Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli kişi adına alınan, alınacak otomobiller için en fazla merak edilen konulardan biride araç indirim oranları, tutarlarıdır. Bilindiği üzere sakatlık (özürlü) oranı %90 üzeri olanlar ve aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyan engelliler adınan alınan arabalardan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmıyor. Yani bu kişiler ÖTV den muaf tutulup ÖTV indirimine tabi tutuluyor. Sosyal devlet olma kapsamında engellilere destek amaçlı uygulanan ÖTV, MTV ( motorlu taşıtlar vergisi) indirimi gelir derecesi düşük olan engelli bireylerin oto satın alımlarında ciddi anlamda indirimler sunmaktadır. Peki sıfır kilometre araçlarda ÖTV indirimi nasıl hesaplanıyor?

1.jpg

%90 Engelli Adına Araçta ÖTV indirimi

Sakatlık oranı yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin ÖTV den yararlanabilmeleri için şu şartlar aranır
  • 1: Aracı kendi kullanacaksa “h sınıfı ehliyet alır” belgesi raporu, aracı kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyuyorsa, “h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” sağlık raporu...
  • 2: Aracı kendi kullanmayacaksa sadece rapor oranının yüzde 90 ve üzeri olması

2014 Yılı itibariyle engelli kişi adına araçta ÖTV indirimi %45 olarak kabul edildi. Daha önce (2013) bu oran yüzde 40 olarak uygulanıyordu.

Buna göre örnek bir ÖTV indirimi hesaplaması yapalım:

• Aracın Satış Fiyatı: 40000 TL (KIRKBİN TL)
  • ÖTV Oranı: %45 (yüzde 45)
  • KDV Oranı %18 (yüzde 18)
  • Bulunduğunuz ildeki Sigorta Fiyatı:
  • Araca tertibat takılacaksa onun fiyatı:
  • 40.000 TL lik bu aracın size maliyeti 27.586 TL dir.

Not: Tertibat ve sigorta fiyatını ayrı tutarak hesaplama yaptım.
Ayrıca ÖTV hesaplaması için Engelliler.gen.tr Platformu tarafından hizmete sunulan ÖTV HESAPLAMA ROBOTUNU kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

ÖTV HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Önemli Not: Otomobil alırken birden fazla oto galerisinden fiyat alınız. Zira oto galerileri kendi kafalarına göre hesap yaparak tabir caizse sürekli kendilerine yontmaktalar. Serbest piyasa piyasa ekonomisi acımasızlığında galeriler hesaplama yaparken rakamlarla oynama yaparak kafadan Birkaç bin TL fazladan ödeme çıkartabilirler. Bu nedenle Birkaç galeriden fiyat alarak fiyat takip analizi yapmak her zaman için sizin yararlı olacaktır.

Sakatlık Oranı %90 Altı Kişilerde Engelli Araç ÖTV İndirimi

Sakatlık oranı %90'ın altında olan kişilerde ÖTV indiriminden yararlanabilir. Burada çok ince bir nokta vardır. Oda bilinenin aksine “engelli araç ötv indirimi” için rapor oranın %40 ve üzeri olma şartı aranmaz.!
Diğer engelli haklarında mutlaka ama mutlaka engellilere tanınan haklardan yararlanmak için rapor (yani yasal anlamda sakat sayılmak için) oranının %40 ve üzeri olması gerekirken ÖTV indirimli araç almak için böyle bir şart aranmamaktadır. Burada bağlayıcı olan şey (sakatlık oranı %90 ve altı kişiler için) aracı hareket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duymalarıdır. Bir örnekle konuyu daha anlaşılır kılalım.

Örnek Olay:

SGK dan emekli olan Ali beyin sağ el parmaklarının (baş parmak hariç) 4'üde ampütedir. Ali beye verilen sağlık kurulu rapor oranı %20 olmasına karşın, ÖTV indirimli araç almak için müracaat ettiğinde raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” yazdığı için ÖTV indiriminden yararlanır.

Ali bey için nasıl bir özel donanım yapılır? Vites kolunu kavrayamayacağı için vites koluna yapılan ve kavramayı kolaylaştıran bir aparat “özel donanıma girdiğinden” Ali bey ÖTV indiriminden yararlanır.
Ali bey'in aracında özel donanım olduğundan sürücü olarak kendi kullanmak zorundadır. Halen Türkiye de uygulanan trafik kurallarına göre özel donanımlı aracı sadece aracın sahibi yani aracın üzerine kayıtlı olan kişi kullanabilir. Ve aracın sahipleri araçlarını başkalarına kullandırmamakla yükümlü dürler.

Engelli Adına Araç İçin KDV İndirimi

Bundan 1 veya 2 yıl önce engelli kişi adına alınan otomobil için KDV ödenmeyeceğine dair verilmiş bir mahkeme vardı. Bu mahkeme kararı binlerce engelliyi sevindirmiş ve kendileride gerekli karara dayanarak KDV indirimi için müracaatlarda bulunmuşlardı. Ancak daha sonra bir üst mahkeme verilen kararı bozdu ve engelliler için KDV indiriminin olamayacağına hükmetti. Dolayısıyla şu an için engelli kişi adınan otomobiller için KDV indirimi bulunmuyor.

Engelli Kişi Adına Alınan Otomobilde MTV İndirimi

Engelliler, MTV bilinen adıyla motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar. Yıllık olarak maliye bakanlığı tarafından tahsil edilen MTV kredi kartı ile veya maliye bakanlığı resmi internet sayfasında (GEL) yer alan İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bölümüne giriş yapılarak, Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya doğrudan bankalara başvurarak, Motorlu taşıtlar vergisi yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu Vergi Dairesi Müdürlüğüne veya motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak.

Sık sorulan sorulara kısa kısa yanıtlar:

Engelli Sıfır Araç İndirimi

Engelli adınan araçlardan indiriminden yararlanmak için alınan – alınacak aracın mutlaka sıfır olması gerekmektedir.

2.El Araçlarda Engelli İndirimi

Hiçbir şart altında 2. el araçlarda engelli indirimi (ötv indirimi) uygulanmaz...

H sınıfı ehliyet alma yaşı

H sınıfı sürücü belgesi almak için yaş şartı aranmaktadır. Buna göre 17 yaşını bitirip ( ay – gün yıl olarak) 18 den gün almak gerekmektedir. Mevcut yönetmeliğe göre h sınıfı sürücü belgesi alacak kişinin eğitim durumu en az ilkokul mezunu olmalı.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Konuyu toparlamak adına, engelli birey adına araçlarda indirimden faydalanmak için şu şartlar aranır.

1- Sakatlık oranının %90 ve üzeri olanlar eğer aldıkları arabayı kendileri kullanacaklarsa H sınıfı ehliyet raporu, aracı hareket ettirmek için özel bir tertibata ihtiyaç duyuyorlarsa H sınıfı ehliyet alır ibaresinin yanı sıra “özel tertibatlı araç kullanır” ibareli sağlık raporu

2- Sakatlık oranı %90 altında kişiler için raporlarında “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibarelerinin olması

3- Yine sakatlık oranı %90 ın altında olan sol bacaktan ayaktan engelli kişilerin raporlarında “otomatik vitesli araç kullanır” ibaresinin olması şartı yeterlidir. Raporunda otomatik vitesli araç kullanır yazan kişiler, ve sakatlık oranı yüzde 90 üzeri olan kişiler adınan araçları herkes, özel donanımlı araç kullanır raporu olan kişi adınan aracı ise sadece o kişi kullanabilir....

Moderatörün son düzenlenenleri:

burdur

Üye
Üye
o zaman %70 raporu olan b sınıfı ehliyeti bulunan göz rahatsızlığı olan bu indirimden faydalanamıyor doğrumu....

SANAATKAR

Üye
Üye
diabet ve norolojik olarak %57 raporum mevcut kanun kapsamında ötv siz engelli araç alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@burdur, @SANATKAR her ikinizinde sorunuza cevabım malasef hayır.
Her ikinizin sorusunda da bahsedilen özür oranları sakatlıkta aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç olmadığından ÖTV indirimi alamazsınız.

SANAATKAR

Üye
Üye
sol ayağımın tabanında rahatsızlıklarıma bağlı olarak ağrı uyuşma ve his kaybı mevcut sol ayağımın tabanına basamıyorum araştırmalarıma göre otomatik vites araçlarda özel donanımlı araçlar sınıfına giriyormuş bu doğrultuda yeni rapor mu çıkartmak gerekiyor ne yapmam gerekiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indiriminden yararlanmak için raporunda "H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekiyor.

kosovali1

Üye
Üye
iyigünler kardeşimin raporu hiç bir işte çalışamaz yazıyor peki ehliyet alabilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu kadar bilgiye dayanarak ehliyet alıp alamayacağını söylemek, tahmin etmek imkansız bişey.

SSMUĞLA

Üye
Üye
Bende yakında araç alacağım. Şimdi ÖTV konusunda internet üzerinden yeterli bilgiye ulaşabildim ana bu motorlu taşıtlar MTV konusunda yeteri kadar bilgi bulamadım. MTV işlemi için ulaştırma bakanlığı yada direk trafik ilemi irtibata geçeceğiz. Birde bu işlemi araç satın almadan öncemi yoksa sonramı yapacağız. mesela diyelimki ben aracı satın aldım aradan 3-4 ay geçti sonra motorlu taşıtlar vergisi için müracaat etsem bi sıkıntı olurmu.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz ben kızım adına %90 raporu ile %40 ötv den muaf bi şekilde araba aldım ve 5 yıl ötv farkı ödemeden satılamaz deniyor ancak ben 10 bin tl ötv ödeyip satacam ve tekrar yenisini alacam bu mümkünmü (daha doğrusu kızımın raporu ile işlem yapan abim) benim maddi olanağım yok abimin var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@SSMUĞLA, MTV muafiyeti için vergi dairesine başvurman gerekiyor.
@gececi, araç pert (hurda) olmadığı müddetce ötv ödesenizde ödemesenizde 5 yıl dolmadan ikinci bir ötv indirimli araç alamazsınız.

sevtun

Üye
Üye
Selam arkadaşlar benim % 90 ağır özürlü raporum var birde B sınıfı ehliyet almıştım.Ben bu araç indiriminden yararlanıp araç alabilir miyim?Ama sağlık raporumun arkasında
H sınıfı ehliyet alabilir_HAYIR yazıyor.Bu şekilde yararlanabilir miyim?Yada ben değilde akrabam alabilir mi?

sevtun

Üye
Üye
iyigünler kardeşimin raporu hiç bir işte çalışamaz yazıyor peki ehliyet alabilirmi

Kosovalı kardeş senın demek ıstedıgın bu mu? Sağlık raporunda çalışamaz yazıyor sanırım.Ama ehlıyet alabılır mı dıyorsun? benım % 90 agır ozurlu ve çalısamaz yazan raporum var bende B sınıfı ehlıyet var.Bi sorun yasamadan almıstım.

srchacker

Üye
Üye
%91 ağır engelli raporum var.raporumda h sınıfı ehliyetle ilgili hiçbirşey yazmıyor.herhangibir sakatlığım yok,hastalıktan dolayı oranım yüksek.29 ay oldu ötv indiriminden araç aldım ve kendim kullanıyorum..bugüne kadarda trafikçiler durdurduğunda hiçbir sorun yaşamadım.b sınıfı ehliyetimle rahatlıkla kullanıyorum.

konyalımehmet

Üye
Üye
öncelıkle kolay gelsın sorum su yenı araç almayı plan ediyorum araç ın anahtar teslım fiyatı 64,070 bu otv muaf oldugu için bu araç bana ne kdra gelcek

ismailbektas

Üye
Üye
öncelikle herkese merhaba,

ben böbrek nakli oldum. diyalize yaklaşık 2 yıl girdim bu dönemde raporum %90'dı ve çalışamaz ibaresi vardı. böbrek nakli olduktan sonra raporum %70e düştü. bedenen bir engelim yok bu durumda bende ötv indiriminden yararlanabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@ismailbektaş, böbrek nakilli hastalarının daha doğrusu rapor oranı %90'ın altında olan böbrek hastaları ÖTV indiriminden yararlanamıyor malasef...

noviden

Üye
Üye
Değerli yöneticimize sormak istiyorum, Diyalize giriyorum %90 raporum var,geçen yıl araç aldım 1. yıldır kullanıyorum 21.yıllık "B" sınıfı ehliyetim var. Raporumda ÖTV ve özel donanımlı araçları kullanımı uygundur.! Bu durumda ben ne yapmam lazım.? Bir tek lüksüm arabam ve gerçekten ihitiyaç duyuyorum, B sınıfı ehliyet yeterlimidir,yoksa "h" sınıfı ehliyetmi almam gerekir.? Bilgilendirirseniz çok memnun olacağım saygılarımla.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İyi güzelde "özel donanıman kasıt nedir" siz nasıl bir donanım kullanacakmışsınız ki? yoksa böbrek hastalığınız haricinde başka sakatlığınızmı var?

Tekerlekli Sandalye