Çeyiz yardımı alma kriterleri nelerdir?

P

paranoya

Guest
Babasi emekli dolayisiyla kizi da sagliktan yararlaniyor .. kizi evlenirse ceyiz yardimi alabilirmi ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yönetmelik aşağıdaki gibi söylüyor alabilmeniz için sgk'ya başvurup 5510 sayılı kanunun 37. maddesinden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz halinde size evlilik yardımı (çeyiz parası) verilecektir.

Evlenme ve cenaze ödeneği

MADDE 37- (Değişik: 17/4/2008-5754/23 md.)

Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir.

P

paranoya

Guest
bu dedigim sadece saglıktan yararlanıyor yukarıda diyor aylık alan kız çocukları diyor nasıl olacak
Yani kizi yetim ayligi almiyor baba emekli yaşiyor kizi saglik karnesinden faydalaniyor kiz sonra evleniyor ceyiz yardimi alabilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yetim aylığı almayan kız çocuklarına çeyiz parası verilmiyor diye biliyorum ben. Çeyiz parası almak için yetim aylığı alması gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye