Ekpss sinavi adaletli mi?

sekersizsakiz

Üye
Üye
2014 yılına kadar ÖMSS olarak bilinen ve daha sonra özürlü kelimesinin rahatsızlığından sonra EKPSS olarak değiştirilen engelliler için yapılan kamu yerleştirme sınavlarındaki usulsüzlük açıkça göze çarpmaktadır.Buna göre bir anda atılmış adım olarak varsayabileceğimiz bu sınavda çok kişi için iyilik yaptıklarını düşünürken aslında daha da kötü bir duruma sokulmuşlardır.

Şöyleki engelli grupları olarak adlandırılan vücut fonksiyonunun kayıplarında hareket organlarını kaybedenler ile görme işitme ve diğer sınıftaki engelli arkadaşların aynı terazide tartılması gayet adaletsiz bir davranıştır. Bu konudaki hassasiyet giderilmesse bu sınıfta kalan arkadaşlarımız haksızlığa uğramaya devam edecektir. Görme ,işitme ve akıl sağlığı sorunundan dolayı rahatsız olan kişilerin sosyal hayatı kadar eğitimde ilerleme durumuda diğer bireylere göre daha zordur . Ülkemizde ise bu konuda yardım altyapısı daha yeni yeni adımlarla atılmaya başlanmıştır.

Bu hususla ailesine serzenişte bulunan arkadaşlarımızın ortak şikayeti usulsüzlük olduğu yönündedir. Çünkü yerleştirmelerde esas olan öğrenim ve başarı puanıdır . Bu esnada aralardaki puan farkından dolayı sürekli açıkta kalıp yerleştirme şansını elde edememektedir engelli arkadaşlarımız ve devlet kurumu kendilerine bunu yaparsa özel sektör ne yapar diye bir düşünmenizi rica ederiz.

Diğer bir hususta açılan kadrolar hakkındadır . Engelli bireylere açılan kadroların %75 ine yakını hizmetli kadrolarında olup süregelen saçma bir adet başlamış ve tabiri caizse hor görülmektedirler. Kurumlarda çoğu normal memur veya işçi statüsünden daha çok çalıştırılan engelli personel olduğu bilinmektedir. Bu arkadaşların ortak sorunu bu konulara mantıklı yaklaşılmasıdır.Bir engelli bireyin bu yaşam zorluklarında eğitim ve öğretim hayatında normal sağlıklı bir bireyle aynı tefeye konup yarışması mümkünmüdür?

Biz bu konuda engelli arkadaşlarımızın düşündüklerine aynen katılıyoruz .Çünkü bir adım attıysanız tam atın diyoruz her şeyi detaylıca incelemeleri lazım ve bu belirttiğimiz eğitim ve kadrolaşma konusunda yetkililerden bir atılım bekliyoruz.

pesimist57

Üye
Üye
Ne diyosun ne saçmalıyorsun hemşerim.

Zor gören adama 16 punto yerine 9 punto ile sınava sokulduğunda adaletli mi olacak yani?
EKPSS dediğimiz sınav sınavın engelliye uygun hale getirilmeye çalışılması olayıdır. KPSS ile içerik anlamında bir farkı yok.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bu ülkede artık yapılan her sınavda yolsuzluk, usulsüzlük, kadrolaşma amacı güdülerek gerçekleştirilen atamalar daha doğrusu adaletin çöktüğü bir sistemde kpss den ekpss ye kadar hiçbir sınav inandırıcı değil! Güven veren bir ÖSYM olmadıktan sonra şimdi sizler bu sayfalarda ne kadarda derdinizi anlatmaya çalışsanız nafile. O yüzden kimse kimseyi '' Ne diyorsun, ne saçmalıyorsun'' gibi bir soruyla boşyere kırmasın, üzmesin!

EKPSS zaten daha önce dünyada bir başka eşine, benzerine rastlanmamış engelliler adına düzenlenmiş olupda bana göre bir devletin engelli vatandaşına uyguladığı baştan sona engelli bir sınavdır. Şimdi diyecek olursanız ki kime göre? neye göre engelli? bana göre güzel kardeşlerim. Engellilerin bu devletin vermiş olduğu eğitim ve öğretim imkanlarından ne derece faydalanabildiği bu kadar açık ve netken şimdi her engelli grubu için ayrı sorular hazırlanmış olması dahi gerçek engeli ortadan kaldırmayacağı gibi doğuyla batı arasındaki eğitim adaletsizliğini de gözler önüne seren bu tür sınavların sonuç başarısızlıkları da gün gibi ortadayken ben bu sınavlar için çok fazla bir şey söylemek istemiyorum.

EKPSS ye giripte atananlar olduğu kadar giremeyip hatta girip yüksek not alsalar dahi atanamayan, atanıp da yerleşemeyenler de var. Siz siz olun bu tür sınavlara tüm umudunuzu bağlamayın, sınavdır deyip geçin gidin. İş yaşamına atılmak için sadece EKPSS yok bunu unutmayın!

İş yaşamına atılmanız için engelsiz aşamalar yaşamanız dileğimle...

Tekerlekli Sandalye