Çalışma gücünün %40'ını kaybeden birisi 2022 maaşı alabilir mi?

pritt

Üye
Üye
Merhabalar. Benim zihinsel özürlü down sendromlu 24 yaşında bir kardeşim var. Annem ve babamla birlikte yaşıyor. Babam ise ssk emeklisi 600-700 civar emekli maaşı var.

Gönderebildiğimiz bütün okullara (İŞ okulu belediyenin kursu vb..) gönderdik ve çokta faydasını gördük. Ama artık Bulunduğumuz ildeki okullar bizim verebileceğimiz eğitim bukadar bundan sonrası size kalmış diyor. Ama kardeşimde evde kaldığı süre içerinde agresifleşiyor sıkıntılanıyor aşırı kilo alıyor.

2007 yılında Ankara Üniv.Tıp Fak. Has. alınmış raporun üzerinde ''26230 sayılı yönetmeliğin 9.mad. göre hastanın işlev kaybı %70 olarak tespit edilmiştir. Bu durum süreklidir. çalışarak hayatını kazanamaz'' ibaresi yazmaktadır.

2022 den maaş almak için ise bizi yönlendirdikleri Devlet Hastanesinden alınan raporda '' Çalışma gücünü %40 oranında kaybetmiştir'' ibaresi yer almakta ve gerekli işlemler için özürlülük derecesinin yeterli olmadığını söylemektedirler.

Kardeşim Çalışabilecek durumda değil aynı zamanda babamın sosyal güvenliğinden yaşı dolayısı ile yararlanamıyor. İmklanlar kısıtlı olduğu için gerekli ihtiyaçlarıda tam manasıyla karşılanamıyor.

Bizim bu durumda faydalanabileceğimiz ne gibi haklarımız var.

Yardımlarınızı bekliyorum . Teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu raporla birlikte malmüürlüğüne gidip 2022 maaşı için başvurabilirsiniz, bu maaşı almak için kişi başına düşen gelir evde yaşayanları bütün gelirlerinden, mutfak gideri kira gideri fatura gideri gibi giderlerin çıkartılmasından sonra kalan miktarın kişi sayısına bölünmesinden sonra 100 lirayı geçmemesi halinde bu maaştan yararlanabilirsiniz.

Haricinde yine bu raporla su indiriminden yararlanabilirsiniz, şehirlerarası otobüslerde %40 indirimden yararlanabilirsiniz, haricinde belediyeye ait şehir içi otobüslere ücretsiz binebilirsiniz.
Bunların yanısıra devletin açtığı bütün kamu kurum sınavlarına müracat edebilirsiniz, iş ilanlarını ve kamu personel alımını sitemizden takip edebilirsiniz, bunların haricinde iş-kur'a müracat edip çalışmak istebilirsiniz engelli kadrosunda bir işe yerleştirilmeniz mümkün.

%40 raporla bir engelli bu haklardan yararlanır ancak down sendromlu olunca işe girmesi yerleştirilmesi sizin sağlık durumunuzdan dolayı mümkün degil onun haricindeki haklarından yararlanabilirsiniz.

pritt

Üye
Üye
Sn. Mehmet Yalçın, cevabınız için teşekkür ederim. Ama benim kardeşim her hangi bir sınava girdiği zaman yapamaz. Çünkü 10 senedir okula gider ancak adını soyadını yazabiliyor. Bu şekilde çalıştıran kurumlar varmıdır. Yani size anlatmak istediğim ona bişeyi yapmasını söylediğinizde arkasından kendiniz gitmeniz lazım o yüzden çalışma işi olmaz heralde. Ama yinede bu konuyuda araştıracağım.

Çok teşekkürler. Saygılar.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
%40 raporla bir engelli bu haklardan yararlanır ancak down sendromlu olunca işe girmesi yerleştirilmesi sizin sağlık durumunuzdan dolayı mümkün degil onun haricindeki haklarından yararlanabilirsiniz.

bende size zaten çalışma hakkından yararlanamazsınız demiştim ama görmedinz sanırım

pritt

Üye
Üye
Kusura bakmayın siz söyleyince fark ettim. Bu imkanlardan annem ve babamdamı yararlanabilir. Örneğin belediye otobüsleirnden.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kardeşiniz yanınızda olması şartıyla refekatçi olarak yararlanabilirler.

Tekerlekli Sandalye