eBay'dan akü ve adaptör satın alma

Volt 12 olduktan sonra amper kaç olur olursa olsun sorun olmaz. Tek sorun aküler yerine sığacakmı. Amper yükseldikce akü boyutuda yükselir. Akü boyutlarına bakıp sığıp sığmadığına karar vermek lazım.

Boyu 17.5 sm uzunluğu16.5sm eni 12.5sm. iki adetlik aküsü olan bir t-sandalyedir. Bu parametirlere maksimum hangi amperde yerleşe bilir ve birde yüksek amperli tek akü bulmak mümkündürmü?

w9yNwrO.jpg

Zaur, akü markasına göre çok azda olsa akü boyutları değişebilir. Ampere göre değişen boyutlar için şuraya bakabilirsin. 10 Yıl Ömürlü Jel Akü
Yüksek amperli aküden kastın ne bilmiyorum ama eğer volt ise akülü sandalyeler 12+12 toplamda 24 volt ile çalışır. 24 voltluk tek aküylede çalıştırabilirsin ama bunun için akülü sandalyenin elektrik sisteminde değişiklik yapılması gerekir. Ki bu değişikliği uzman birinin yapması lazım. Gereksiz bir değişiklik olur. Zira volt fiyatta bir değişiklik yapmaz. Akülerde fiyatı belirleyen esas şey amperdir.

Zaur sana şöyle açıklayayım. Volt 12 olacak bunu bir kenara yaz. Geriye amper (AH) kalıyor. Amper ne kadar yüksek olursa tek şarzla gideceğin yolda o kadar artar. Tabi alacağın kalitesiylede doğru orantılıtır bu. Yüksek amper yüksek performans demek ancak amper yükseldikce akünün boyutlarıda artar. Her akünün boyutu bellidir. O boyutlarla sendeki belmo nun akü koyma yerlerini ölç. Uyanı al. Mesela ben Meyra Optimus kullanıyorum 55 amper akü aldım. 77 alacaktım ama boyutlar tutmadı. :)

Onların hepsi uyumludur. Ancak akü sığarmı ona bakmak lazım. Benim tahminim 12 volt 33 amper yada 12 volt 40 amper akü şak diye oturur.

Peki bendeki belmo bl100 ün adaptörü bu 10 yıllık jel akünü sorunsuz şarj ede bilecekmi?

Bu adaptör 5 amper. Maksimum 60 amperlik akülerde tam dolum yapar. 60 amper üzerinide şarz eder ama tam dolum olmaz.

Amper farkı var Zaur :)
Daha öncede söyledim akülerde fiyatı belirleyen en büyük etken amperdir. Atıyorum 12 volt 23 amperlik bir akü 300 tl tir, 12 volt 40 amper bir akünün fiyatı 700 tl gibi gibi...

Geri