Bu Raporla Araç Alınabilirmi.

Torotoroto

Üye
Üye
Merhaba, raporumuz yeni çıktı, 93 puan verilmiş. Ancak üzerinde ötvden yararlanır gibi bir ibare görmedim. Sadece başvuru nedeni kısmında var, alt tarafında da özel tertibatlı araç kullanmasına gerek yoktur denmiş. Aracı zaten kendisi kullanamayacak ehliyetide yok. Bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    494.3 KB · Görüntüleme: 248
  • 2.jpg
    2.jpg
    327.8 KB · Görüntüleme: 255

YURDAKUL755

Üye
Üye
RAPORLA BİRLİKDE ARABAYI ALACAĞIN BAYİYE GEDEBİLİRSİN HİÇ BİN SORUN YOK, BAYİDE YARDIMCI OLURLAR HAYIRLI OLSUN

ENÖN

Üye
Üye
ama kendisi arabayı kullanamaz 90 üzerinde olduğundan.

balkesli

Üye
Üye
rapor 90 üzeri olduğundan ötv kısmı işaretli olmasada bir sorun çıkacağını sanmam
ehliyeti olsaydı aracı kendiside kullanabilirdi 90 üzeri raporu olanlar araç kullanamaz diye bir şey yok

Torotoroto

Üye
Üye
rapor 90 üzeri olduğundan ötv kısmı işaretli olmasada bir sorun çıkacağını sanmam
ehliyeti olsaydı aracı kendiside kullanabilirdi 90 üzeri raporu olanlar araç kullanamaz diye bir şey yok
Ötv kısmı nerede hocam göremedim. Başvuru nedeninde ÖTV var sadece, onun dışında ötv kutucuğu yada buna benzer birşey göremedim.

balkesli

Üye
Üye
raporu 90 ve üzeri olanlar her şartta araç alabildiği için ötv den yararlanır ibaresi aramıyorlar.
rapor oranı 90 altında ve ortopedik engeli olmayanlar araç alamadığı için bu ibareyi 90 altı raporlarda istiyorlar siz bu raporla araç alırsınız bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

İsen Buga

Üye
Üye
Ben olsam o rapor ile araç almam... tabiiki benim düşüncem; ama siz bilirsiniz....
Çünkü 1 yıl süreli rapor; 1 yıl dolmadan yeniden rapor alıp yeniden işlem yapmalısınız..

İllede alacağım diyorsanız. Araç işlemleri sıfırdan sona kadar öğrenin. Yeniden yeniden yeniden rapor verilecek. velev ki %90 altında kalırsa...

Torotoroto

Üye
Üye
Ben olsam o rapor ile araç almam... tabiiki benim düşüncem; ama siz bilirsiniz....
Çünkü 1 yıl süreli rapor; 1 yıl dolmadan yeniden rapor alıp yeniden işlem yapmalısınız..

İllede alacağım diyorsanız. Araç işlemleri sıfırdan sona kadar öğrenin. Yeniden yeniden yeniden rapor verilecek. velev ki %90 altında kalırsa...
Yazdıklarınızı anlamadım, 1 yıllık raporla araç almamın sakıncası nedir. Aksine bir an önce araç almayı düşünüyorum, çünkü araç fiyatları hızla artarken eskiden limite giren bir çok araç şuan limit dışı. Gelecek yılın sonuna kadar böyle giderse neredeyse hiçbir araç alınmaz hale gelecek.

1 yıllık raporla araç alındıktan sonra, sonraki yıl %90 altı çıkarsa ötv ödemek zorunda mı kalıyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
Araç almak hakkın ise tabii ki alabilirsiniz. Araç için nokta bu. Yani al yada alma sizin bileceğiniz iş. Alabilirsiniz, bitti.

Şimdi rapora gelelim: Süreli rapor demek; süresi bitince işlemden kalkar. Araç için sıkıntı oluşabilir. Velev ki maliyedeki memurlar işgüzarlık yapar ve sizi yokuşa sürebilir. Kesin sürecek demiyorum sürebilir. Büyük olasılık bu; yokuşa sürebilir.

Siz ne yapacaksınız? Tekrar seneye muayeneye gideceksiniz. 90 ve üstü (ama süresiz almaya çalışın) rapor almaya çalışacaksınız. yorucu ve zahmetli iş. Her sene 90 ve üzeri aldınız işe sorun yok.

Almadınız ise;

MTV yanar. Ödemek zorunda kalırsınız. Bu kesin MTV matrah düşer ödemeye başlarsınız.
Ama ÖTV ye gelince ödemek zorunda değilsiniz. MTV işlem düşünce otomatikman ÖTV ye bilgi gider. İşi bilen memur varsa sıkıntı yok. Yoksa....

Aslında raporunuz ile Ötv.siz araç alıp da 5 yıllık süreç sonunda satabilirsiniz. Bu yasal hakkınız geriye dönüş yapılmaz. Eskiden geçerli olan bir rapor ile aldınız. İş bitti.

Torotoroto

Üye
Üye
memur varsa sıkıntı yok. Yoksa....

Araç almak hakkın ise tabii ki alabilirsiniz. Araç için nokta bu. Yani al yada alma sizin bileceğiniz iş. Alabilirsiniz, bitti.

Şimdi rapora gelelim: Süreli rapor demek; süresi bitince işlemden kalkar. Araç için sıkıntı oluşabilir. Velev ki maliyedeki memurlar işgüzarlık yapar ve sizi yokuşa sürebilir. Kesin sürecek demiyorum sürebilir. Büyük olasılık bu; yokuşa sürebilir.

Siz ne yapacaksınız? Tekrar seneye muayeneye gideceksiniz. 90 ve üstü (ama süresiz almaya çalışın) rapor almaya çalışacaksınız. yorucu ve zahmetli iş. Her sene 90 ve üzeri aldınız işe sorun yok.

Almadınız ise;

MTV yanar. Ödemek zorunda kalırsınız. Bu kesin MTV matrah düşer ödemeye başlarsınız.
Ama ÖTV ye gelince ödemek zorunda değilsiniz. MTV işlem düşünce otomatikman ÖTV ye bilgi gider. İşi bilen memur varsa sıkıntı yok. Yoksa....

Aslında raporunuz ile Ötv.siz araç alıp da 5 yıllık süreç sonunda satabilirsiniz. Bu yasal hakkınız geriye dönüş yapılmaz. Eskiden geçerli olan bir rapor ile aldınız. İş bitti.

Rapora başvurmadan önce bolca forumu ve google da araştırma yapmıştım. Benim için önemli olan kısmı ÖTV zaten, Mtv problem değil. Rapor yeni çıktı, 28.12.2021'de. Bir an öncede limit sorunu yaşamamak için aracı almayı planlıyorum zaten.

Ama araştırmalarımda vergi dairesinde ÖTV için sıkıntı yaşama durumuyla hiç karşılaşmadım, yani süresi içinde araç alınması durumunda %90 üzeri raporla memur ne gibi bir sorun çıkarabilir. Raporu kabul etmeme durumu nasıl olabilir. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Murtaza Ulubaş

Üye
Üye
Kardeşim hayırlı olsun rapor da hiç bir sorun yok bence. gidin bir bayiye limit yeten istediğiniz aracı alın. raporun bir yıl süreli olması hiç önemli değil. bitimine 6 ay kalaya kadar araç alabilirsiniz. raporun süresi bitse de MTV ile işiniz yok aracı satmadığınız müddetçe. Bakmayın öyle diyenlere. Bir an önce almanız da fayda var. Ne kadar yüksek araç alabilirseniz indirim o kadar fazla almış olursunuz. Ancak şu olabilir evde bakım vs alıyorsanız yüksek fiyat araç alırsanız o maaş kesilebilir. Bazı iller bunu yapıyor Maalesef. Normalde araba hakkıdır diye kesmeyen yerler olsa da

Torotoroto

Üye
Üye
Kardeşim hayırlı olsun rapor da hiç bir sorun yok bence. gidin bir bayiye limit yeten istediğiniz aracı alın. raporun bir yıl süreli olması hiç önemli değil. bitimine 6 ay kalaya kadar araç alabilirsiniz. raporun süresi bitse de MTV ile işiniz yok aracı satmadığınız müddetçe. Bakmayın öyle diyenlere. Bir an önce almanız da fayda var. Ne kadar yüksek araç alabilirseniz indirim o kadar fazla almış olursunuz. Ancak şu olabilir evde bakım vs alıyorsanız yüksek fiyat araç alırsanız o maaş kesilebilir. Bazı iller bunu yapıyor Maalesef. Normalde araba hakkıdır diye kesmeyen yerler olsa da
Teşekkürler bilgilendirmeniz için.

Tekerlekli Sandalye