Devlet Ev Onarım ve Eşya Yardımı Şartları Nelerdir?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Muhtaç kimselere sağlanan sosyal yardım projelerinden bir tanesi de barınma yardımıdır. Bu kapsamda devlet tarafından ev onarımı ve eşya yardımı verilmektedir. Ancak ev yardımı alacak olanların bazı şartları karşılamaları gereklidir. Ev onarımının yanı sıra ev alacaklara da devlet desteği sağlanmaktadır. Ev alacaklara faizsiz kredi verilmemektedir.

Devlet Ev Onarım ve Eşya Yardımı Şartları Nelerdir?

Oturulmayacak hale gelmiş, bakımsız, yaşanması sağlıklı olmayan evlerde yaşamak zorunda kalan ihtiyaç sahibi kimselere barınma yardımı veriliyor. Bu yardım kapsamında ikamet etmek zorunda kaldıkları yıkık, kötü ve bakımsız evler için destek verilerek vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamlarını devam ettirmeleri sağlanıyor. Sosyal yardımlaşma desteklerinin arasında önemli bir yer taşıyan barınma yardımı, kiraların yüksek olması ve kredi çekmenin riskli olması durumlarından dolayı yeni bir eve çıkamamaktadır. Bu sebeple de oldukça eski ve bakımsız evlerde yaşamaya mecbur kalmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan yardım kapsamında hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (774,66 TL) az olan haneler ihtiyaç sahiplerine ihtiyaca göre 15, 20 ve 25.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Ev Onarım Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan proje kapsamında, bu iş için bir fon hesabı ayrılmıştır. Ayrılan bu fon hesabından muhtaç ailelere para yardımı yapılmaktadır. Yapılan yardımın doğru kişilere ulaşması hakkaniyet ve adalet açısından çok önemlidir. Bu sebeple yapılacak yardım için belli başlı şartlar hazırlanmıştır. İlk ve en belirgin şart yardım alacak ailenin yaşamını sürdürdüğü evin yaşam koşullarına aykırı olarak kalınmayacak seviyeye gelmiş olması gereklidir. Yapılan yardımlar nakit ve ayni olmak üzere iki şekilde de yapılabilmektedir. Başvuru yapacak kişilerin isteğine göre değişiklik gösterecektir.

Bu kapsamda gelir durumunun yetersizliğinden dolayı ikamet edilen evi yenileyemeyen muhtaç durumdaki kişiler incelemeye alınacak ve gerçekten muhtaç ve yoksun durumda olduklarının belirlenmesi halinde barınma yardımı yapılacaktır.

Ev Onarım Yardımının Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için belli başlı bazı şartların taşınması gerektiğini belirtmiştik. Program kapsamında oturulamayacak dereceye gelen bakımsız, sağlıksız ve eski evlerde yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşlara bakım, onarım, prefabrik ya da betonarme ev yapımı, ev eşyası temin etmeleri için nakit veya ayni olarak yardım yapılmaktadır. Yardımlar yalnızca kira ödemeleri için değil evin tamiri ve onarımı için de verilebilmektedir. Yardımlardan faydalanmak için;

Program kapsamında da belirtildiği üzere başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği evin yaşanmayacak derecede kötü, eski ve bakımsız olması en önemli koşuldur. Barınma yardımı, vatandaşların kış mevsimlerinde soğuk hava koşullarına karşın yaşamlarını sürdürememeleri açısından oluşturulmuştur.

Başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği hanede kişi başına düşen gelirin, herkesçe kabul edilmiş asgari ücret tutarının 3’te birinden az olan hanelere konut yardımı yapılmaktadır.

Başvuru yapacak kişinin herhangi bir gelirinin olmaması gereklidir.

Muhtaç durumdaki kişilerin yanı sıra; engelli vatandaşlara, şehir ailelerine, gazi ya da gazinin yakınlarına, doğal afetlerden dolayı zarar görmüş kişilere de ev yardımı yapılmaktadır.

Yardımdan faydalanmak için belirlenen şartlar bu şekildedir. Koşulları karşılayan ailelere ihtiyaca göre 15 bin, 20 bin veya 25 bin TL’ye kadar destek sağlanacaktır.

Ev Onarım Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardımdan faydalanmak için başvuru yapılması gereklidir. Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir. Bu yardımlara Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden ya da telefon numarası ile iletişime geçebilirsiniz. Yardım başvurusundan ilk defa faydalanacak olan kişilerin ilk olarak başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurması gereklidir. Eksiksiz olarak doldurulan bu form ve talep edilen diğer belgeler ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışan İl ve İlçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz detaylı olarak incelenecek ve durumunuz araştırıldıktan sonra olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlanacaktır.

Ev Onarım Yardımı Başvurusunda Talep Edilecek Olan Belgeler!!!

Barınma yardımlarına başvuru yapmak için bazı evrakların hazırlanması gereklidir. Başvuru işlemlerinde engellilere öncelik tanınmaktadır. Hazırlanacak olan belgeler, başvuru yapacak kişinin mevcut durumunu belirtecek ve Vakıf tarafından buna göre yardım sağlanacak veya sağlanmayacaktır. Kişilerin gazi, gazi yakını ve şehit ailesi olması durumunda herhangi bir şart aranmamaktadır. Yardımlardan faydalanmak için kişilerin gelir durumunun ev alamayacak veya onarım yapamayacak kadar kötü olması gereklidir. Bunun yanı sıra yaşanılan evin de hayatın devamını sağlamak için uygunsuz olması gereklidir. Başvuru için şu belgelerin hazırlanması gereklidir;

*Başvuru yapacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi gereklidir.

*İlk defa başvuru gerçekleştirenlerin başvuru kayıt formunu eksiksiz olarak doldurmaları gereklidir.

*İkinci olarak yardımdan faydalanmak adına bir dilekçe örneğinin bulunması gereklidir.

*Başvuru yapacak olan şahıs aylık gelirini bildiren bir belge sunmalıdır. (Maaş bordrosu vb.)

*Kişinin, doğal afetler sebebi ile evi fazlası ile zarar görmüş ya da bu yüzden evini kaybetmiş ise tespit evrakları da gereklidir.

*Hali hazırda bir konut var ancak onarım ve tadilat gerekiyor ise evin tapu kayıt belgeleri gerekli evrakların arasındadır.
Belirtilen evraklar kabataslak olarak bu şekildedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat etmeniz halinde farklı evrakların ve belgelerin talebinde de bulunulabilir.

Ev Onarım Yardımı Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Vatandaşların eski, bakımsız ve yaşanamayacak kadar kötü evlerde hayatını sürdürmesine gönlü razı gelmeyen devlet, sosyal yardımlar kapsamında engellilere, yaşlılara, muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere gıda, barınma, giyinme, eğitim gibi çeşitli pek çok alanda destek sağlamaktadır. Bu desteklerden bir tanesi olan ev onarım ve eşya yardımı için ödeme tutarları 15,20 ve 25 bin TL‘ye kadar sağlanmakta olup, ödeme günleri Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir.

Sezer50

Üye
Üye
ben aralıkta bas vurdum banka tedarik edilmedi yaziyo ne zaman verirler net hesabami yatırırlar yoksa nasıl ödeme olur

Tekerlekli Sandalye