Bölgesel Asgari Ücret Uygulaması ile İlgili Hazırlık...

• Konuyu başlatan deniz_incisi
  • Başlangıç tarihi
D

deniz_incisi

Guest
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bölgesel asgari ücret uygulaması ile ilgili herhangi bir hazırlık ve çalışma içinde olmadıklarını söyledi.

Bakan Dinçer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ziyareti sırasında dün haberlere yansıyan, bölgesel asgari ücret uygulamasına son noktayı koydu. Dinçer, "Biz Çalışma Bakanlığı olarak bu iki konuda herhangi bir hazırlık ve çalışma içinde değiliz. Nitekim az önce sizin bahsettiğiniz türden (bölgesel asgari ücret uygulaması) haberler için ben arkadaşlarımla da konuştum. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda da bu mevzu ile ilgili herhangi bir gündem yok, hazırlık yok, tartışma yok." dedi.

"BENİM DIŞ�IMDA DUYACAĞINIZ HABERLERE ÇOK FAZLA İTİBAR ETMEYiN"

Bu tip konularda kendilerine tavsiyede bulunan uzmanların gönderdiği rapor ve benzerlerinin yanlışlıkla veya bazen de kötü niyetle medyada sanki bakanlığın çalışmasıymış gibi tartışıldığını kaydeden Dinçer, bunların doğru olmadığını ifade etti.

Dinçer, şöyle dedi;

"Ben özetle şunu söyleyeyim; biz şu anda bölgesel düzeyde asgari ücret mevzu üzerinde herhangi bir çalışma yapmıyoruz. Böyle bir niyetimiz yok. Ayrıca en azından bu yıl asgari ücretin 16 veya 18 yaş için belirleneceğiyle ilgili uygulamadan vazgeçmiş değiliz. Dolayısıyla bu konuda lütfen benim dışımda duyacağınız haberlere çok fazla itibar etmeyin."

Bölgesel asgari ücret meselesi ile 16 yaş için belirlenen asgari ücretten vazgeçilme, onun yerine 18 ve üstü için asgari ücret belirleme gibi mevzuların, aslında Çalışma Bakanlığı'nın tartıştığı mevzular olmadığını belirten Dinçer, "Bu daha çok istihdamla ilgili konularda çalışan bilim adamları, uzmanların tartıştığı, zaman zaman bize de tavsiye ettikleri mevzular." diye konuştu.

memlekethaber

Tekerlekli Sandalye