Cep Telefonu IMEI Numarası Klonlananlar ne yapmalı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Geçen hafta cep telefonuma xxx nolu cihaz klonlu listesinde olduğundan cihazınız x/xx/xxx tarihinde kapatılacaktır mealinde yasaluyarı başlıklı bir kısa mesaj aldım. Önce fek sms lerden biri deyip önemsemedim. Sonra biraz araştırma yapınca işin ciddi olduğunu anladım.

cep-klon.jpg

Bilmeyenler ve bilgi sahibi olmak isteyenler için IMEI numarasının ne olduğunu yazalım
MEI elinizdeki telefonun seri numarasıdır. Eğer telefonunnuz kaçak ise bu numara sayesinden bu öğrenilebilir. Ayrıca Yurt Dışında eğer telefonunuz çalınırsa yine bu IMEI numarası sayesinde telefonunuzun hangi ilde ve o an üzerinde hangi telefon kartının kullanıldığıda tespit edilebiliyor. İnsallah bu sistem türkiye'de oluşurda bizde kaybolan telefonlarımızı buluruz.

IMEI Numarasını Nasıl Görebilirim ?
--------------------------------------------------------------------------------
Telefonunuzu açın
* # 0 6 #
tuşlarını kodlayınız.
çıkan numara sizin IMEI numaranızdır.
Ayrıca şuradan da ımeı sorgulama yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Yani bana gelen uyarıya göre telefonum yurt dışından kaçak gelmiş ve bu nedenden dolayı kapatılacakmış. : ) Oysa ben telefonumu Türkiye’den Bayburt Avea bayisinden almıştım. Peki neden kaçak olarak gözüküyor. Bunun bir çok nedeni var. Cep telefonumuza indirdiğimiz uygulamalar sayesinde IMEI numarası hacklenip başka telefonda kullanılıyor, yada otomotik programlar tarafından rastgele rakamlar oluşturulup tombala size vuruyor.
IMEI numarası klonlananlar / çalınanlar ne yapmalı?

Ben hemen BTK’yı arayıp ne yapmam gerektiğini sordum. Bana verilen cevapta telefonumun faturasıyla birlikte satın aldığım yere gidip gereğinin yapılması istediğimi belirtmemin yeterli olacağı söyledi. İyi güzelde telefonu alalı 2 yılı geçti fatura nere : ) evin altını üstüne getirdim ama faturayı bulamadım. Garanti belgesini bulabildim ancak. Buda olur deyip bayiye gittim ama fatura olmadan işlem yapamayacaklarını söylediler. Tekrar eve gelip yine yeniden evin altını üstüne getirdim ve tamamen ümidi kesdiğim faturayı buldum. Faturayla birlikte bayiye gittim. Bayideki işlem çok basit. Fatura ile birlikte sizden nüfus cüzdanınızın fotokobisini alıp BTK ya bildiriyorlar ve 10-15 gün içinde olay çözülüyor. Olay çözülüyor dediysem yine kullanıcı zararda. Şöyleki yapılan işlemde cihazınız telefon numaranıza eşleştiriliyor ve ve cihazı yani telefonu sadece eşleştirilen numarada kullanabiliyorsunuz. Yani yarın öbürgün ben telefonumu değişsem ve şu anki telefonumu kullanmak için başkasına versem kullanamaz. Burada devletin bir şeyler yapıp bu haksızlığı bir şekilde çözümlemesi gerekiyor. Sözün özü. Eğer telefonunuz akıllı telefonsa siz siz olun faturanızı çok iyi saklayın. Yarın öbürgün IMEI numaranız çalınırsa elinizde faturanız yoksa telefonunuz direk kapanır.

Murat.Y

Üye
Üye
Olay çözülüyor dediysem yine kullanıcı zararda. Şöyleki yapılan işlemde cihazınız telefon numaranıza eşleştiriliyor ve ve cihazı yani telefonu sadece eşleştirilen numarada kullanabiliyorsunuz.

Selam Halil öncelikle geçmiş olsun :) Telefonu satarlar faturası+garanti belgesi Eyvallah ama ne hikmetse faturan olmadığı zaman işlem yapmazlar halbuki o telefonu aldığın bayi ye gelen telefonların hepsinin kaydı fatura bilgileri kime satıldığı Pc de en ince ayrıntısına kadar vardır..

Şimdi şöyle bir durum var yukarıda değindiğin gibi telefon kaçak değil klonlanmış hadi velev ki kaçak bu senin sorunun değil, satıcı firmanın sana kaçak telefonu ( Faturasız, vergisi ödenmeyen ) üretici firmadan alınırken vergisi ödenmiş yasal faturalı gibi satması.. Ve söylediğin gibi yurt dışından getirtilen ya da getirilen telefonu öncelikle faturasıyla birlikte vergi dairesine gidersin İmei numarasını kaydettirmek için yaklaşık 2 sene önce 160 TL verip sonrasında ise Yabancılar şube müdürlüğüne gidip bir form doldurursun sonrasında gidip herhangi bir telefon operatör bayisine 50 TL verip telefonu kullanıma açtırırsın.. Bu fiyat bayi ye göre değişiyor 30-50-70 gibi :)

Başına gelen durumu bizde yaşadık hatunun teli sadece turkcell numarasına açıldı ( yurt dışından 2 yılda sadece 1 adet telefon açtırabiliyorsun ) biz 2 tane getirmiştik ama sadece hatunun telefonunu açtırdık benim telefonu da yurt dışından gelen bir arkadaşıma rica ederek açtırmıştım. ( Kaydettirecek kişi yurt dışından geleli 1 Ay'ı geçirmemiş olmalı yoksa kaydettiremiyor ) ve dediğim gibi ben arkadaşa rica ettim açtırdı telefonumu Avea bayisinden ancak ben telefonumu tüm operatörlerden kullanılacak şekilde açtırdım yani uzun lafın kısası o tek numarayı kullanma olayı bayinin işgüzarlığı..

Hoş kal..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İnan bunu bilmiyordum Murat. Fatura olayına gelince. Normalde bunlarda arşivde fatura var ama vermemek için dirediyorlar. Ben konu dağılmasın diye olayı tam anlatmadım. Bayide telefonu bana satanlarla gırtlak gırtlağa geldik. Küfürler hakaretler tehditler havada uçuştu. :) avea merkeze bayiyi şikayet ettim. evea merkez uyardık savunma istedik falan diyor ama hepsi hikaye. Aslında buradaki asıl sorun devlete düşüyor. Bu olayda başı yanan binlerce insan var devletin bu konuya ilişkin yaptırımları olmalı. Öyle telefonu sattım benim işim bitti yok. Telefonu sattıysan sonuna kadarda arkasında duracaksın. Devlet yaptırım yapmadığından bunlarda vatandaşı başlarından savıyor işte. Sözün özü asıl suçlu devlet. Ben BTK yı aradım BTK bile faturanız yoksa bişey yapamazsınız diyor. Buyur burdan yak :)

Murat.Y

Üye
Üye
Burası Türkiye :)

Tekerlekli Sandalye