Dayımın benim adıma araç alabilmesi mümkünmü?

Niğda.Y

Üye
Üye
Dayım benim adıma indirimli araç alıp binecekmiş arabayı bile begenmiş benden sadece bir rapor alınca yeterli oluyormuş, benim şuan hazırda bir raporum yok ancak çıkartabiliriz araç alması için nasıl bir rapor alınabilir ayrıca dayım benim adıma araç alabilir mi, alınan araç dayımın adınamı benim adımamı oluyor ben yürüyemiyorum dayımın alacağı araç buna göremi ayarlanmış olacak tam bilmiyorum dayım senin adına alacağım kızım senle alakası yok diyor başka birşey demiyor bunun kanuni olarak sakıncası varmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Dayınızın sizin adınıza araç alması mümkün mevzuatta % 90 ve üzerinde sakatlığı bulunup, otomobili kendisi kullanamayacak durumda olan kişilerin üzerine kayıtlı otomobilleri, kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş sözleşmesiyle çalıştırılan bir sürücü kullanabiliyor. Yani sizin hastaneden alacağınız rapor oranında en az %90 oran gerekir ki aracı dayınız alabilsin.
Eğer %90 dan düşük bir rapor oranı verilirse dayınız sizin adınıza araç alamaz.
Ayrıca dayınız adınıza araç alınca araç sizin üzerinize olacak dayınızı siz noterden şöfor tayin edeceksiniz ve araç engelli plakalı araç olacak, sizin rapor oranınız yüksek oldugundan ve süremez durumda olduğunuzdan bir aparata gerek kalmayacaktır. Kanunen bir sakıncası yok alınma ve alın(a)mama şartları böyle..

Tekerlekli Sandalye