Engelli ablamin bana arsa payi satişi

denizgül

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar Merhaba,

Rahmetli babamızdan kalan arsamız var bir müteahhitle anlaşıp buraya apartman yaptıracağız.
Pay olarak 8 paya ayrılmış, 2 pay annemin kalan 6 pay 1 er paydan çocuklara ait. %94 engelli kardeşime ben bakıyorum annem ve diğer kardeşlerim tapuda haklarını bana devredecekler.

Engelli kardeşimin 1 payı var müteahhide satış yaparken bunun için mahkemeden izin almamız gerekir diye düşünüyorum ancak hiçbir bilgim yok. Vasi olan abim, engelli kardeşimin payınıda bana satarsak yani tümpaylar bana geçince tek kişi olarak işlemleri daha kolay yapacağımı sürekli olarak mahkemeden izin almamıza gerek kalmayacağını söylüyor ancak mahkeme, vasi olan abime, engelli kardeşimin payının bana satışı için izin verir mi? bunun için ne yapmamız gerekir, lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba denizgül,

Abiniz vasi olduğuna göre engelli kardeşinizin haklarını savunan kişi olarak kabul edildiğine göre onun adına olan tapu işlemlerini de rahatlıkla gerçekleştirebilecektir. İlgili kanun maddesine göre;

Tapu işlemlerinde temsil

İlgililerin tapu işlemlerini yapmak için, Sicil Müdürlüğüne bizzat müracaatları zorunlu değildir. Kendilerinin tayin ettikleri veya kendilerine tayin edilen temsilcileri vasıtasıyla da tapu işlemleri yapılabilecektir. Kişi ya, temsilcisini kendisi seçer (örneğin vekilde olduğu gibi ), veya kişiye bazı hallerde kanuni temsilciler atanır. (örneğin veli, vasi gb. ) Gerek kanuni temsil ve gerekse iradi temsil yoluyla yapılan tapu işlemleri müdürlüklerimizde geniş bir uygulama alanı bulmaktadır.

denizgül

Üye
Üye
Merhaba Gazoz Ağacı, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, evet abim kardeşim adına işlemleri yapabiliyor ancak kardeşimin hakkı olan 1 payı var bu payı benim üzerime satış yapabilir mi? hakim bu payın değerini mi ister yoksa pay satışına hayır diyebilir mi bunu merak ediyoruz ona ben bakıyorum ancak yinede hakim engellinin hakkını alacağımız düşüncesine kapılabilir payın devrini kabul etmeyebilir, bizim pay devrindeki amacımız sadece gerek tapuda gerekse müteahhitle olan işlemlerde sürekli olarak mahkemeye gidip izinle uğraşmamak, yoksa zaten kardeşime ben bakıyorum ona ömrümü seve seve adadım meselemiz payın devri değil sadece her işlem için mahkeme izni prosedüründen kurtulmak, bunun için ne yapmamız gerekir bunu bilmiyorum önümüzdeki hafta hakimle görüşeceğim ama ondan önce yapmam gerekenler hakkında biraz bilgi öğrenmem gerekiyor. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

denizgül

Üye
Üye
Arkadaşlar hakim ile görüştüm, engellinin 1 payı dursun dedi, kat karşılığı inşaat yapımlarında müteahhitle yapacağınız sözlşemenin ve inşaatın notere gitmeden önce bir taslağını getirin biz inşaatın yapılacağı yere bilirkişi göndereceğiz bir sakıncası yoksa izin yazısı vereceğiz ancak hakkı yine onda dursun her aşamada bize gelirsiniz kontrol edip duruma göre izin yazısı veririz dediler. Buradaki amacın engelli adına birşeyler alınacağı zaman iznimizi veriyoruz ancak engellinin hakkından birşey alınacaksa buna izin vermiyoruz diyedüşündüm bence bu uygulamada güzel ve doğru bizim ayrı gayrımız yok sadece ikidebir mahkemeyle uğraşmayalım dedim ama hakimde böyle düşündüklerini söyleyince doğru olduğuna kanaat getirdim.

dgngogo

Üye
Üye
gazoz ağacı vasilik başka vekaleten hareket farklı.
vasilikte amaç kişiyi koruma altına almak

senays88

Üye
Üye
Arkadaşlar hakim ile görüştüm, engellinin 1 payı dursun dedi, kat karşılığı inşaat yapımlarında müteahhitle yapacağınız sözlşemenin ve inşaatın notere gitmeden önce bir taslağını getirin biz inşaatın yapılacağı yere bilirkişi göndereceğiz bir sakıncası yoksa izin yazısı vereceğiz ancak hakkı yine onda dursun her aşamada bize gelirsiniz kontrol edip duruma göre izin yazısı veririz dediler. Buradaki amacın engelli adına birşeyler alınacağı zaman iznimizi veriyoruz ancak engellinin hakkından birşey alınacaksa buna izin vermiyoruz diyedüşündüm bence bu uygulamada güzel ve doğru bizim ayrı gayrımız yok sadece ikidebir mahkemeyle uğraşmayalım dedim ama hakimde böyle düşündüklerini söyleyince doğru olduğuna kanaat getirdim.

sevgili denizgül benzer bir konuda bizde problem yaşıuyoruz.Acaba sizin süreç nasıl işledi hakimin izin vermesi kaç gün sürdü?

avukat

Üye
Üye
sevgili denizgül benzer bir konuda bizde problem yaşıuyoruz.Acaba sizin süreç nasıl işledi hakimin izin vermesi kaç gün sürdü?

Sorununuzu detaylı anlatan
HTML:
www.yilmazyalcin.av.tr
mail atarsanız cevap verebilirim.

septik

Editör
Editör
Sorununuzu detaylı anlatan
HTML:
www.yilmazyalcin.av.tr
mail atarsanız cevap verebilirim.

avukat

Arkadaşım, bizim sitemizde özellik özel e mail gibi bir durumu biz kabul etmiyoruz yukarda soru ve açıklamsı olan arkadşlarımıza cevabız varsa lütfen buradaki bölümden cevabınızı verin yetersiz gördüğünüz bir açıklamayıda yine bu bölümden açık ve net bir şekilde sorunuz varsa sorunuz bilginiz dahilinde cevabını veriniz.

Kişilerin amacı sorunları her neyse cevap aramak amaçlı olarak ücretsiz ve beklentisiz bilgi sunan sitemize ulaşarak soru ve sorunlarını paylaşmakta ve cevap vermek isteyen arkadaşlarımıza açık bir sitedir gerçekte bir avukat tutma ihtiyacı olan sorunlarınıda avukat lara başvurarak zaten aramakta.

Avukat niki altında e mail ile sorun çözdüğünüzün gerçekliği bilinmiyor ve sitemizi kullanarak üyelerimizin kandırılmasına izin veremeyiz yukarda belirtilen sorulara varsa bir cevabınız buyrun cevaplayın yoksa bir beklentiye girmeyin

Değerli site üyesi arkadaşlarım son avukat niki ile cevap vereceğini vaat eden arkadaşımıza itibar etmeniz doğru değildir ve sitemiz bu durumu tasvip etmemektedir bilginize.

Şahsıma ait bir bölüm olmadığı için yukarda bahsettiğim konuyu silmek hakkına sahip değilim ve silinmemesi diğer üye arkadaşlarıma örnek olması içinde her hangi bir çabaya girmiyorum ..

avukat

Üye
Üye
Ben avukat değilim sırf bu mesaj için arkadaşa yardımcı olmak için siteye üye oldum ve çok memnun kaldıgım bu işten anlayan avukatın adresini verdim.Ama sanırım yanlış anlaşıldım.Neyse üyeliğimi siliyorum ve herkesten özür dilerim.saygılar efendım

septik

Editör
Editör
Beyefendi sizin şahsınız dahil kimseye bir kastımız yok sorun şurdan kaynaklanıyor bu gün üye olup ve açıklmayı sizin gibi kısıtlı tutup en son bana yazdığınızdan açık olmayan bir mesajla bir kaç üyemizin maddi sorunlarına cevap arayışına girmeniz ve yönlendirmenizin tuhaflığını sizde düşününce farkedeceksiniz.

Üyeliğinizi silin silmeyin benim amacımın üyelerimizi uyarmak amaçlıydı ve yerini bulacağını düşünüyorum.

Sizde üyeliğinizi silmeden takip edebilir ve bilgilerinizi yine sitemiz sayfalarında yer aldığı sürece bize ve soruları olan arkadaşlarımıza katkı sunmuş olursunuz ben dahil diğer tüm yönetici kadrosunun tamamı bir kuruş ücret almamaktadır ve hatta site bile kendi masrafını karşılamakta zorlanmaktadır buna rağmen Halil Yılmaz arkadaşımızın gayreti ile bir şekilde yürümektedir
kısacası sitenin amacı paradan ziyade ihtiyacı olan arkadaşlarımıza cevap verebilmektir.

Bu arada dikkatimi çeken bir konudur ben avukat değilim ve yardımcı olmak amaçlı demişsiniz fakat mail atarsanız cevap verebilirim demişsiniz. Bana ilginç geldi siz değerlendirin

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Aslında ben ne çok isterdim bu sitede gerçekten avukat olan bir üyemiz olsun ve üyelerin hukuki sorunlarına mesleğinin sayesinde sahip olduğu bilgilerle gönüllü olarak yardımcı olabilsin. Bunu bir zamanlar öyle çok istemiştim ki hatta avukat olan var mı aranızda diye konu açmıştım ama yok ne yazık ki gerçek bir avukat üyemiz bence yok olsa da sanırım maddi kazanç kaygısıyla fazla zaman ayıramayacak kadar yoğun olduklarından bizlerin sorularını da ancak ticari kaygı güderek çözümleme yoluna gideceklerdir.

Gönlüm her zaman ki gibi mesleği ne olursa olsun icra ederken insanın geçim kaygısını bir yana bırakabilip dar zamanlarda bile sosyal bir siteye zaman ayırabilecek kadar gönüllü olmasından yana. Bunu ben yapabiliyor muyum? inanın samimiyetle söylemem gerekirse istediğim kadar zaman ayıramıyorum sizlere ama bankacılık gerçekten çok stresli ve beyni bir o kadar yoran bir meslek. Yine de en kısa zamanda sizlere elimden geldiğince yeni haberlerle faydalı olmak için zaman ayırabilmeyi umut ediyorum.

Herşey gönlünüzce olsun dileklerimle,

septik

Editör
Editör
Sevgili Ceylan

Sende farkındaysan nik olarak avukat ve cevap verebilirim bana özel ulaşın şeklinde olunca canım sıkıldı ve yazma ihtiyacı duydum sonrada ben avukat değilim sadece amacım yardım etmekti deyince farklı noktaya geldi olay, seninde gönlünden geçen benimde geçiyor yani bir avukatın bizlere destek olması çok iyi olurdu.

Yanlız konularımızın genelinde hukukun sınırları içersinde değerlendirmek zorunda oluşumuz sorulan sorulara yine yasa metni yönetmelik uygulamalarını dikkat ederek bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışmamız bir nevi o aradığımız avukatın bizler olduğunuda göstermezmi?

Saygılar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Selam septik,

Yaklaşımın gerçekten çok hoşuma gitti arkadaşım aslında bir zamanlar gerçekten avukat olsaydım dediğim anları hatırladım hatta sitede bir İsen Buga vardı hala okuyup avukat olabilirsin diye tutturmuştu :) o günleri anımsadım. Dediğin doğru bir bakıma bizler avukat olmasak dahi atıp tutmuyoruz ve senin de benimde her yazdığımız yanıt öncesi konu hakkında bilgimiz olmasa dahi ki bilmemek ayıp değildir öğrenmemek ayıptır anlayışından yola çıkarak konuyu araştırıp yanıtlıyoruz ve bazen özellikle kendime adıma ben bu site sayesinde ne çok şey öğreniyorum hayata dair, insana dair, engelsiz yaşamlara engelsiz yüreklere dair ama işte gel gör ki bazen...

Meks

Üye
Üye
Merhaba, benzer bir durum var. Kardeşler arsalarını müteahhide kat karşılığı veriyorlar ve bunlardan biri zihinsel engelli ve Kardeşler'den biri sulh hukuk mahkemesinden vasi olmuş. Arkasından arsanın kat karşılığı yaptırılması için müteahhitle sözleşme yapmak üzere vasi belgesi üzerinden yetki belgesi alinmış. Bina inşaatı bitmiş durumda ben vatandaş olarak müteahhitin hakkına düşen dairelerden birini satın alacağım. Benim almaya Talip olduğum daire kat irtifaklı tapu ve tapuda engelli kişinin ismi yazıyor. Bu arsa sahiplerinin sözleşmelerine göre müteahhitin göstereceği kişiye daireyi devretmeleri gerekiyor. Bu durumda toplu da problem yaşarmıyız? Vasinin satış için mahkemeden veya başka bir yerden yeniden yetki alması gerekir mi? sonradan benim için bir problem çıkar mı? bu konuda yardımlarınızı ivedi beklerim Saygılarımla

Meks

Üye
Üye
Gazoz Ağacı arkadaşım sizi selamlayarak iyi bayramlar diliyorum yazılarınızdan ilgili olduğunuzu detaycı olduğunuzu anlıyorum Benim de problemim var bugün Bu forma ekledim ilgilenirseniz sevinirim Ayrıca benim kız kardeşim de engelli zihinsel olarak annemde vasi belgesi var. Sonuç olarak yazdıklarım hakkında kıymetli yardımlarınızı bekliyorum selamlar

Tekerlekli Sandalye