Çalışıyorum ama evde bakım maaşı alabilirmiyim

ahmetg.

Üye
Üye
50 ağır engelliyim maaşım 2.255 3 e bölündüğümde 751 tl oluyor acaba eşim benim üstümden evde bakım maaşı alırmı lütfen cevaplarınızı bekliyorum ?

SM-A710F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=16409]ahmetg.[/MENTION]

Evde bakım maaşı alan kişinin çalışmaması gerekiyor diye bir kural yok. Fakat çalışabiliyorsa bakıma ihtiyacı yoktur diye düşünen kurum görevlileri işgüzarlık yapıp red kararı verebilir. Fakat benim düşüncem şartlarınız uyuyorsa bakım maaşı başvurusunda bulunmanızdır. Şartların ne olduğuna gelirsek öncelikle raporunuzda ağır engelli evet ibaresi olmalıdır. Bir diğer konu ise bir takım ihtiyaçlarınızı kendiniz gideremez olmanızdır. Örneğin yıkanmak,tıraş olmak ,tırnak kesmek,giyinmek vs..vs.. Üçüncü ve son kriterde kişi başına düşen miktardır eve giren bütün gelir evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 TL aşmamalıdır.

Ackurt19

Üye
Üye
Bakıcı maaşı alan birisi nasıl çalışabilir ki. Çalışmaya elverişli ise ağır engelli durumu ortadan kalkar. Heyete göre ağır engelli demek yürüyemeyen, kendi başına hareket edemeyen kişi demek. Benim maaşımı kestiler

R

rahim

Guest
bakıcı parası engelliye ödenmez. engelliye bakana ödenir.

R

rahim

Guest
Bakıcı maaşı alan birisi nasıl çalışabilir ki. Çalışmaya elverişli ise ağır engelli durumu ortadan kalkar. Heyete göre ağır engelli demek yürüyemeyen, kendi başına hareket edemeyen kişi demek. Benim maaşımı kestiler

bakıcı parası engelliye ödenmez. engelliye bakana ödenir.

R

rahim

Guest
Engelliye ödenir de, çalışmaya elverişli engelli nin de ağır engelliliği kalkar. Kalkınca da bakıcı maaşı ödenmez

arkadaş niye israr eden ki adı üstünde evde bakım parası engelliye bakan kişiye ödenir.engelliye ödenen 2022 maaşı

Ackurt19

Üye
Üye
Benim ağır engelliliğim kalktı doktorların vermiş olduğu son rapora göre. Şimdi bana bakan kişiye aynı maaş ödenmeye devam edecek mi?

Ackurt19

Üye
Üye
arkadaş niye israr eden ki adı üstünde evde bakım parası engelliye bakan kişiye ödenir.engelliye ödenen 2022 maaşı

Benim ağır engelliliğim kalktı doktorların vermiş olduğu son rapora göre. Şimdi bana bakan kişiye aynı maaş ödenmeye devam edecek mi?

septik

Editör
Editör
[MENTION=22863]Ackurt19[/MENTION]

Rapor oranı en az %50 ve üzeri ayrıca ağır engellidir ibaresi olmayan kişiye bakım maaşı verilmez. Ayrıca %50 ve üzeri ağır engellidir raporu olmuş olsa dahi diğer şartlar yerine getirlmediği sürece yine bakım maaşı alamaz.

https://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-alma-sartlari-2018-guncel-32299/

Ancak rapor oranı %40 ve üzeri ağır engelli olması gerekmeyen sosyal yardım türü 2022 engelli maaşıdır. Altta vereceğim linki incelersen şartlarında uyuyorsa, yararlanabilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-almak-icin-gerekli-evraklar-74/

Tekerlekli Sandalye