Çocuklarda Görülen Yeni Bir Virüs (HFMD)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılım
Kas 9, 2010
Mesajlar
16,299
Tepkime Puanı
13
Puanları
0
Yaş
49
Sürekli yeni virüs isimleriyle, yepyeni virütik hastalık isimleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Bu seferkinin ismi HMFD. Gün geçtikçe de ilköğretim çağındaki çocuklar arasında yaygınlaşmaya başladı; son istatistiklere göre şimdiden her yıl ABD'de yaşayan 200.000 çocuğu etkisi altına alıyor!


111170.jpg

BELİRTİLER

HMFD'nin açılımı Hand, Foot and Mouth Disease: Yani El, Ayak ve Ağız Hastalığı. İlk olarak tam da bu bölgelerde oluşan kaşıntılı kırmızı noktalarla kendini ele veriyor bu hastalık. Bu belirtilerin haricinde ateş, kusma, baş ağrısı, halsizlik, kulak ve boğaz ağrısı, ishal gibi başka başka belirtileri de var.

Bir dizi virüsün ortaklaşa sebep olduğu bu rahatsızlık çocuklar arasında oldukça bulaşıcı. Çünkü kendini başka çocuklara aktarabilmek için salya veya mukus tabakasını kullanıyor; bu yüzden sınıftaki bir küçük hapşuruk, bir öpücük, bir el sıkışması bile yeterli oluyor HMFD için!

Aynı bardağı kullanma gibi dikkatsizliklerin daha sık yaşandığı, oyun esnasında sümüğün tükürüğün çıplak elle temizlendiği ilkokul çağındaki çocuklar da işte bu yüzden risk altında...

Üstelik HMFD ilerledikçe menenjit ve ansefalit (beyin iltihabı) gibi çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor, belirtiler basit kaşıntılı kırmızı noktalardan el ve ayak tırnaklarının dökülmesine dönebiliyor!

640xauto.jpg

Peki ne yapmak lazım?

Çocuğunuzu bu hastalıktan uzak tutmanın en iyi yolu, elbette hijyen. Başka çocukların kullandığı bardakları, tabakları kullanmamasını öğütleyebilir, ellerini her daim temiz tutmasını öğretebilirsiniz. Ama elbette çocuk bu, mutlaka yapacak böyle şeyleri...

Öğütlerinize, ona sağladığınız tüm hijyenik koşullara rağmen çocuğunuzda benzer belirtilere rastlarsanız, alerji ya da temizlikle geçebilecek basit bir hastalık olarak düşünmeyin, acilen bir doktora gidin...

Eğer çocuğunuza HMFD teşhisi erken konulursa, doktorunuz elbette ne yapacağını bilir. Sizin üzerinize düşen bir başka görev ise, durumdan okulu haberdar etmektir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, HMFD çok hızlı yayılır, kolayca bulaşır; eğer çocuğunuza bulaştıysa okulda en az bir çocukta daha bu virüslerden vardır!
 
Tekerlekli Sandalye
Üst