Bir öğretmen ve iki Pıtırcığı Ali ve Şerif:

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Lise’de Tarih öğretmeniyim ve öğrencilerimden ikisinden bahsedeceğim size birinin adı Ali yürüme zorluğu çekiyor öbürü ise Şerif kekeme kekemelik ve yürüme zorluğu engel mi o da tartışılır tabi! Fakat engel olarak kabul ediliyorsa da onu çürütmek için yazıyorum zaten.
Ali lise 1 öğrencisi esmer yakışıklı bir çocuk. Ali sınıftaki tüm arkadaşlarının sevgisini kazanmış durumda. Bunu gerçekten açıklamak zor. Ama öyle işte her derste +/- uygulaması yaparım çaba gösterenleri artı ile değerlendiririm.

Ama Ali sınıfta artı aldığında sınıf hemen alkışlamaya başlar ve tüm çocukların gözlerinin içi güler hem de çok samimi olarak, Ali’yi son ders 10 dakika erken bırakırım merdivenlerde zorlanmasın diye ve her seferinde en az 10 parmak kalkar Ali’ye eşlik etmek için ama Ali’yi hep yalnız yollarım çünkü o zorlansa da yürüyebiliyor ve o normal bir insan o yüzden kendisinin yürümesi gerek ta ki yardım isteyene kadar!

Şerif, son derece zeki bir çocuk IQ’sü ölçülse eminim tüm arkadaşlarını geçer, fakat şerif tedavisi olan minik bir rahatsızlığa sahip, kekemelik…Ama Şerif’teki özgüven öyle büyük ki neredeyse tüm sorulara parmak kaldırıyor ve tüm cevapları düzgün cümlelerle söylüyor ama kesik kesik, uzatarak, o konuşmaya başladığında tüm sınıf sabırla onu dinliyor hatta bazı arkadaşları onun yerine cümleyi tamamlamaya çalışıyorlar ama ben buna da izin vermiyorum tıpkı Ali’ye yardım etmek isteyenlere vermediğim gibi. Şimdi Şunu tüm kalbimle söylüyorum bu iki çocuk inanın bir çok haylaz öğrenciden çok daha sabrı ve sevgiyi hak eden çocuklar, asla ukala değiller, asla şımarmıyorlar, doğuştan hayata engelle başladıkları için o engelleri aşmanın zorlukları o genç yaşta bu çocuklarımızı olgunlaştırmış, görme ya da duyma ya da zihinsel engelli bir öğrencim de olsa aynı sabrı ben ve tanıdığım bir çok arkadaşım gösteririz Tüm veliler buna emin olsunlar. Çocuğumla dalga geçilir düşüncesiyle evlatlarını okuldan mahrum bırakan aileler var o aileler gerçekten çok yanlış yoldalar… Biz Öğretmenler olarak bu memleketin tüm evlatlarına aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz bu hem bizim yasal görevimiz hem insanlığımızın icabı hem de vicdani bir sorumluluğumuzdur.
Sevgiyle kalın

Tekerlekli Sandalye