Bir kas hastasının kök hücre bekleyişi

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Ben bir kas hastasıyım. Bu hastalığın ne menem bir şey olduğunu biliyorum. Bu hastalıktan kurtulmak için varımı yoğumu vermeye hazırım. Hemen her kas hastasıda bunu böyle düşünür büyük olasılıkla.
Bu yüzdende kas hastalığıyla ilgili hemen hertürlü tıbbi gelişmeyi yakınen takip ederim. Fakat bu hastalığa bugünden yarına kalıcı bir tedavi geliştirilemeyeceğini biliyorum. En azından bugünki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda bunun böyle olduğu aşikar.
O sebepten dolayıda kas hastalığıyla ilgili tedaviye yönelik gelişmelere fazla umut bağlamadan yaşamın tadını çıkarıyorum. Buna polyanıcılık oynamak ta diyebilirsiniz realist düşüncede. Karar sizin.

Ben gibi kas hastası olan ve günlük olarak konuştuğum bir arkadaşım var. Bu arkadaş, kas hastalarına umut olan kök hüçre çalışmaları na öylesine bir umut bağlamış ki, bu umut bağlayış normal ve sağlıklı bir bekleyişin dışına çıkıp adeta saplantı haline gelmiş arkadaşta.
Facebook'ta kurulan son çare kök hüçre grubun da saatlerce dolaşır. Her sabah google de kök hüçreyle ilgili yeni bir şey varmı diye taramalar yapar.
Telefonda yada msn de her konuşmamız da kök hüçreyle ilgili yeni bir gelişme var mı? diye bana sorar.

Her seferinde de küfürü yer tabi. :)

Böylesine bir bekleyişin sağlıklı olmadığını, kök hüçreyi neyi bırakıp yaşamın tadını çıkarmasını defeatla söylememe rağmen bir kulağından girip öbür kulağında çıkıyor.
Kök hüçreyle ilgili gelişmeler sadece biz kas hastalarını değil omurilik felçlileri v.b gibi pek çok hasta gurubunu ilgilendiriyor. Elle tutulur bir gelişme olsa kulağımızı tıkasak bile bu gelişmeler ve yeniliklerden bir şekilde haberder oluruz.
O yüzdende yatıp kalkıp kök hüçrede kök hüçre demenin mantıklı bir davranış olmadığı kanısındayım.

Kök hüçreyi ve bilimum gelişmeleri yaşamın tadını çıkarın diyorum her kese.

F

Fırtına

Guest
'kök hücre' yi bir çok hastalığa çare olacak diye umutla bekliyoruz..
inşaallah bir an evvel 'kök hücre' ile ilgili muamma çözülür ve bir çok derdimize çare olur..

'kök hücre' tedavisini bekleyen insanlarımız kendilerini fazla kaptırmasınlar.. elbette isteğimiz 'kök hücre' ile rahatsızlığımızdan kurtulmak.. ama bir de tersini düşünmek lazım.. bunu göz-ardı etmemek gerekiyor.. öyle ya, belki 'kök hücre' benim tedavime yanıt vermeyecek.. bunun bilincinde olalım ve saplantılı bir halde 'kök hücre' tedavisi başlayınca kesin iyileşeceğim diye düşünmeyelim.. olumlu /olumsuz olacaklara kendimizi hazırlayalım.. sonradan hayal kırıklığı yaşamayalım..

şu an 'kök hücre' ile ilgili çalışmalar devam ediyor, fakat elle tutulur bir gelişme yok..
onun için saplantılı bir şekilde kendimizi 'kök hücre' ye odaklamayalım ve 'yaşam' ın tadını çıkaralım..

Tekerlekli Sandalye