Emeklilik veya EKPSS hakkında... ?

derman85

Üye
Üye
Merhaba ,

Emeklilik ve Engelli KPSS hakkında bilgi almak istiyorum. Şuan ki şartlarım ile emekli olabiliyor muyum ?

1985 doğumluyum. 36 yaşındayım.
Bilgisayar Öğretmenliği mezunuyum. Ancak puanım yetersiz oldu 2011 yılında (85 puan) ile atanamadım.
Sonrasında özel sektörde yazılımcı olarak çalıştım bu zamana kadar. Ancak son 2 yıldır işime konsantre olamıyorum pskilojik olarak.
Yazılım alanında çalışmaktan sıkılıyorum ve çalışmak istemiyorum. İş değiştirdim belki ortam farklı gelir diye yine yürütemedim ve işten ayrıldım.

2010 yılında pskilojik rahatsızlık geçirdim hastanede 36 gün tedavi gördüm. Tanımlanmamış Psikoz olarak askerlikten muaf oldum 2012 yılında.
Hastaneden aldığım tedavi epikriz raporu var elimde sadece (Erenköy Ruh ve Sinir hastalıkları ).
2010 yılından beri pskiyatri ilacı kullanıyorum. ( Abizol 20 mg - Citoles 10 mg )
Son 4 senedir Trigliserid ( kanda yağlanma ) için raporlu olarak yazılmış olan Liphantil 267mg ilacı kullanıyorum.
Son 2 senedir Diabet Tip 2 şeker ilacı kullanıyorum raporlu olarak. Janumet 1000mg - Forziga şeker ilaçlarım .
Karaciğerimde 3. dereceden yağlanma var.

Tüm bunları toplayınca işte çalışmakta zorlanıyorum. Ne yapabilirim diye düşünüyorum.

Erken emekli olmak için rapor mu almam gerekir ? Rapor alsam bile erken emeklilik nasıl oluyor ? Malulen mi araştırmam lazım yoksa Engelli Emekliliği mi ?
Rapor ile engelli KPSS ile öğretmenlik için atama olabilir mi yada memurluk için ?

Hangi yolu izlemem gerekiyor ? Fikir verip yol gösterebilir misiniz ? Teşekkür ederim.

4A Tescil Bilgilerim aşağıdaki gibidir.
İlk İşe Giriş Tarihi : 2006
Uzun Vade Gün Sayısı : 3214

Teşekkür ederim , saygılar.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@derman85

Merhaba,

Sizin her halükarda engelli raporuna ihtiyacınız var; işleri lehinize çevirmek için.

1- %40-59 arası bir rapor alırsanız; 2026 yılında prim gününüzü 4400 güne ulaştırdığınızda SSK'dan emeklilik hakkı elde edersiniz.
(%60-79 arası bir rapor alırsanız 2024 yılında prim gününüzü 4000 güne ulaştırdığınızda SSK'dan emeklilik hakkı elde edersiniz.)

2- %40 veya üzeri bir rapor çıkarıp EKPSS ile Engelli öğretmenlik atamalarına başvurabilirsiniz. Bu şekilde, sınavda da çok zorlanmadan öğretmen olarak atanırsınız.

3- Yine %40 veya üzeri bir raporla düz memurluk kadrolarına EKPSS ile atanmayı deneyebilirsiniz ama iyi bir puan almanız gerekir.

4- Öğretmen veya memur olarak atanıp ortalamanın üzerinde bir maaşla özel sektöre göre iyi şartlarda çalışmak bence sizin tercih edeceğiniz en iyi yol olur. Emekli maaşınız emekli olsanız bile (pirmleriniz asgariden yatırıldıysa) her koşulda 1500-2000 arası bağlanır sanırım.

5- Öğretmenlik maddi açıdan size daha fazla gelir sağlar ama yapamayacak gibi olursanız düz memurluğa bir dilekçe ile dönebilirsiniz.

derman85

Üye
Üye
Teşekkür ederim beni aydınlattığınız için.

Engelli raporu çıkardıktan sonra %40 veya üzeri olması durumunda emekli olabiliyorum o zaman.

Kamuda veya özel sektörde 2026 yılına kadar çalışıp primi doldurduğumda emeklilik hakkı kazanıyorum diye anladım.

Yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@derman85

Engelli raporu çıkarırsanız %40 veya üzeri; hem erken emekli olabilirsiniz hem de EKPSS ile öğretmen veya memur olmak için sınava girmeye hak kazanırsınız. Emekliliğiniz kamuya atanırsanız biraz daha geç olur ama kamunun şartları çalışmaya daha elverişlidir.

Hem psikiyatrik rahatsızlıklarda bir işle uğraşmak daha faydalı oluyor ruh sağlığı için.

derman85

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim. Takibimi yapan psikiyatri doktorum ile de paylaşacağım verdiğiniz bilgileri.
Ona göre hareket edeceğim.

Saygılar , selamlar.

derman85

Üye
Üye
Son bir sorum olacak sizlere.

Bu zamana kadarki hizmet dökümüm SSK-4A üzerinden 3214 gün.

Ekim 2021 tarihi ile serbest yazılımcı(freelance) olarak çalışmaya başladım kendim şahıs şirketi kurarak. Böylece çalışma saatlerim daha esnek.

Bahsettiğiniz emeklilik yılları ve prim günleri aynı mı olacak bundan sonra 4B bağkur üzerinden sigortamı yatırırsam.

Yoksa SSK lı bir işte mi çalışmam gerekir 4400 gün prim ve 2026 yılı emeklilik için.

Teşekkürler , Saygılar

İsen Buga

Üye
Üye
BAĞKUR olarak devam edebilirsiniz. Emeklilik istediğinizde hizmet birleştirilmesi için dilekçe verirsiniz ve Emekli olursunuz.
Lakin... Emekli olup tekrar çalışamazsınız....

Ama
SSK.lı olup da emeklilik hak ederseniz..
başka birinin emrinde emeklilikten ayrıca çalışabilirsiniz. Ama bağkurlu olarak kendi işyeri açamazsınız. başkasının adına açılan işyerinde çalışabilirsiniz yani..

derman85

Üye
Üye
Yani ,

SSK dan emekli olursam. Başka bir işyerinde tekrar SSK lı olarak çalışabilme ihtimalim var SSK lı olarak emeklilik sonrası.

SSK + Bağkur hizmet birleşmesi yapar ve kalan yıllarda Bağkur dan prim ödemeye devam edip , emekli olursam. Emeklilik sonrası başka bir iş yerinde veya kendi işimde çalışamam.

Böyle anladım. Doğru mudur ?

İsen Buga

Üye
Üye
SSK + Emekli sandığı mensupları işe giriş tarihi 2008 yılı 1 Ekim öncesi ise tekrar çalışma imkanı var.
2008 yılı 1-Ekim sonrası işe başlayanlar ve bağkur emeklileri tekrar çalışamaz. Ya emekliliği bozulur ya çalışamaz...

Tekerlekli Sandalye