Dul aylığı nasıl alınır?

Siyah-Beyaz34

Üye
Üye
Arkadaşlar dul aylığı hakkında sizlerin yardımına ihtiyacım var. Doğduğum köyde bir yakınımızın kocası geçen hafta vefat etti. Kendisi 68 yaşında ve erkek çoğu yok. 2 tane kız çocuğu var fakat onlarda evlenmiş ve başka şehirlerde yaşıyorlar. Maddi anlamda annelerini de destek çıkacak pozizyon da değiller malasef. Bu kadının mağdur olmaması için kendisine dul maaşı bağlatmak istiyoruz. Ancak dul maaşı nasıl bağlanır, nerelere hangi belgelerle müracaat edilir hiç bir fikrimiz ve bilgimiz yok. Sizlerden gerekli belgeler nedir ve nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda yardım bekliyorum.
Birde işlemleri ben yürüteceğim. Ben istanbul'da yaşıyorum ve en fazla önümüzdeki pazartesi istanbul a gitmem gerekiyor. Dul aylığı bağlatmak için bir hafta yeterlimidir sizce? Kadının candan kimsesi yok. Bu yüzden bu işlemleri istanbula dönmeden yapmam gerekli.
Şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, dul aylığı bağlatmak için bir haftalık süre yeterlimi bilmiyorum. Ve dul aylığı bağlatabilirmisiniz onuda bilmiyorum. Zira dul aylığı bağlatmanın belli kriterleri var. Her eşi vefat edene dul aylığı bağlanmıyor. Ölen eşin SGK mensubu olması ve belli bir miktarda prim yatırmış olması gerekiyor. Ölen eşin herhangi sosyal güvenlik kurumuyla ilintisi varmıydı? Var ise ödenmiş prim tutarı nedir?
Dul aylığı için gereken belgeler için şuraya bakabilirsiniz: http://engelliler.gen.tr/f9/dul-ve-yetim-ayligi-baglanmasi-icin-gerekli-belgeler-5605/

Tekerlekli Sandalye