Engelli araç alımında ÖTV matrahı nasıl hesaplanır?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi 24/11/2016 Tarihli ve 2016 /9542 sayılı kararnamede motorlu taşıtlarda uygulanan ÖTV oranları yeniden düzenlendi. Yapılan bu düzenlemeye göre ÖTV oranları belirlenirken aracın motor silindir hacminin yanı sıra araç fiyatı da baz alınacak. Buraya kadar anlattığım şeyler herkesin malumu. Biz engelliler açısından bilinmeyen taraf ise araç satış fiyatı kaç TL’ye kadar olanların ÖTV oranlarının ne olacağı.

engelliarac-otv.jpg

Not: Bu konuya ilişkin daha önce yazdığımız şu makaleyi de okuyunuz:> https://engelliler.gen.tr/f18/yeni-otv-oranlarinin-engellileri-nasil-etkileyecegi-belli-oldu-29841/

Engelli araç alımında uygulanacak ÖTV oranları

Yeni ÖTV düzenlemesine göre 1.6 motora kadar (ki biz engelliler 1.6 motora kadar binek araçları ötv indirimli alıyoruz) 3 farklı ÖTV oranı uygulanacak. Bunlar;

a) Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyip;

• – ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45,
  • – ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50
  • – ÖTV matrahı 70.000 TL üzeri %60
ÖTV oranı uygulanır.

Bu kısım yani ÖTV matrah oranları kafaları biraz karıştırdı. Çoğu kişi yukarda saydığım ÖTV matrah oranlarının aracın satış fiyatı olarak algıladı. Oysa ÖTV matrahı denilen şey aracın vergiler hariç çıplak satış oranıdır. Daha anlaşılır olması açısından. Tüm araçlardan ÖTV ve KDV olmak üzere 2 farklı vergi alınır. İşte bur da ÖTV oranına esas ÖTV matrahı bu vergilerin fiyata dahil edilmediği orandır. Daha anlaşılır olması için örnek verelim. Bir otomobil bayisine gittiniz Nissan Juke model aracın fiyatını sordunuz size aracın fiyatını 80 Bin TL dediklerinde bu aracın ÖTV oranının %60 olduğunu anlamına gelmez. Yukarda söylediğim gibi size söylenen fiyat vergiler dahil fiyattır. Peki bu ÖTV oranlarını anlayacağımız bir fiyat listesi yok mu?

Sağolsun site yöneticimiz İskender Durgun bizim için bir hesaplama yaptı. Yaptığı hesaplamayı da Ford Bayisinde çalışan bir arkadaşı ve makine mühendisi başka bir arkadaşına teyit ederek bize verdi.

Araç Fiyatına Göre ÖTV Oranları

Not: aşağıda verilen fiyat aralıkları ÖTV KDV dahil fiyatlardır.
Not not: Verilen fiyatlar bayi karlarına göre 1 ila 5 bin TL arası oynayabilir. (oynama uç noktada ki fiyatlar için geçerlidir.)

ARAÇ FİYATI

• 68.400 TL ve aşağı olanlar için ÖTV oranı %45
  • 68.401 TL ile 123.900 TL arası olanlar için ÖTV oranı %50
  • 123.901 TL ve yukarısı için ÖTV oranı %60

Yukarda not olarak düştüm ama yine üzerine basa basa uyarayım. Burda sayılan araç fiyatları bayi karlarına göre Bin TL ile 5 bin tl arası oynayabilir. Ek bilgi olması adına 3-4 yıl önce sıfır araç satışı yapan bir tanıdığım sattıkları sıfır araçlarda ortalama bayi karlarının %5 olduğunu söylemişti. Yani buda demek oluyor ki bir otomobil bayisinin 100 bin tl lik bir araç satışından aldığı kar 5 bin TL civarı. Buna göre yukarda verdiğim rakamları baz alarak kendinizde oynama farkını kabaca hesaplayabilirsiniz. Bu arada yukardaki fiyat listemizi doğrulamak adına Mercedes A180 modeli fiyatını verelim

• Araç satış Fiyatı: 124.300 TL
  • ÖTV oranı: %50
  • Liste Fiyatı vergiler hariç: 69.661 TL
  • Tescil Masrafı: 1.000 TL
Burada dikkat ederseniz bizim verdiğimiz fiyat listesinde 123.900 TL ve üzeri olanlar için ÖTV oranının %60 olacağını yazmışız fakat Mercedes A180 modelinin satış fiyatını 124.300 TL olarak verip ÖTV oranını ise %50 olarak söylemiş. İlk bakışta bizim hesabımız tutmuyor gibi gözüküyor ama orda dikkat ederseniz “Tescil masrafı” adı altında fiyata Bin tl ekleme yapmış. Yani o tescil masrafını çıkardığımızda (yada benzeri dosya masrafı adı altında alınan paraları) araç fiyatı 123.300 TL geliyor ki buda bizim hesabımızı doğruluyor. Toparlamak gerekirse yukarda verdiğimiz fiyat listesinde

1-
Bayi karı
2- Dosya masrafı adı altında araca eklenen fiyatlara göre bizim verdiğimiz rakamlarda azda olsa oynama olabilir. Tekrar edeyim. Bu oynama sınırdaki rakamlar için olabilir.

Burada ki hesaplamayı BMW , fiat egea ve ford focus modelleri için aldığım fiyatlarla da karşılaştım. Konunun anlaşıldığını düşünerek onlar üzerinden örnek verme gereği duymuyorum.

Son bir hatırlatma. Yeni ÖTV oranlarına ÖTV hesaplama robotumuzda da yeni oranlar doğrultusunda düzenleme yaptık. Bakınız: ÖTV hesaplama Robotu
Oradanda alacağınız aracın indirimli fiyatını hesaplatabilirsiniz.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Açık konuşmak gerekirse bu rakamları bende baya merak ettim. Çokta aradım ama hiç bir yerde bulamadım. Engelliler açısından bu rakamların verilmesi çok aydınlatıcı oldu. Çünkü ÖTV matrahı denince sizinde dediğiniz gibi ya çoğu kişi bu ÖTV matrahını araç fiyatı olarak algılıyor yada karşılığına denk gelen araç satış fiyatını bilmiyor. Hatta geçen haftalarda nissan bayisine giderek nissan juke ye müşteri olup gibi davranarak satış sorumlusuna bunu sordum ada açıklayıcı bilgi veremedi :)

iboa

Üye
Üye
tamam anladım abi benim 2008 modeli toyota arabam var eski fiyata göre 40000 tl di Şimdi satarsam fiyatı yükselirmi?

iboa

Üye
Üye
halil abi öğrenirsen sana zahmet buraya yaz

Mazıdağlı

Üye
Üye
1. Ben yeni araç aldım hala tertibat falan takılmakta daha teslim almadım şimdi aracın bayii fiyatı 88.600 indirimli fiyatı 58.200 geldi tertibat falan hariç bu durumd %kaç indirim uygulanmış.

2. Aldığım duyumlara göre aracı teslim aldıktan sonra vergi dairesine bir ay içersinde itiraz etmen halinde alınan verginin bir kısmını ger alınıyor. ( Oğrumu?)

3. Daha aracın ruhsatı çıkmadı ehliyetim H sınıfı ama üstünde özel tertibat kulanabilir ibaresi bulunmamaktadır buda trafik şubeden ruhsat için sorun olurmu?

balkesli

Üye
Üye
1. o fiyatta alınan bir araca %50 ötv indirimi uygulanması gerekir ve öylede olmuş size %50 ötv indirimi uygulamış bayi hesaplama doğru.

2. itiraz etmenize gerek yok bayii size eksik veya yanlış bir şey uygulamamış.

3. h sınıfı ehliyet ile ötv indirimli araç alınamıyor diye biliyorum trafikte ve maliyede bunu kabul etmeyip yeni ehliyet isteyebilirler sorun yaşayabilirsiniz.

iboa

Üye
Üye
halil ben hesaplayadım beninkini hesapla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17346]macit2916[/MENTION] sorundan hiç birşey anlamadım. Lütfen daha anlaşılır bir dille sor.

secillice

Üye
Üye
Selamlar,

ÖTV indirimi için engelli raporu yeterli mı, yoksa rapor uzerinde araç alabilir ibaresi olmalı mı ?

Teşekkürler,

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=17344]secillice[/MENTION] raporunuz %90 ve üzeri ise sadece bu raporla alınabiliyor %90 altı ise ötv indiriminden yararlanır diye yeni bir rapor isteyebiliyor maliye

secillice

Üye
Üye
[MENTION=17344]secillice[/MENTION] raporunuz %90 ve üzeri ise sadece bu raporla alınabiliyor %90 altı ise ötv indiriminden yararlanır diye yeni bir rapor isteyebiliyor maliye

Cevabınız için teşekkür ederim. Maliyeden emin olmanın tek yolu satın alma girişiminde bulunmak midir ?

Birde Ankara da onereceginiz bir galeri var mı, bu işlerden anlayan?

Benim raporum %61 ÖTV indiriminden yararlanmak istiyorum.

balkesli

Üye
Üye
ötv indiriminde rapor oranının bir önemi yoktur.
engeliniz tam olarak nedir yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

secillice

Üye
Üye
ötv indiriminde rapor oranının bir önemi yoktur.
engeliniz tam olarak nedir yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Fiziki bir engelim yok, 2001 yılında beyin ameliyatı geçirdim.
Raporu​ geçen Temmuz ayında aldım. Rapor türu sürekli, oranı %61, teshisler kısmında heyet endokrin E23.0 Hipopitüitarizm ve heyet göz H52.1 Miyop yazıyor.

Tekrar teşekkür ederim.

balkesli

Üye
Üye
%90 ve üzeri raporunuz olması gerekir ötv indiriminden yararlanmanız için %90 altı raporu olup ortopedik engeli olmayanlar ötv indiriminden faydalanamazlar sizde malesef bu rapor oranı ve bu engel ile ötv indiriminden faydalanamazsınız

secillice

Üye
Üye
%90 ve üzeri raporunuz olması gerekir ötv indiriminden yararlanmanız için %90 altı raporu olup ortopedik engeli olmayanlar ötv indiriminden faydalanamazlar sizde malesef bu rapor oranı ve bu engel ile ötv indiriminden faydalanamazsınız

Üzüldüm ??????
İlgi ve alakaniz için teşekkür ederim.

secillice

Üye
Üye

Sizi çok meşgul ettim ama hangi kanunda bu bilgiler yer alıyor ?

Tekerlekli Sandalye