Çubukçu; Eğitim sistemi ikiye ayrılacak dedi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Bütün okullar anadolu lisesine dönüştükten sonra eğitim sistemi ikiye ayrılacak" dedi.

Erzurum'daki programına AKP il başkanlığını ziyaret ederek sürdüren Çubukçu, burada basın mensuplarının ortaöğretimin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Ortaöğretimde yeniden yapılandırılma nedeniyle düz liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesinin hedeflendiğini belirten Bakan Çubukcu, projeyle ilgili 6 ay önce basın toplantısı yapmasına rağmen konunun bir muhalefet milletvekilinin soru önergesine cevap vermesiyle basında yeraldığını bildirdi.

Eğitim sisteminin ikiye ayrılacağına dikkati çeken Nimet Çubukçu, "Bu çalışmayla orta öğretimde belli bir kaliteyi yakalamak, yeterli düzeyde dil öğrenimi yapabilen orta öğretim kurumları oluşturmayı amaçlıyoruz. Bütün okullar anadolu lisesine dönüştükten sonra eğitim sistemi ikiye ayrılacak. Mesleki eğitim ve akedemik olarak yüksek öğrenime hazırlayan anadolu liseleri olacak. Bütün orta öğretim kurumları anadolu lisesi olduktan sonra o zaman sınavla girmeye gerek kalmayacak. Okullara sınavsız geçiş imkanı verilecek. Bunun dışında fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri de devam edecek" diye konuştu.

AKP İl Başkanı Murat Kılıç, ziyaret anısına Bakan Çubukcu'ya oltu taşı takı seti hediye etti.

Bakan Çubukcu, daha sonra partililerle basına kapalı toplantı yaptı.

cnntürk

Tekerlekli Sandalye