Engelleri sporla aşacaklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
SAMET ÖZÜNAL(GHA) - Geleceğin spor liderleri, engelleri sporla aşıyor. Çocuk ve gençlerin oyun, beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinlik yoluyla gelişimlerinin desteklenmesi için geliştirilen projenin uygulanmasına, Erzurum’da başlandı.

//LONDRA 2012 PROJESİ

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları kapsamında oluşturulan “Çocuk ve Gençlerin Oyun, Beden Eğitimi, Spor ve Fiziksel Etkinlik Yoluyla Gelişimlerinin Desteklenmesi Projesi”, Erzurum’da bilgilendirme ziyaretleri, etkinlikler ve eğitimlerle başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, 7 ile 16 Aralık tarihleri arasında Erzurum’da da yürütülecek projenin amacının, çocukların ve gençlerin olimpiyatların ruhundan ilham alarak oyun ve spor aracılığıyla hayatlarında zenginlik yaratmalarını sağlamak olduğu kaydedildi. Bununla beraber özellikle dezavantajlı ve engelli çocuk ve gençlerin de aynı amaçlarla sosyal hayata dahil olmalarına yardımcı olmayı hedefleyen projenin, aynı zamanda spor ve oyunu liderlik özelliklerini geliştirmeye faydalı olacak bir araç olarak gördüğünü anlatan yetkililer, “Erzurum’da başlatılan ‘Genç Spor Liderleri Eğitimi’nin amacı, beden eğitimi, spor ve kültürler arası bilinç artırımı yoluyla Genç Spor Liderleri ve küresel vatandaşlar yetişmesine yardımcı olmaktır.” dediler.

//ENGELLERİ SPORLA AŞACAKLAR

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, projeye ilişkin olarak şu bilgileri verdiler: “Çocuk ve Gençlerin Oyun, Beden Eğitimi, Spor ve Fiziksel Etkinlik Yoluyla Gelişimlerinin Desteklenmesi Projesi”, Londra 2012 Uluslararası Eğitim Programının bir parçası olarak, Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunlar Organizasyon Komitesi (The London Organising Committee of the Olympic Games and Paralympic Games Limited - LOCOG) ile birlikte UK Sport (Birleşik Krallık Spor Kurumu), British Council ve UNICEF İngiltere (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu)’den oluşan bir İngiliz paydaşlar grubunun desteği çerçevesinde oluşturulmuş bir programdır.

Türkiye’de projenin uygulanmasında, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) da projeye dahil olan paydaşlar arasındadır.”

KAYNAK

Tekerlekli Sandalye