Bir aylık sigorta primiyle engelli erken emekliliğinden yararlanabilirmiyim?

MKaraNlık

Üye
Üye
benim 1999 yılında sadece bir ay sigorta girişim yapılmış 2007 yılında inşattan düşme sunucu sakatlandım ve şu an %55 oranında sakat raporum var. aslında 1999 öncesi yıllarda da çok sigortalı çalıştım ama işyerim ssk primlerimi yatırmamış genelde taşeron firmalarda çalıştım işe girerken sigortanız yatacak denmişti ama ben dahil hiçkimsenin yatmamış sigortası.
şimdi ben engelli emekliliğinden yararlanmak istiyorum ama sigortamı sadece 1 ay yatması kafamı karıştırdı 1 aylık sigorta girişiyle emekli olabilirmiyim sizce

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, 1 günlük sigorta girişiniz olsa bile emekli olabilirsiniz. Tabi eksik primlerinizi dışardan isteğe bağlı sigorta ödeyerek yada bir işyerinde çalışarak doldurmanız gerekiyor.

Son düzenleme:

MKaraNlık

Üye
Üye
Ne kadar prim yatırmam gerekiyor bilmiyorum ki bu konuda yardımcı olurmusunuz bana?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranınız %55 olduğuna göre 18 yıl hizmet süresi ve 4080 gün primle emekli olabilirsiniz. Yani 2017 Yılında emekli olabilirsiniz. Tabi emekli olabilmeniz vergi indirimi belgesi almanız lazım. İsteğe bağlı sigorta ile bu süreyidoldurursanız vergi indirimi belgesi alamazsınız. zira vergi indirimi belgesi aktif çalışma yaşamı içinde olan kişilere veriliyor. vergi indirimi belgesi almak için şu yol izlenebilir. Siz bu süreyi doldurmak için isteğe bağlı sigorta yatırdınız diyelim emekliliğinize 1-2 ay kala bir işyerinde çalışarak yada çalışıyor gözükerek vergi indirimi belgesi almak için başvurabilirsiniz. Belgeyi alıncada emekli olursunuz.

MKaraNlık

Üye
Üye
2017 ye 6-7 yıl daha var baya uzun bir süre peki forumda okuduğum kadarıyla engellilere evde bakım ve 2022 maaşı diye maaşları veriliyomuş bu maaşlar için başvursam nasıl olur acaba?

Tekerlekli Sandalye