Dede Korkut'umuz ...

kartalreis

Üye
Üye
Dede Korkut'umuz

Vefatının 16. Yılında Dede Korkut'umuzu rahmetle anıyoruz.

7208.jpg

Misyon sahibi Barış Ağabeyimizi, vefatının 16. Yılında rahmetle anıyoruz.

Demek 16 koca yıl oldu Dede Korkut'umuz. Bu millete yaptığın hizmeti asla unutmayacak.Senin misyonunu en iyi inşallah KALPERENLER anlayacak.

devamı: Dede Korkut'umuz / ON ALTI YILDIZ

kartalreis

Üye
Üye
C*

Dönence

Dün çoktan döndü buralarda
Ve ben simsiyah bir gecenin koynunda yapayalnız bekliyorum
Duyuyorum, görüyorum bir gün gelecek dönence biliyorum

Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor
Biliyorum dönence
Kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor
Görüyorum dönence
Çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes
Uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor
Duyuyorum,görüyorum,biliyorum

C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*C*

Dede Korkut umuz Barış Manço

kartalreis

Üye
Üye
10923516_893611320688964_570206147766943812_n.jpg

* EY TÜRK MiLLETİ ...

Ben ki Tanrı’nın izniyle tahta oturmuş Türk Bilge Kağan. Sözümü sonuna kadar dinle…

Önce kardeşlerim, çocuklarım! Sonra bütün soyum. Güneydeki Şatlar, Apalar kuzeydeki Tarkanlar buyruk beyleri Otuz Tatar, Dokuz Oğuz Beyleri…

Milletim:

Bu sözümü iyice işit, iyice dinle… Üstte mavi gök, allta kara yer yaratıldığında ikisi arasına insanoğlu yaratılmış. insanoğlu üstünde atalarım Bumin Kağan, istemi Kağan Hükümdar olmuş. Türk milletinin ilini tutmuş töresini düzenlemişler…

Ordu yürütüp dört bir yandaki başlıya baş eğdirmiş dizliye diz çöktürmüş…

Çin milleti ile komşu olmuşlar. Altını, gümüşü, ipekliyi sıkıntısızca veren Çinlinin sözü tatlı ipeklisi yumuşak imiş…
Bunlarla uzak kavimleri kendisine yaklaştırır, sonra kötülük edermiş… Bilge kişiyi, yiğit kişiyi sevmez, yürütmezmiş…

Türk milleti varlığa, tokluğa ve rahata alışıksın. Böyle olduğu için boş tatlı sözlere kanıp Kağanının, Beyinin sözünü beklemeden her yere gittin, aldandın, aldatıldın, böyle olunca oralarda hep mahvoldun…

itaatsizliğin yüzünden seni kalkındırmış Kağanına ve eline kendin kötülük getirdin, kendin yanıldın…

iyice düşün:

Silahlılar gelip seni nasıl dağıttılar mızraklılar gelip seni nasıl sürdüler?

Mukaddes Ötüken ormanının milleti dağıldın…

Doğuya giden gitti, batıya giden gitti. Gittiğin yerde kanın su gibi aktı, kemiğin dağ gibi yattı. Bey olacak erkek evladın köle, hanım olacak kız evladın cariye oldu. Kocamışlara , bilgelere itaatsizligin yüzünden…

Tahta oturduğumda; şuraya buraya dağılmış olan milletim ölüp biterek yaya ve çıplak olarak geri geldi. Milletimin adı yok olmasın; Töre yok olmasın diye, gündüz oturmadım gece uyumadım.Gözden yaş gelse önleyerek, gönülden çığlık gelse geri çevirerek düşündüm. iyice düşündüm.

Milletimi kalkındırayım, besleyeyim diye kuzeye, güneye ve doğuya on iki büyük sefer yaptım, savaştım. Ondan sonra Tanrı bağışlasın; talihim ve kısmetim varolduğu için Ötüken‘i il tuttum. Açları doyurdum, çıplakları giydirdim. Yoksul milleti zengin kıldım. Az milleti çoğalttım.

Artık kötülük yok ve Türk Kağanı Mukaddes Ötüken Ormanında oturdukça ülkede sıkıntı olmayacak, töre yaşayacak..

Türk Oğuz beyleri Milletim işitin

Üstte Gök Basmasa Allta Yer Delinmese Senin ilini ve Töreni Kim Bozabilir?

EY TÜRK TiTRE ve KENDiNE DÖN!…

https://www.facebook.com/KalpErenle...7563009960464/893611320688964/?type=1&theater

kartalreis

Üye
Üye
111.jpg

" GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN."

Açıklaması..

Eski Türklere ait bir yemin. kılıcın kabzası tutularak yapılan bu yemin, "eğer verdiğim sözü tutamazsam kılıcım bedenime Gök renginde girsin, kana bulanarak çıksın" anlamına geliyor.

Eğer BUDUN'UMU satarsam ,TÜRK'LÜĞE su katarsam , it'e kemik atarsam " GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN."

https://www.facebook.com/KalpErenle...7563009960464/895561277160635/?type=1&theater

kartalreis

Üye
Üye
10253855_895492040500892_3278629624763057247_n.jpg

FAHR-İ KÂİNAT EFENDİMİZİN YENİ KIZIL ELMA HEDEFLERİ VE MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ

Gerçekte Fahr-i Kainat Efendimiz’in gelmiş geçmiş bütün Hak Peygamberler içinde nübüvvet ve risalet davası yönünden en ulu en yüce peygamberlerden biridir. Onun bu ululuğu; nübüvvet ve risalet davasında diğer peygamberlerden farklı olarak ufukların çok ötesine bakması, kendisine çok büyük hedefler tespit etmesi ve bunları hem hayatı, hem de vefatından sonra manevi şahsiyeti ile gerçekleştirmesidir ki bunun ne insanlık ve nede peygamberler tarihinde bir başka örneği yoktur. İşte bunlar bizim bu yeni tabirimizle Hz. Peygamberin “Kzıl Elma Ülküsü”nden başka bir şey değildir. Ne ilginçtir ki, Fahr-i Kâinat Efendimizin mübarek parmakları ile nübüvvet ve risalet nurunun birer Kızıl Elma pırıltıları halinde gösterdiği bu mübarek hedeflerin hepsi Müslüman Türk Milleti tarafından bir bir gerçekleştirilmiştir.

devamı: https://www.facebook.com/KalpErenlerBirligi/posts/895492100500886:0

kartalreis

Üye
Üye

Barış Manço 1974 yılında katıldığı TRT Atlıkarınca programında "Dede (Ata) Korkut" hikayesi "Kam Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek" i anlatıyor. Ve ardından "Nazar Eyle" parçasını söylüyor.

kartalreis

Üye
Üye
dedekorkut1.jpg

Dede Korkut .

Büyük Türk destan bilgesi Dede Korkut'un kişiliği üzerinde bilgilerimiz yetersiz kalıyor. Korkut-Ata adıyla da tanınan Dede Korkut, söylentilere göre Oğuzların Bayat Boyundan Kara Hoca’nın oğludur.

Onun, IX. ve XI. yüzyıllar arasında Türkistan'da Sir-Derya nehrinin Aral Gölüne döküldüğü yerde doğduğu, Ürgeç Dede adında bir oğlu olduğu, Oğuz Türklerinden büyük saygı gördüğü, bu bölgelerde hüküm süren Türk hakanlarına akıl hocalığı ve danışmanlık ettiği destanlarından anlaşılmaktadır.

Dede Korkut'un Türkler arasında, ağızdan ağıza, dilden dile dolaşan destan niteliğindeki hikâyeleri XV. yüzyılda Akkoyunlu'lar devrinde Dede Korkut Kitabı adıyla bir kitapta toplanmış, böylelikle sözden yazıya dökülmüştür. Destan derleyicisi, Dede Korkut kitabının önsözünde Dede Korkut hakkında şu bilgileri verir ve onun ağzından şu öğütlerde bulunur:

(Bayat Boyundan Korkut Ata derler bir er ortaya çıktı. 0 kişi, Oğuz'un tam bilicisi idi. Ne derse olurdu. Gaipten türlü haber söylerdi...)

(Korkut Ata Oğuz Kavminin her müşkülünü hallederdi. Her ne iş olsa Korkut Ata'ya danışmayınca yapmazlardı. Her ne ki buyursa kabul ederlerdi. Sözünü tutup tamam ederlerdi...)

(Dede Korkut söylemiş: Lapa lapa karlar yağsa yaza kalmaz, yapağılı yeşil çimen güze kalmaz. Eski pamuk bez olmaz, eski düşman dost olmaz. Kara koç ata kıymayınca yol alınmaz, kara çelik öz kılıcı çalmayınca hasım dönmez, er malına kıymayınca adı çıkmaz. Kız anadan görmeyince öğüt almaz, oğul babadan görmeyince sofra çekmez. Oğul babanın yerine yetişenidir, iki gözünün biridir. Devletli oğul olsa ocağının korudur...)

(Dede Korkut bir daha söylemiş: Sert yürürken cins bir ata nâmert yiğit binemez, binince binmese daha iyi. Çalıp keser öz kılıcı nâmertler çalınca çalmasa daha iyi... Çala bilen yiğide, ok'la kılıçtan bir çomak daha iyi. Konuğu olmayan kara evler yıkılsa daha iyi... Atın yemediği acı otlar bitmese daha iyi. İnsanın içmediği acı sular sızmasa daha iyi...)

Dede Korkut'un kitabında on iki destan var. Bu destanlar, Türk dilinin en güzel örnekleri olduğu gibi, Türk ruhuna, Türk düşüncesine ışık tutan en açık belgelerdir.

Dede Korkut, Oğuz Türklerini, onların inanışlarını, yaşayışlarını, gelenek ve göreneklerini, yiğitliklerini, sağlam karakteri ve ahlâkını, ruh enginliğini, saf, arı-duru bir Türkçe ile dile getirir. Destanlarındaki şiirlerinde, çalınan kopuzların kıvrak ritmi, yanık havası vardır.

Bamsı Böyrek Destanı'nda Bey Böyrek’in ardından yavuklusu Banu Çiçek şöyle seslenir ;

Vay al duvağımın sahibi,
Vay alnımın başımın umudu.
Vay şah yiğidim, şahbaz yiğidim,
Doyuncaya dek yüzüne bakamadığım
Han yiğit...
Göz açıp ta gördüğüm,
Gönül ile sevdiğim,
Bir yastığa baş koyduğum
Yolunda öldüğüm, kurban olduğum
Can yiğit...

Dede Korkut destanlarının kahramanları, iyiliği ve doğruluğu öğütler. Güçsüzlerin, çaresizlerin, her zaman yanındadır. Hile-hurda bilmezler, tok sözlü, sözlerinin eridirler. Türk milletinin birlik ve beraberliğini, millî dayanışmayı, el ele tutuşmayı telkin eder.

Yüzyıllar boyu, heyecanla okunan bu eserdeki destanlar, Doğu ve Orta Anadolu'da, çeşitli varyantları ile yaşamıştır. Anadolu'nun birçok bölgelerinde, halk arasında söylenen, kuşaktan kuşağa aktarılan hikâye ve destanlarda Dede Korkut'un izleri ve büyük etkileri vardır.

Millî Destanımızın ana kaynağı olan Dede Korkut Kitabı’nın bugün elde, biri Dresden'de, öteki Vatikan'da olmak üzere, iki yazma nüshası vardır. Bu yazma eserlere dayanarak Dede Korkut Kitabı, memleketimizde birkaç kez basıldığı gibi, birçok yabancı memleketlerde çeşitli dillere de çevrilmiştir.

devamı: Dede Korkut (Makale) | Türk Dil Tarih Kültür Birliği

kartalreis

Üye
Üye

Diriliş Ertuğrul And Sahnesi

Soluk soluğa koşan atlara; And olsun!
Nallarından kıvılcım çıkanlara: And olsun!
Boyumuz için, beyimiz için, töremiz için ölmekten korkar isem;
Kara çelik öz kılıncımla, gök ekin gibi biçileyim.
Mavi gök yarılsın, yağız yer delinsin.
İsmim bengü taşlardan silinsin!
Oğuz Babam, kutlu obam ahirette benden davacı olsun.
Çıktığım gaza yolunda, Allah yardımcım,
Hızır Ata yoldaşım olsun!

kartalreis

Üye
Üye
10527843_891377084211759_6126657366010272595_n.jpg

Kaşgarlı Mahmud, Divanı Lügatit Türk'e şöyle başlar:

"Allah'ın, devlet güneşini Türk burçlarından doğurmuş olduğunu ve Türklerin ülkesi üzerinde göklerin bütün dairelerini döndürmüş olduğunu gördüm. Allah onlara Türk adını verdi. Ve yeryüzüne hâkim kıldı. Cihan imparatorları Türk ırkından çıktı. Dünya milletlerinin yuları Türklerin eline verildi. Türkler Allah tarafından bütün kavimlere üstün kılındı. Hak’tan ayrılmayan Türkler, Allah tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi. Türkler ile birlikte olan kavimler aziz oldu. Böyle kavimler, Türkler tarafından her arzularına eriştirildi. Türkler, himayelerine aldıkları milletleri, kötülerin şerrinden korudular. Cihan hâkimi olan Türklere herkes muhtaçtır, onlara derdini dinletmek, bu suretle her türlü arzuya nail olabilmek için Türkçe öğrenmek gerekir..."

(*Dipçe: Divanı Lügatit Türk (DLT) Kaşgarlı Mahmud'un Araplara Türkçeyi öğretmek için yazdığı yapıttır.)

Türkçenin Diriliş Hareketi-feyzbuk

kartalreis

Üye
Üye
10686920_812575865477730_4634013115703122270_n.jpg

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur
~ Kâşgarlı Mahmud / Divânu Lügati't-Türk

alıntıdır...

kartalreis

Üye
Üye
yrk.jpg

Yörük Ocağı feyzbuk sayfasından alıntıdır...

kartalreis

Üye
Üye
o.jpg
fotoğraf " Türkçe" nin Diriliş Hareketi feyzbuk sayfasından alıntıdır...

Değerli Hocamız prof dr. Oktay Sinanoğlu na Allah tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim...

Hocam yolun yolumuzdur
Türk e ve Türkçeye sahip çıkmak
Boynumuzun borcudur
Nur içinde yat...

kartalreis

Üye
Üye
7898.jpg

3 Mayıs Dünya Türkçülük Günü kutlu olsun...

Türklük Sırları-1
Türklük Sırları-2
Fakir Dede Destanı: SIRR-I İSTANBUL
TÜRK TARİHİNE AİT YENİ SIRLAR-1
TÜRK TARİHİNE AİT YENİ SIRLAR - 2 -
YENİ KEŞİFLER
3 Mayıs Dünya Türkçülük Günü / ON ALTI YILDIZ

Türk kimdir, Türklük Sırları ve Türk ün gerçek tarihi ile ilgili önemli bilgiler edinmek isteyenlere yukarıdaki haberde verilen konuları okumalarını tavsiye ederim...

kartalreis

Üye
Üye
oktnklş.jpg
On Altı Yıldız / Kalperenler -feyzbk alntı...

kartalreis

Üye
Üye

Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş Ve Araştırmacı-Yazar Erol Elmas ın konuk olduğu Türk Kültürü ile ilgili ayet, hadis, belge, delil, görsel materyller eşliğinde bilgilerin sunulduğu programın size de katkı sağlayacağını düşündüğüm için paylaşıyorum... Türk Kültüründe Hıdırellez, Hızır İlyas buluşması, Bahar Bayramı nasıl kutlanır, Türk tarihine ait sırlar ve daha pek çok farklı konu anlatılmakta...

Emeği geçenlerden Allah razı olsun...

kartalreis

Üye
Üye
drlş.jpg
Diriliş Ertuğrul -feyzbk alntı...

" Ey benim pusat gardaşlarım... Şimdi bedel ödetme zamanıdır! " ‪SüleymanŞah‬

Tekerlekli Sandalye