem kesinlik kazanır)

2) SGK'nın verdiği "Adi malul olduğuna karar verilmiştir" kararına kayıtsız kalma ve benim emeklilik işlemlerimi başlatmamaya hakları var mı?

LÜTFEN BİLEN ARKADAŞLAR İLGİLİ KANUNU VE MADDESİNİ VERİRLERSE ONA GÖRE HAKKIMI SAVUNACAĞIM.

Teşekkürler...

ömererdem

Üye
Üye
merhaba ben bir sorum olacak.

16.08.2015 10 senem ve 3600 prim doluyor. Malulen emekliliği hak ediyorum yanlız %82 benim engelli raporum var benden 3600 prim ve 15 sene istiyorlar
Ben şuanda malulen emekliliğe başvursam 5 sene hiç bir yerde çalısmasam 5 sene geldikten sonra bir dilekçeyle vergi indirim emeklilige dönebilirmiyim.

cevaplarınızı bekliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Teorik olarak bu dediğiniz yapılabilir. Ancak uygulamada ne gibi durumla karşılarsınız bir şey söylemek çok güç.

karlarprensi79

Üye
Üye
kolay gelsin hocam
ben 36 yaşında erkeğim evliyim benim sinir hastalığım var lustral ve ek olarak doktor gece ek takviye ilaç kullanıyorum oldukça sinirli biriyim gece uyku sorunum oluyor uyuyamaıyorum .taban çökmesi varis- ayakta ağrı sızıdan fazla duramıyorum.iş yapamıyorum.gözlerimde astigmat var oldukça ve 7 derece civarında bir gözüm diğeri ona göre az düşük 4 ,5 sanırım. boyun fıtığım var 3 adet gözlerim şaşı burnum küçüklükten kırık eğri zaten urundan nefes alamıyorum nefes darlığım var ben emekli olabilirmiyim başvuru yapsam uygun olurmu zaten şuan ssk lıyım ama işten çıkartılıyorum sinirli olduğum kavga ettiğim için herşeye hemen sinirlenip kavga ediyorum 1 mahkemem oldu yaralamadan ancak beraat ettim çevremde herkes sinirli olarak bilirler hareketlerimde anormal bazı zamanlar kendime hakim olamıyorum 3.ü evliliğim babamı kardeşimi aybettim başımdan baya şeyler geçti o nedenle bu sağlk sinir sorunlarını yaşıyorum. bana yardımcı olurmusunuz rica etsem??saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 oranında sağlık kurulu raporu alabilirseniz malulen emekli olursunuz. Rapor oranınızı bilmediğimizden ve bahsi geçen hastalıkların kişide meydana getirdiği etkiye bakılarak oran belirleneceğinden alacağınız rapor oranına dair fikir beyan etmekte zor. Sizi şunu söyleyebiliriz. Malulen emekli olamasanız bile %40 ve üzeri bir rapor alabilirseniz kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanabilirsiniz.

Türk

Üye
Üye
Hayırlı geceler
Nihayet gerekli evrak vb toplayıp SGK ya teslim ettik Abi'min evraklarını
Işlemi hızlandırmak için elimizden birşey gelir mi ?
Abi'min Sigorta'sı ay sonuna bitiyor bu Yüzden sıkıştık bu kısa zamana ay sonundan sonra kendi cebinden olması gerekecek diyalizi oda takdir edersiniz ki çok zor
Bölge sağlık kurulunu mu evrak takibi mi ?
Nereye yoğunlaşmalı telefon mail ile sürekli yoklamalıyız?
Daha önce başına gelmiş yada bilgisi olan biri ne önerebilir?
Nereye yoğunlaşmalıyız?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası siz işlemi hızlandırmak adına bişey yapamazsınız. Tek yapmanız gereken, arkanıza yaslanıp bi kaç ay sabretmek.

meekmentos

Üye
Üye
Merhaba halil bey benim Berker muskuler kas hastalığım var işe başlamadan önce raporum %40 dı.şimdi ise rahatsızlığım ilerledi %60 rapor alıp malülen emekli olabilirmiyim 1800 günümün bu ay doluyor.günlük hareketlerde zorlanma toplu taşıma araçlarını kullanamama yürürken ani düşmeler yanlız bir yere gidememe oturup kalkarken aşırı zorlanma merdiven inip çıkarken aşırı derecede zorlanma ile bakıma muhtaç olarak malülen emekli olabilirmiyim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olabilirsiniz ama direk hastaneye gidip "bana sağlık kurulu raporu verin" şeklinde bir yol izlemeyin. Malulen emeklilik başvurusunu SGK ya yapın SGK sizin malul olup olmadığınızı tespit etmek amacıyla hastaneye sevk edecektir.

meekmentos

Üye
Üye
Merhaba benim işe başlamadan önce %40 oranında engelim vardı şu anda rahatsızlıgım ilerledi malülen emeklilik için başvuru yapacağım sgk dan evrak verildi evrakın birinde kurumunuza...........sigorta sicil numarasıyla kayıtlı maluliyetimin tespiti için sevk talebinde bulunacagım ilk işe giriş saglık raporum olmadıgını beyan ederim. yazıyor benim işe başlamadan önce %40 oranında raporum vardı şimdi ben o evragı nasıl dolduracagım

meekmentos

Üye
Üye
İşe başlamadan önce 2010 yılında Annemin üzerinden genel saglık sigortasından yararlanmak için aldıgım rapor onaylandı şimdi malülen emeklilige başvuru yapıyorum genel saglık sigortasından verilen rapormu geçerli olur yoksa işe başlamadan önceki benim elimde olan %40 rapormu gecerli olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu ibare, "sigorta sicil numarasıyla kayıtlı maluliyetimin tespiti için sevk talebinde bulunacagım ilk işe giriş saglık raporum olmadıgını beyan ederim." yanlış beyan olur. Öyle sanıyorum ki o kağıtlar sgk daki matbu kağıtlar. Herkese veriliyor kişi kendi durumuna göre seçip dolduruyor. Siz yinede kağıdı doldurmadan sgk ya tekrar sorunuz. Malulen emklilikte önceden alınmış raporların bir önemi yoktur.

meekmentos

Üye
Üye
Merhaba ben bugün sigortaya gittim orda calışanlar işe başlarken %40 raporun olursa malülen emekli olamazsın diyor anca 3600 le olabilirsen diyor bu dogru mu degilmi lütfen en kısa sürede cevabınızı bekliyorum

Tekerlekli Sandalye