Emekliyim. Bakım ücreti ve 2022 maaşı alan kayınvalidemi?

Gonulay

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar lütfen bilginize ihtiyacım var Rahmetli eşimin 91 yaşında 2022 özürlü aylığı ve bakım evde bakım parası bağlatıp oğlunun yanına yerleştirdim geçen yıl Bir ay önce evlerine gittiğimde Kayın validemin kollarında morluklar gördüm anne ne oldu dedim bişi yok dedi yengeme sordum haberim yok dedi ama ben şüphelenip yengem mutfağa gidince sordum ağlayarak Allah rızası için götürün beni buradan dedi baştan almak istedim kızım anne biz buna göz yumarsak günaha ortak oluruz dedi Aldık eve getirdik ertesi günü hastaneye götürdüm morlukların ne olduğunu öğrenip emin olmak için darp iziymiş konu savcılığa yansıdı şikayetçi değiliz ve lakin devlet şikayetçiymiş şimdi benim yanımda kalak istiyor ve lakin ben hem emekliyim hemde Rahmetli eşimden Maaş alıyorum Kayın validemin aldığı özürlü aylığı kesilir mi ? başım gözüm üstüme bakarım tabi ki ama altını bezli yorum benimde 4 yetimim var ne yapacağımı şaşırdım lütfen konuyla ilgisi olanlar yazabilir mi saygılar..

Gonulay

Üye
Üye
O zaman vasiliğini almamam gerekiyor değil mi ? Halil bey..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Vasilik kararını kurum isteyebilir evde bakım maaşında zorlanmadan alırsınız ama 2022 maaşında maddi anlamda 243 limitine bakar o bakımdan hesaplamayı siz yapabilirsiniz ayrıca başka sormak istediklerinizi belirtiniz lütfen

Gonulay

Üye
Üye
Halil bey rahmetli eşimle benim emekli maaşım her iki maaşınada fazla geliyor bu durumda ne yapmam lazım yine iakametini köyde gösterip hiç olmazsa özürlü maaşını alsın değil mi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani önceliğiniz bence evde bakım maaşı olmalı neticede bakım maaşı ortalama aylık 750 lira olacak, 2022 maaşı alsa 3 ayda tahmini 1200 olacak o bakımdan evde bakım maaşı öncelikli olmalı, siz evde bakım maaşı alırken ikametini köyde göstertip 2022 maaşı alamazsınız neticede adresi sizde olacak o bakımdan geliriniz 243 lirayı geçiyorsa şuan en azından evde bakım maaşını alın daha sonra çıkacak yönetmeliklerde 2022 maaşını yeniden degerlendiririz

lara

Üye
selam nasılsınız evde bakım maşını kaç para alıyorsunuz siz

Gonulay

Üye
Üye
Mehmet bey ben hiç bakım maaşı almadım benim maaşım buna engel ikiyi geçiyor o yüzden ikiside olmuyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Gonulay emekli olmanız yada herhangi bir maaş almanız evde bakım maaşına engel değil sadece eve giren gelir kişi başımna bölündüğü zaman 487 tl geçmesin yeterlidir birde sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi şartı var. hesaplamanızı 487 tl kişi başı düşmesinden hesaplayınız geçmiyor ise bakım maaşı için sosyal hizmetlere başvurunuz.

Gonulay

Üye
Üye
Gülümse hanım işte sorun orada geçiyor ....hem benim maaşım hemde rahmetli eşimin maaşı 2 geçiyor..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Anladım malesef geçiyorsa yapabilecek birşey yok bakılan kişiyi başka bir adrestede gösteremezsiniz bakıcıyla aynı yerde olunması gerekiyor ki kurum bakımının aksatılmadığına ikna olsun

denizvmavi

Üye
Üye
Gülümse hanım işte sorun orada geçiyor ....hem benim maaşım hemde rahmetli eşimin maaşı 2 geçiyor..
Toplam gelirleri 2000TL yi geciyor ve Gönülay hanım 4 çocuğu olduğunu söylüyor + kayın validesi toplam 6 kişiler..6x487tl=2922TL Eder ki..Buda toplam gelirleri 2922TL yi geçmiyorsa evde bakım aylığını almasına hiç bir engelin teşkil etmediğini gösterir..yanlış mı? yalnız burda emin olmadığım,aylığı olan bir kişi evde bakım aylığı alabiliyor mu bunu bilmiyorum...
Bir de şu var;bakım aylığı almak için 487tl lafı ediliyor..2013 2. yarısı için asgari ücret net 803TL değil mi? bunun da 3/2 si 535TL.. niye sürekli 487tl bilgisi veriliyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücretinde tek kriter kişi başı gelirin 487 tl yi geçmemesi. Bakım ücreti alan kişinin emekli olup olmaması başka yerden maaş alıp almaması önemli değil. Yeterki bu oranı geçmesin.

denizvmavi

Üye
Üye
bu gönulay hanım için iyiii...halen kişi başı gelir 487tl diyorsunuz... bu 535tl olmıyacak mı? geçenlerde burda bir kardeşimizin mesajında sydv çalışanı da 525tl olarak belirtmişti...

Gonulay

Üye
Üye
Deniz mavisi ben evde bakı maaşı alabilmek için kayınvalidemin 70 yaşında ki abimide geitirmiştim onunda 2022 maaşı vardı benim tek çocuğum giriyordu dolayısıyla ben kayınvalidem ve abim onlarında maaşlarını hesaplıyolarmış toplamını yaparken

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı hesaplamasına 2022 maaşı aylık ortalaması baz alınarak dahil edilmektedir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
bu gönulay hanım için iyiii...halen kişi başı gelir 487tl diyorsunuz... bu 535tl olmıyacak mı? geçenlerde burda bir kardeşimizin mesajında sydv çalışanı da 525tl olarak belirtmişti...

Şuan için hala 487 tl olan kişi başı düşen miktar geçerlidir. 2014 den itibaren değişeceği kesin fakat şuan nekadar olacağı hesaplanmamıştır.

Gonulay

Üye
Üye
Nihayet öğrendim arkadaşlar artık yolbaşından sonra müracat etçem inşallah..
Yaşlılık aylığını şartı,
evde yaşayanların toplam gelirlerinin kişi sayısına bölünmesi sonucu çıkan
paranın yaklaşık 266TL yi geçmemesi gerekir.
Örneğin bir evde dört kişi yaşıyor ise, toplam gelir bölü dört eşittir 266TL
den az bir para olması gerekir.
Yani örnekteki dört kişinin toplam geliri 1064TL dan az olmalıdır.

Evde bakım maaşı için ise, bu hesaplama aynen geçerli olmakla birlikte, kişi
başına döşen para 266 yerine
yaklaşık 532TL dir.
Bu durumda da örnekteki dört kişinin toplam geliri aylık 2128TL yi
geçmemelidir.

Ancak, evde bakım parası hesaplanırken, evde bulunupta yaşlılık veya özürlü
aylığı alanların bu aylıkları gelir olarak hesaba dahil edilmez.

Ayrıca, yaşlılık veya özrülü aylığı ile bakım aylığı birbirinden bağımsızdır
ve şartları var ise her ikiside aynı anda bağlanabilir. Yada biri tek başına
bağlanabilir.

Bizce, siz en yakınınızda bulunan ilçe sosyal hizmetler müdürlüğünden bu
hususları danışın. Hesaplamalarla ilgili net bir sonuca ulaşın ve ona göre
karar verin.

Hesabınız sonucu kayın validenizi eve amanız mümkün değil ise, kendisinin
sosyal hizmet müdürlüğüne bağlı bir bakım merkezine yarleştirilmesini talep
etme hakkınız vardır.

Tekerlekli Sandalye