Eğitimsiz ve Bilinçsiz Kadın Olmak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kadın olmak başlı başına zor bir misyonken birde bilinçsiz kadın olmak bu zorluğu dahada fazlalaştırıyor. Bilinçsizlik = bilgisizlik= eğitimsizlik yani herşey eğitime gelip dayanıyor. Bazılarımızın çok hafife aldığı eğitim aslında hayatımız boyunca bizim gereksinim duyacağımız bir olgu bunu hafife almamız bile bilinçsizliğimizin gözlerimizi karartmasından ibarettir.

Eğitim almamış kadınlarımız hatalar üzerine hatalar yapabilmektedir bu hataların başında ise bilinçsizce küçük yaşta yapılan evlilikler yer almaktadır. Bu tür evliliklerde bir çok soruna karşı durma gücü bile olmayan kadınlarımızın hayatları kabusa dönebilmektedir. Tabiki istisnalar vardır ama bir elin parmakları kadar az olduklarına inanıyorum.

Yapılan bir araştırmada boşanan çiftlerin analizi yapılmıştır. Bu analize göre kadınların boşanma sebepleri eğitim durumlarına göre farklılıklar gösteriyormuş.

Eğitimli kadın'ın gerekçeleri: Aldatılma, şiddete maruz kalma, hakaret, madde bağımlılığı, gibi erkeğe bağlı sebeplerden kaynaklı boşanmalar yer alıyormuş.

Eğitimsiz kadın'ın gerekçeleri: Çocuk sahibi olamamak, eşinin ailesiyle geçinememek, ekonomik olarak evin geçiminin sağlanılamaması gibi aileyle ilgili sebepler ilk sıraları almaktadır.

İki durum arasındaki fark eminimki sizlerinde dikkatini çekmiştir eğitimli kendi için doğru olanın savaşını vermekte ve kendini ezdirmemek için boşanma yolunu seçmektedir. Diğeri ise sadece ailevi durumlardan ibarettir.

Bir takım ataklar için geç kaldım artık diye düşünebiliriz. Ama emin olunki zarar'ın neresinden dönersek kardır. Hiç birşey için geç kalmış değiliz. Hele hele bu bizim hayatımız ile ilgili ise kendimize güvenimiz ,huzurumuz için ise asla geç kalınmış değildir daima yapılacak bir şeyler vardır. Bu yönde hamle yapmanın bilinçlenmenin hatta gerekiyorsa eğitime devam etmenin bizlere inanılmaz fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Kadın hiç bir zaman aciz bir varlık değildir tek kusuru eğitimsiz ve bilinçsiz olmasıdır.

Tekerlekli Sandalye