Downlu çocuğumun RAM rapor sonucu?

down_babası

Üye
Üye
7 yaşını doldurmuş (8 yaşından 3 ay alış) down sendromlu bir oğlum var. Bu çocuk 2 yaşından beri tuvalet sorunu yok. 3 yaşından beri konuşur, kendi giyinir, kendi soyunur. ellerini kendi yıkar. burnunu kendi temizler(kısmen). 4 yaşından beri kalem tutar, boya yapar (son 1 yıldır sınırlı boyama yapar), 2 yıldır da güzel makas kullanır. Espiri yapar, espirinize güler... Ayrıca özel rehabilitasyonda da yazma eğitimine başladık. a, e, at, et yazmaya başladık. Ancak bir sorunumuz var, herkezle rahat iletişim kurmuyor ve sınav ortamını hiç sevmiyor. okuyorlda bile kişi ayırabiliyor. İstemediğiyle ne iki laf konuşur ne onun dediğini yapar. Bulunduğumuz yerdeki RAM'da test yapılmıştı ve özürlüler okuluna gönderildik. Geçen sene devet okulunda ana okuluna gitmiştik. Ancak bu sene 4+4+4 sebebiyle yaşımız geçkin dendi, tekrar ana okuluna gidmedik. Özel alt sınıfa da vermediler. Biz de biz geçderilmedik. ana okuluna gönözel alt sınıfa gitmyasal yollardan işimizi görelim,dedik ve o okula başladık. Ancak geçen süre içinde gördük ki çocuk ilerlemiyor tam tersine geri gidiyor. Bu konuyu okul müdürü ile de paylaştık. yasal sürei bekledik ve tekrar RAM'da değerlendirme istedik.

Ancak gene RAM'da konuşmadı ve söylenen şeylerin çoğunu yapmıcam dedi ve yapmadı. Sonuç olarak bize tekrar aynı okulu göstermeye çalışıyorlar. Ancak biz de maduriyetimizi belirtip o okula gitmeyeceğiz dedik. (Daha sonuç ne olacak bilmiyorum).
Ancak okula kayıtlı olduğundan bu sefer de yeni raporda özel eğitim sadece bireysel eğitim veriyorlar, grup eğitimini çıkartmaya çalışıyorlar. Bu konuyu araştırdım. Konu RAM'dan RAM'a değişebileceği söyleniyor. RAM'ın kararına itiraz sürecimiz var ve bunu kullanmak istiyoruz. Ancak başka bir ildeki RAM'a gidebilir miyiz? Bunun için gereken bir prosedür var mıdır?
Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz...

Tekerlekli Sandalye