Bu şartlarda malulen emekli olabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
e-mail adresime gelen bir soru:
Tekrar merhaba,
Sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın, sorularımı formda sormamı istemişiniz ancak formda soramıyorum çünkü hata veriyor erişim yok veya şifreniz yanlış gibi vs ibareler var.

Daha önceki cevabınıza istinaden % 40'ın üzerinde bir rapor alırsınız demiş ve benim içimi rahatlatmıştınız, hastane gözüme %20 karaciğer hasarımada %30 vermiş toplamda %50 olacakken sonuç olarak %44.rapor vermişler.

13.10.2010-Tarihli raporumda %44 özürlü ibaresi ve rapor tarihi olarak (V) işareti bulunmakta, bu raporla vergi dairesine vergi muafı olma adına bugün başvurdum, 2/3 ay sonra işyerime posta ile neticeyi bildireceklermiş.

Lütfen sizden istediğim şu iki maddeye cevap ne olursunuz;

1- Ankaraya giden %44.özürlü raporum dahada aşağı bir orana çekilip bana olumsuz dönerlermi.?
2- 3.250.-gün ödenmiş pirimim bulunmakta, Malulen ne zaman emekli olabilirim.? Olursam ortalama ne kadar maaş alırım.?

Lütfen daha önceki sorumun cevabının doğruluğuna istinaden beni bir tek siz aydınlatabilirsiniz
ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Birden çok hastalıkta verilen rapor oranları Balthazard Formülü ile birleştirilerek hesaplanır. Bu förmüle göre %30+%20 rapor oranı %50 etmez o yüzdende %44 rapor oranı vermişlerdir.
Ankara maliyeye giden rapor oranları düşürülebilir. Düşürülmeyebilirdi. Bu size verilen raporun sağlamlığına bağlı. Heyet bol keseden atmamışsa gittiği gibi onaylanıp geri geri gelir.

Siz malulen emekli olamazsınız. Malulen emekli olabilmek için tek hastalıktan en az %60 oranında bir rapor almanız lazım. sizin durumunuz malulen emeklilik için uygun değil. Siz engelli erken emekliliğinden faydalanabilirsiniz ancak. Bunun içinde ankara giden raporun onaylanıp gelmesini bekleyeceksiniz.

Ne zaman emekli olacağınıza dair net bilgi verebilmemiz için ilk sigortalılık tarihinizi bilmemiz gerekiyor. ilk işe giriş tarihi nedir?

General_1

Üye
Üye
Cevabınızda engelli erken emekliliğinden faydalanabileceğimi yazmışınız, 1982 doğumluyum işe sigortalı staj olarak giriş tarihim (1999) ancak primlerin yatmaya başladığı sene (2001) yani ben ssk'nın sayfasından prim gün sayımı sorgulattığımda ilk olarak gelen tarih (2001) 1999-yılı görünmüyor, şuana kadar ödenen pirim gün sayım 3.250.-gün.

Cevap verdiğiniz ve vereceğiniz için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba General,
Staj sigortası sigortalılıkta başlangıç sayılmaz o nedenle sorgulamada 2001 yılı gözüküyor. Senin emeklilik süren hesaplanırken 2001 yılı baz alınacak yani.
Bu durumda, %44 sakatlık oranı ile 19 yıl hizmet süresi ve 4080 gün primle emekli olabilirsin. Yani 2019 yılında emekli olabilirsin.

General_1

Üye
Üye
Halil bey tekrar merhaba,

Şuandaki pirim ödeme gün sayım : 3.248.-gün.
İşe ssk'lı başlayış tarihim : 03.09.2001

Ben kendimce bir hesap yapıp emekli olacağım tarihle pirim gün sayımı çıkardım.
3.248.-gün - 4.080.-gün = 832.gün daha pirim gün sayımı doldurmam gerekli buda ortalama 2-sene 3-ay yapıyor. Bu hesaplamaya göre 2013-'de pirim gün sayımı doldurduğumdan emekli olmam gerekmiyormu.? Yoksa pirim gün sayımı doldurup yukarda'da belirtmiş olduğunuz 2019-yılınımı beklemem lazım.?
Bide yapmış oldğum bu hesaplamaların gerçeğe dönüşmesi için ankara raporu onaylaması gerekiyor değilmi.? Ankara bu raporu onaylamadığı takdirde ben %44 raporumla yinede herhangi bir işyerinde engelli stadüsünde çalışamıyacakmıyım.?

Beni cevaplarınızla aydınlattığınız için sizlere tekrar teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Prim gün sayın dolsa bile hizmet süren dolmuyor General.
Hizmet sürenin dolması için 19 yıl sigortalılık sürenin dolması gerekiyor.
Ve evet engelli emekliliğinden yararlanabilmek için ankaraya giden raporunun onaylanıp geri gelmesi gerekiyor.

General_1

Üye
Üye
Sizi sorularımla çok sıkıyorum ama kusura bakmayın, Ankaraya giden rapor onaylanmadığı takdirde %44'lük raporumla engelli stadüsünde devlette veya özelde çalışamazmıyım.?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhaba General,
Ankaraya giden raporunun onaylanacağına inanıyorum. Onaylanmama gibi bir durumu düşünme derim.
Bu arada engelli statüsünde çalışabilmek için en az %40 oranlı bir raporun olması lazım. Bunun altındaki bir ropor oranı verilirse engellilere tanınan hiç bir haktan yararlanamazsın.
Bu arada bu foruma istediğin kadar soru sorabilirsin. Bu forumu sorulara cevap vermek için açtık.
Lütfen hiç çekinmeden istediğin merak ettiğin bütün soruları sor.
Sevgiler.

General_1

Üye
Üye
Halil bey merhaba,

Özel bir şirkette 7-Yıldır muhasebeci olarak çalışıyorum, %44 özürlü raporumu 13.10.2010-Tarihinde aldım, kendi isteğimle bu işyerinden ayrılsam bu rapor bana kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazandırırmı.?
2019-Yılında emekli olacağımı hesaplamıştık emeklilik şartında VERGİ İNDİRİMİ şartı aranıyormu.?

Saygılarımla,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi belgesi almadan emekli olmazsınız.
Kendi isteğinizle işten ayrılırsanız hiç bir şekilde hak talep edemezsiniz.

General_1

Üye
Üye
Halil bey tekrardan merhaba,

Vermiş olduğunuz cevaba istinaden ekteki küçük yazıyı okurmusunuz.! Burada vergi indirim şartı engelliler için kaldırıldı deniliyor.!

Soru: Sadettin Bey ben 1972 doğumluyum. 1994'ten bugüne sigortam engelli kadrosundan yatıyor. Pirim gün sayım 5000 gününe yaklaştı. 1995 yılında devlet hastanesinden %50 oranında iş göremez raporuyla halen engelli kadrosundan çalışıyorum. 06.22.2009 tarihli yazınızda engellilerin erken emeklilik için vergi indirimi şartının kaldırıldığını yazdınız. Vermiş olduğum bilgiler ışığında emekli olabilir miyim? Nereye başvurmalıyım? Raporumda özür durumum süreklidir ibaresi var ve görme uzvumun birini kaybettim diğeri de bozuk. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. M. Peker Hizmetkâr

Cevap: Değerli okurum, sosyal güvenlik reformunda engellilerin emekliliği düzenlenirken, yeni bir sınıflandırmaya gidildi. Engelliler lehine olan bu düzenlemede, daha önce erken emeklilik için şart olan vergi indirim belgesi de kaldırıldı. Ancak bu belge sadece engelli emekliliğin bir şartı olmaktan çıkarıldı. Yoksa hala vergi indiriminden yararlanmak için bu belgenin alınması şarttır.

SMMM Özhan GÜRSOY.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 ekim 2008 öncesi işe girenlerden hala vergi indirim belgesi isteniyor. bugüne kadar ki uygulamada buşekilde yürütüldü. ben vergi indirimi belgesi olmaksızın emekli olan birine rastlamadım. hukuki olarak öyle bir hak olsa bile uygulamada vergi indirimi şartı aranıyor.

General_1

Üye
Üye
Halil bey iyi günler,

Ssk'dan emekli olmak için pirim gün sayılarını doldurup yaşını bekleyen vatandaşlar artık ssk'lı olmasa bile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek diye bir kanun çıkmıştı. Benim özürlü raporum göz önüne alındığında 3.600.-iş günümü doldurmam 2012-yılında olacaktır 2019-yılında ise emekli olacağım İNŞALLAH arada olan 7-Yıl sigorta pirimlerim yatmasa ben yukardaki kanun örneğinde olduğu gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmiyim.?

Saygılarımla,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emeklilik için gün sayısını tamamlamış ama yaşı bekleyenler sağlık hizmetlerinden yararlanmakta sorun yaşıyor. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılacağını ve meclise sunulacağı söylendi. Şu aşamada tek bilgi bu.
Çalışmanın meclise sunulup onaylanması gerekiyor. Beklemede şu an.

General_1

Üye
Üye
İyi akşamlar halil bey

İstanbul İETT.Garajından Ücretsiz Taşıma Kartı Beyaz Kart aldım, bu kartı eşim kullanabilirmi.? Yasal bir işlem olurmu.?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burdaki konunun dağılmaması adına sorduğun son soruyu ilgili başlık olan Toplu Taşım Araçları - Ulaşım de yeni konu açarak sor lütfen.
Durumunuda detaylı anlatmayı ihmal etme.

Tekerlekli Sandalye