Emekli oldum. Aldığımız evde bakım maaşı kesilir mi?

fatma ethem

Üye
Üye
ben oğlumdan dolayı evde bakım maaşı alıyorum 1 10 2013 tarihinde emekliliğim onaylandı 810 daha çekmedim bu ayın 20 sanırım çekeçem kuruma sordum dekontla gel dediler eşimde emekli 1330 alıyor ailede 5 kişiyiz kızım ünüversitede kıredi alıyor 280 evde bakım maaşım kesilirmi teşekkürler

septik

Editör
Editör
Evinize giren tüm gelirleri evde yaşayan kişi sayısına sizin 5 kişi olduğuna göre 5 e bölün çıkacak rakam 487 tl nin altındaysa sorun çıkmadan bakım maaşını almaya devam edersiniz.

1330 + 810 + 280 = 2420 tl toplam gelir

2420 / 5 = 484 tl kişi başı gelir

Bu durumda maşınızı almaya devam edersiniz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Aslında bu konuyu çok iyi bildiğinden eminim ama bir şey sormak istiyorum sadece öğrenmek için. Evde bakım maaşı hesaplanırken tüm gelirler toplanırken, hanede bulunan üniversite öğrencisinin almış olduğu Başbakanlık kredisi yani 280 tl hesaba dahil olduğundan emin misin ? Yani bu bana çok saçma geliyor da çünkü o bir gelir değildir ki o öğrenciye verilen kredi olduğundan soruyorum ama zaten yasalar öyle saçma ki olabilir de...

septik

Editör
Editör
A slm Ceylan aslında bakım aylığını tam anlamıyla her soruya cevap verecek şekilde bilmiyorum o yüzdende yöneticiliğini üstlenmedim.

Fatma hanımın sorusuna her iki durumdada yani kredi dahil olsun olmasın eklendiğinde yine sorun yaşamayacağına emin olduğum için cevap verdim.

Bildiğim kadarı ile Kredi yurtlar kurumu ve hatta 2022 maaşı ları dahi gelir kabul edildiğini hatırlıyorum ve haklısın aslında her ikiside zaten devlet desteği ama malesef bu şekild değerlendirmişler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Arkadaşım öncelikle samimiyetine güvendiğim için sorduğumu bildiğini varsayarak yanıtın için çok teşekkür ederim. Yine klasik bir sağ eliyle verdiğini sol eliyle alma taktiği :( ok anladım ama bir kere daha şaşırdım sayende öğrendiğim 2022 maaşını da gelir olarak kabul eden bir hesaplamanın yapılabilir olması bu konuda aslında engellilere hiç bir yardımın gönülden verilmediğini bir kere daha bana hatırlattı. Bilgilerine güveniyorum ben yalnızca bu kadar acımasız ve haksız bir uygulamanın varlığından bir kere daha rahatsızlık duyduğumu belirtmek istedim.

Bir üniversite öğrencisine kredi vermek güzel de o krediyi o hanede yaşayan engelli yakınına bağlanacak evde bakım maaşının hesaplanmasına dahil edilecek bir gelir olarak görmek işte bu bana inan insanlık dışı geliyor yani o öğrencinin kredisini bu hesaba dahil etmek niye ? o 280 tl bir gelir değildir ki... çocuğun okuması için önceden verilen ve daha sonra faiziyle birlikte ödeyeceği borçtur :( yazıklar olsun vay benim toprağıma vay benim halkıma ne söyleyebilirim ki şimdi bu satırlarda isyanımı dile getirsem ne fayda ki...

Alacağına şahin vereceğine serçe olan devletim sen kendi halkını korumadıktan sonra, engelli vatandaşına sahip çıkmadıktan sonra ve ona verdiğin evde bakım maaşını vermemek için bu kadar direndikten sonra benim diyecek neyim olabilir ki arkadaşım bir kere daha üzüldüm ve senin bu konuda yanılmış olma ihtimalini ne çok istemiştim ama gerçekler bu işte. Kaşıkla verdiğin yardımı kepçeyle geri almak ister gibi bir mantık.

Fatma hanımın sorusuna her iki durumdada yani kredi dahil olsun olmasın eklendiğinde yine sorun yaşamayacağına emin olduğum için cevap verdim. :) biliyorum arkadaşım yani ben de iki durum için de alabileceğini hesapladım zaten gönlüm ihtiyacı olan herkesin kolaylıkla alması yönünde benim tek isyanım insanları bu kadar çok zorlamalarına ve mağduriyetlerini arttırmalarına yoksa ne senin bilginden ne de üyelere yardımcı olma isteğinden en ufak bir şüphem yok. Bu konuda elinden geleni yaptığını hemde fazlasıyla yapmak istediğini de biliyorum.

Sağlıcakla kal, paylaşımla kal,

septik

Editör
Editör
Aslında bir çok söylenmesi gerekeni söylemişsin.

Ben bir kaç kelime daha eklemek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız fakat bir çok konuda sadece hamalıyız biz engelimizin aşma çabasında aşamasakta ülkemizin Atalaramızın kanıyla canıyla savunduğu yerine göre tüm varlığını feda ettiği bir ülkenin insanlarıyken gördüğümüz karşılık bahsettiğin noktada.

Düşündürücü o kadar nokta varki hangi birinden bahsedeyim benimle tüm sitede bulunduğum süre içersinde farklı baktığımız konu olan Şakfak Paye den örnekle zamanın yasası uygun ama yönetmelik cambazlığı ile istediği yönde uygulama sağlayan bir hükümetle karşı karşıyayız demesi bile gerçeğin aynası.

Bakış açıları çok önemli emekliklik konusu ise hangi hükümet olursa olsun ödeme ve diğer sağlık giderleri itibarı ile sadece yük konumunda olan bir durum olarak görmekte halkını buda baştan sona çelişkidir bir devlet o eski çalışanın sırtında bu noktaya gelmiştir.

Sosyal yardımlar ise ki konusu geçen olayımız belki düne kadar yerinde kullanılan günümüzde ile katagorileşen ve kimsenin yanlış anlamasını istemem sadece yardımsız hayatını devam edemeyecek durumdaki dostlarımızı var sayıp diğer engel kardeşlerimizi yok sayma hatasına düşüyor.

Bir düşüncemi daha aktarayım şu günlerde maluliyet ile ilgili tamamamen gerekli yıllar öncesi yapılması gereken hatta halen mantık ve içerik açısından yetersiz bir uygulamayı bile reform adı altında fakat alt yapısı yine basit genelgelerle istediği noktaya getirebileceği bir şekilde düzenlemelerle sunuldu.

Bakın engelli bakım engelli 2022 yasası ve diğer sosyal yardım adı altında yapılan yardımlara hiç birinde bir net kesin olan maddeler bulamıyoruz kurnazlık şurda madde belli fakat gözlem ve inceleme adı altında memurun insiyatifine bırakmış yasa uygulanması mecbur olmsındndır nasıl insiyatif ile yürür bu nedir bir memur ister bağlar ister bağmalaz şartlara yakın olanları oda tamammen keyfi gibi görünen gerçekte çoğu zaman kimsenin ruhunun dahi duymadığı gizli genelgelerle işlerini istediği noktaya getirirler.
Yasa net olmalıdır herkesi duysun duymasın bağlar.
Ayrıca geçmişte halkkının yararına çıkmış yasalar sonrasında yasa şekil değiştirse bile eski hak kazananları bağlamaz.

Ben şimdi soruyorum

Bir devlet neden vardır

Bir hükümetin görevi nedir

Bir ülkede yaşayan gelir sağlayanların verdiği vergileri kimlere ve nereler harcamak gerekir

Kim engelli olarak yaşamak ister madem şartlar bunu gerektirdi devlet bu durumdaki insanları sadece duygu sömürüsü olarak gibi durumlarla halkı kandırmak adına sadece maskot olarak kullanmak için gündeme getirir görevi bumudur

Sevgili Ceylan yukarda bahsettiğin bir kaç cümlene o kadar çok şey ekleyebilirimki şu an ki hükümetin tutumu ki sakın yanlış anlaşılmasın ben o bu diye ayırmam ülke benimdir her faydası dokunanın yanındayım dır yaşım 45 oldu bu hükemtin engellilere yaptığı zulme daha şahit olmamıştım

Ayrıca bir konu daha var siyasetin bizlere etkisi gibi gerçi ayrı bir başlık ister fakat kısaca değineyim

Bir çok arkadaşımız 2014 yılı engelliler için mucizeler yılı gibi aylık verilcek asgari ücret verilcek bakım maaşı olsun 2022 maaşı olsun asgari ücretin tutarında ödenecek gibi bir takım hayalllere prim vermeye başladılar.
Bu durumlar ki ben çok iyi hatırlarım herkesin iki anahtarı olacak bir evinin bir arabasının ve hatta yakın geçmişte her vatandaşa 500 tl maaş bağlanacak gibi seçim öncesi vaat ve yalan dolan yeterki halkta etki yaratacak yerli yersiz bir çok hayal mahsulü ortaya atılan laflara destek veren basın sayesinde zihinleri bulandırarak etki altına alma çabasındalar.

Yine soruyorum hangi engelli devletinin veya hükümetinin kendisine verdiklerinden dolayı mutlu burda idda ediyorum sadece devlet eline bakanlardan memnuniyet azdır
Her durumda sgk dahil hakkın olanı bile mahkemeler yoluyla anca elde edebilirken hangi adalet hangi hükümet hangi insanlık ve hatta hangi Müslümanlık tır ben bu yaşa kadar çözemedim çözebilen savunabilecek biri varsada buyursun.

Ben açıkca konuşmam gerekirse tüm bu engelliye karşı tututmlardan kendi adıma büyük utanç duyuyorum birçok keşkelerim var ama Türkiye Cum huriyetinin bu günlerde bir vatandaşı olmaktansa hiçyaşamamış olmayı tercih ederdim.

Saygılarımla...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Arkadaşım meğer sen de ne kadar doluymuşsun :( içindekileri dökmen için ille de tetiklemek mi lazım ? Ne güzel anlatmışsın diyecek söz bulamıyorum ve aslında aramızdaki şu Şafak Pavey olayını kaldırsak artık ? Bu konuda hayli geç olsa da seninle aynı fikirdeyim :) insanlar hata yapabilir ki bu benim ona hemcinsim olduğu için çok fazla misyon yüklememden ve beklentimin yüksek olmasından kaynaklanmıştı. İstersen adına kadın dayanışması da diyebilirsin ki sonuç bana göre tam bir fiyasko :(

Düşüncelerine katılmamak mümkün değil sadece arkadaşım son cümlen ağır geldi. Topla kendini demek geliyor içimden. Sen her şeye ve herkese rağmen bu ülkenin değerli vatandaşı ne demek hiç yaşamamış olmayı tercih ederdim ? Sen yaşayacaksın hem de uzun , sağlıklı bir ömürle yaşamalısın ki bu devletin vatandaşlarına faydan olabilsin.

Ülkemi seviyorum arkadaşım. Ben bu topraklarda doğdum büyüdüm özellikle benim İstanbulum başkadır tüm çilelerine rağmen ne yapabiliriz ki başka bir ülkeye mi gidelim tüm korkaklar gibi önemli olan terketmek değildir ki yaşanan her olumsuzluğa rağmen kalıp mücadele etmek değil midir yaşamak ?

Sevgi ve Saygılarımla,

beyazkelebek

Üye
Üye
Septik kardeş. hemşerimsin ama haksızsın. yani 90 yıllık ülke tarihinde engelliye bakım ücreti ne zamandır veriliyor. bahsettiğin herşey ülkenin olanakları ile ilgili az buçuk sende bilirsin. bu ülkenin terörü banka hortumlayanı bu zamana kadar sağlam adama para mı bıraktı ki de engelliye para yağdırılacaktı. düşünürken geniş düşün sadece son 3-5 yılı düşünme. valla ben devlete bravvo diyorum suriyelilere bile 2 milyar dolar harcamışken bu evde bakımları aksatmadan verdi. haline şükret şu dünyada uganda da kenyada somalide dünyaya engelli olarak gelebilirdinde o zaman hiç yaşamamış olmayı tercih etmeyi düşünmeden kafana sıkar giderdin bu dünyadan.

yaylagüzeli

Üye
Üye
iyi günler bakım maaşı alıyorum memur olarak atandım taşınsam naklimi alsam bakım maaşımı bir şey olurmu(bu hem çalışıyor hem nasıl bakım alır dermi heyet)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@yaylagüzeli, bakıcı olarak gösterilen kişi, eğer aynı zamanda bir işte (özel yada kamu) çalışıyorsa bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatacağı gerekcesiyle aldığı bakım maaşı kesilebilir.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
iyi günler bakım maaşı alıyorum memur olarak atandım taşınsam naklimi alsam bakım maaşımı bir şey olurmu(bu hem çalışıyor hem nasıl bakım alır dermi heyet)
Sn. yaylagüzeli
Ben de ssk'dan malulen emekli olduktan sonra 2010'da memur olmuştum. çift maaş rahatlığı 2011'de kontrol muayenesinde çalıştığımı söyleyince son buldu. Siz hem evde bakım maaşı alıp hem çalışmanızdan ötürü maaş alıyorsunuz, ve biz üyelere mi soruyorsunuz iki maaş aldığımı söylersem heyet ne der diye. Darılmayın ama Heyeti belki atlatabilirsiniz de, biri beni şikayet eder bilgisayarımın İP numarasından bana ulaşırlar diye hiç düşünmez misiniz? Saygılar..

yaylagüzeli

Üye
Üye
sanırım yanlış yazdım ben memur deyilim bakıcım olasılık daha memur olmadı işte araştırıyoruz ki bi problem olurmu diye

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
sanırım yanlış yazdım ben memur deyilim bakıcım olasılık daha memur olmadı işte araştırıyoruz ki bi problem olurmu diye
Sn. yaylagüzeli 26 mart 2014 tarihli bir mesajınızı noktasına virgülüne dokunmadan yapıştırıyorum. ilgili linki de aşağıya ekleyeceğim.
halilbey ben 14.06 2013 yılında 657 tabi çalışmaya başladım vergi indirim kağıdım geldi 2. dereceden yazılıyor (raporum % 60 ağır özürlü ibresi işaretli nekadar çalışıcam (3960 gün pirim deniliyor yani kaç yıl pirim oluyor)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam unuttum.29,

Arkadaşım haksızlıklara olan tepkin benimkine benziyor ama sanırım burada yanlış anlaşılan bir durum var ki o da anladığım kadarıyla yaylagüzeli hem kendi % 60 ağır engelli raporuna sahip çalışan yada yeniden çalışmaya başlayacak olan bir memur adayı hemde aynı zamanda bakıcı olarak bir başkasına baktığı için evde bakım maaşından faydalanıyor.

Bilmiyorum bazen forumları okuduğumda aklım karışıyor kim neyi ne kadar doğru söylüyor yanılgısına düşüyorum ama en doğrusu bence insanın kendi kendisine hesap verebilmesi yani kimsenin bu satırlardan yola çıkarak kimseyi haksız kazançtan ötürü ne eleştirecek kadar cesareti var nede şikayetçi olabilecek kadar.

Önemli olan kişinin kendi aldığı vakıf aylığını gerçekten hakedip haketmediğini ve bu aylığa ihtiyacı olup da alamayan binlerce engelli kardeşinin kul hakkına girip girmediğinin hesabını kendi vicdanına verebilmesi yoksa burada herkes kendi derdinin peşinde olduğundan ve başkalarının sorunlarına olan son derece vurdumduymaz yaklaşımlarından izlediğim kadarıyla hani kim ne yaparsa yapsın ben benden sorumluyum düşüncesinin hakimiyeti. Beni en çok üzen ve endişelendiren bu durumdan duyduğum hoşnutsuzluğa verdiğin tepkinden ve kanıt olarak gösterdiğin alıntıdan dolayı da seni tebrik etmek isterim.

Demokrasinin varolduğu bir platformda sanırım kimse sana da banada kime neyin hesabını soruyorsun diye bir yanıt yazmayacağından konuyla ilgili yaylagüzelinin de kendisini tam ve doğru olarak ifade edeceği bir yanıt yazabilmesi umudumla...

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selam Sn. Gazoz Agacı,
Yaylagüzelini tanımam, yazdığı mesajlardaki (kendi durumu hakkında) tutarsızlıkları profil sayfasına girince fark ettim. Ben isterim ki (hakkıyla?) engelli raporu almış bir vatandaş:
Emekliler vefat etmişlerse hem anne babasından, hem kendi emekliyse kendi maaşını, hem çalışabiliyorsa çalıştığı için bir maaş hatta kaymakamlık/belediye bir maaş da oradan alsın. Ama tüm bunlar KANUNLARIN ELVERDİĞİ oranda olabildiği için ve bizlerde yasalarımızı tam manasıyla bilmediğimiz için forumlarda bilgi alışverişinde bulunuyoruz.
‘Demokrasinin varolduğu bir platformda…’ Son paragrafınıza katılmıyorum. Demokrasi herkesin her şeyi yapabilmesi veya sınırsız özgürlük değildir bence. Benim bildiğim demokraside benim özgürlüğümün bittiği yerde sizin özgürlüğünüz başlar. Örnek: Şimdi forumda bir üye benim tanıdığım bir doktor/hastane var istediğiniz oranda engelli rapor verdiriyor karşılığında bilmem ne istiyor mesaj atın diye başlık açsa/mesaj yazsa onu da mı şikayet etmeyelim. Ceza almasın. (Bence böyle bir durumda yazıştığımız bu forumun bile sorumluluğu vardır)
Kaldı ki ben yaylagüzeli’ne düşünmesi için bir fırsat tanımış oldum. (bence) haksız yere aldığı maaş/ücret zaten er geç tespit edilir de, (zararın neresinden dönersek kardır) geri ödemek zorunda kalır düşüncesiyle.
Saygılar…

septik

Editör
Editör
Septik kardeş. hemşerimsin ama haksızsın. yani 90 yıllık ülke tarihinde engelliye bakım ücreti ne zamandır veriliyor. bahsettiğin herşey ülkenin olanakları ile ilgili az buçuk sende bilirsin. bu ülkenin terörü banka hortumlayanı bu zamana kadar sağlam adama para mı bıraktı ki de engelliye para yağdırılacaktı. düşünürken geniş düşün sadece son 3-5 yılı düşünme. valla ben devlete bravvo diyorum suriyelilere bile 2 milyar dolar harcamışken bu evde bakımları aksatmadan verdi. haline şükret şu dünyada uganda da kenyada somalide dünyaya engelli olarak gelebilirdinde o zaman hiç yaşamamış olmayı tercih etmeyi düşünmeden kafana sıkar giderdin bu dünyadan.

Slm

Biraz geç bir cevap olacak fakat geçmişe göz gezdiriken farkettim.

Kafaya sıkmak kısmı tamamen mecazen bir söylem:) bana katılmaya bilirsiniz benimde size katılmadığım gibi,
Aslında ortak noktaya varmak mümkün 90 yıllık geçmişte engellilere olan desteğin olmayışı terör ve hortumculara bağlamak yanlış engellinin 255 tl yi geçenini anında saptayacak ve hatta sosyal inceleme adı altında konu komşusuna sorararak rencide edebilecek kadar ince ve titiz bir davranış sergileyen bir devletin terörü ve hortumcuya taviz vermeyip tespit ederek anında müdahale ederek yok edebilmesi mümkün değilmiydi?

Engelliye para yağdırma konusu ise tv izliyorsanız son bir yılda aynen öyle bir izlenim verdi hükümet sadece reklam sonuçlar ortada.

Geniş düşün derken beni kastetmeniz çok tuhafıma gitti, acaba dedim ben engeli bir vatandaş olarak elimden giden imkanlarımın neresine geniş bakayım ve ayrıca bu sitede üstlenmiş olduğum misyona ne yükleyeyimde kimi veya kime olur böyle şeyler hükümet haklıdır evet aç kalın susuz kalın biz muz cumhuriyeti değiliz bakın suriyelilere bile 2 milyar dolar yardım yapabiliyoruz amire memura ve bakım maaşlarını bile verebiliyoruz 2022 alanlarıda artık almasınlar yeterki amir memur suruyeli doysun engelli olupta % desi kaç olursa olsun ağır özürlü değilsen aç kalmak hakkındır diyebilirim.

Ya siz sosyal devletin ne olduğundan haberiniz yok yada avrupa birliği gibi insan haklarının en yüksek seviyede kabul gören bir ülkeler gurubuna girmeye 50 senedir uğraşan bir devletin amacının ne olduğu hakkında bilgi sahibi değilsiniz, devletlerin başta adalet sonra halkının temel ihtiyaçlarına cevap vermek gibi bir zorunluluğunu olduğu konusu tartışılmaz bir gerçektir, bir tek engelliler değil hakkının verilmediğini düşünen her kesim hakkını aramak adına gereken eylemleri yapmalıdır hatta zorundadır bunu ister bir platformda ister sokaklarda istediği şekilde değerlendirir.

Sitemizin amacı engelli dostlarımızın sorularına ve mevcut haklarını soru cevap şeklinde kendilerine bildiğimiz ölçülerde izah etmek bunu yaparken geçmişteki ve güncel uygulamaları izah ederek kazanç ve kayıplar konusunda bilgi vermek takdir edersinizki 90 yıllık ülke tarihimizde son 12 yılda 250 milyar dolarlık milli gelirimizin 830 milyar dolara çıktığını her fırsatta bizim sitemiz dile getirmiyor 3.5 katı bir gelir artışı sağlamış olduğunu söyleyen bir devletin engellilerin eline 37 yıl önceki sizin tabirinizle yoksul döneminde bile verilebilen bir harçlığı şimdilerde verilemiyor olması sizin matığınızı tartşmaya açar.

Tekerlekli Sandalye