Diz üstü amputasyonda verilen rapora itiraz etsem malulen emeklilik yolum açılır mı?

SONER09

Üye
Üye
selam arkadaşlar, emeklilik koşullarım hakkında sorularım olacak. 1998 yılında özel bir şirkette iş başı yaptım. 2009 yılında kaza sonucu diz üstü amputasyonum oldu. malulen emekli olursun dediler. ama malulen emeklilik hakkım yattı. hastaneye rapor için gittim bana %40 oranın da rapor verdiler. bu oranı beklemiyordum doğrusu.
bacağın biri fos olmuş adamlar %40 veriyorlar.
ilk sorum tek bacak diz üstü amputede verilen bu oran doğrumu?
ikinci sorumsa ise emeklilikle ilgili.

Bu durumda emekli olmak icin hangi yolu izlemem gerekiyor sağlık raporuna itiraz ederek %60 ın üstünde bir rapor alıp malulen emekli olmanın çaresine mi bakayım yoksa engelli emekliliği için yüzde 40 lık raporu kabul mu edeyim.
ek olarak rapora itiraz edersem kazanma şansım ne olur??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
1: Diz üstü amputasyonda sakatlık oranı cetveline göre %40 rapor oranı verilir. Yani mevcut yasalara göre size verilen rapor oranı doğrudur. İtiraz etseniz dahi bir sonuç alamasınız gibi.
2: Malulen emeklilik için en az %60 oranın da rapor oranı almanız gerekiyor. Bu oranda bir raporu tek bacak ve diz üstü amputasyonda almanız neredeyse imkansız.
Özetle malulen emekli yolu şu aşamada size kapalı gözüküyor. Siz engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz ancak.

Tekerlekli Sandalye