Engelli Araç İndirimi Hesaplama

noviden

Üye
Üye
İyi güzelde "özel donanıman kasıt nedir" siz nasıl bir donanım kullanacakmışsınız ki? yoksa böbrek hastalığınız haricinde başka sakatlığınızmı var?

5. Yıldır diyalize giriyorum.Vucudumun başka hiç bir organında problemim yok çok şükür. Ben hastahaneye rapor almaya gittiğimde dileçeyi şu şekilde verdim;
Ötv indirimi ile araç alabilmem için özürlülük durumumu bildiren bir raporun tarafıma verilmesi, diye yazdım heyete girdim ve raporu aldım. Raporda aynen şu şekilde yazıyor. ÖTV ve özel donanımlı araç kallanmaları uygundur.! Şu ana kadar trafikle ilgili hiç bir sorunum olmadı,ancak olaki bir kontrol çevirmesinde sorun yaşarmıyım onu merak ediyorum ve sorun yaşamamk için ne yapabilirim bunu öğrenmek istedim hocam. Ayrıca ilginize çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım. Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar başka bir şart aranmaksızın ÖTV indiriminden yararlanır. Ancak rapora "tertibat" diye yazılmışsa trafik kontrolünde memur haklı olarak size hani tertibat nerede diye sorar. Aslında orada tertibat yazılmasına gerek yoktu. Bilmeden yazılmış bir cümle.

noviden

Üye
Üye
Evet çok haklısınız gereksiz yere yazılmış, bende öyle düşünüyorum. Buda hastahane idaresinde çalışan memurların dikkatsizliği ve iş güzarlığı.Ancak bu sorun yaratacak diye korkuyorum tekrar hastaneye gidip sıfırdan rapor çıkarmayıda gözüm kesmiyor.Mutlaka bir gün trafik normal kontrolünde sorulacak ve o esnada soran memur anlayışlıysa ne ala ama ters birine denk gelirsek derdimizi zor anlatırız gibime geliyor. Sanırım tekrar hastahaneye gidip bunu düzelttirmenin bir çaresine bakma lazım,başka türlü tedirginliği üzerimden atamayacağım.

sakaryalı54

Üye
Üye
Arkadaşlar 58800 tl ilk araç burada hesaplarında 40500 yapıyor bayi 43000 diyor.hangisi doğru.biri hesaplayabilir mi rica etsem

noviden

Üye
Üye
Ek donanım yok araç jetta 1.2 comportline liste fiyatı 58800
Arkadaşım o zaman sadece bir bayiye değil başka bayilerdende fiat alacaksın. Anlaşılan Bu fiat aldğın bayii kar marjını biraz yüksek tutmaya çalışıyor görünen o.

ylmz31

Üye
Üye
arkadaşlar %90 raporum var orak hücre anemisi rahatsızlığımdan ötürü yıllardır da b+A2 ehliyetimle araç kullanıyorum ve ehliyetleri alırken raporumu ibraz ettiğim halde bana şimdi araç alamayacağım alırsamda kullanamayacağım söylensede başvurdum kurula ve sonuç olarak ehliyetime men kararı çıktı bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi lütfen..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsettiğiniz hastalığa dair bilgim yok. Ancak sürücü belgesinde kural şudur. Kişinin sağlık durumu araç kullanırken başkalarının hayatını tehlikeye atacak düzeyde olmamalı.

noviden

Üye
Üye
arkadaşlar %90 raporum var orak hücre anemisi rahatsızlığımdan ötürü yıllardır da b+A2 ehliyetimle araç kullanıyorum ve ehliyetleri alırken raporumu ibraz ettiğim halde bana şimdi araç alamayacağım alırsamda kullanamayacağım söylensede başvurdum kurula ve sonuç olarak ehliyetime men kararı çıktı bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi lütfen..
Öncelikle çok çok geçmiş olsun Rabbim nerde varsa cümlemize şifa versin.
Sizin rahatsızlığınızı açıklayan bir makaleyi biraz araştırmayla netten buldum.
Ve ilk dikkatimi çeken şey bu rahatsızlığın size ne gibi bir engel çıkarması. Ancak maalesef ehliyetinize el koymakta çok haklılar.!!!!!

1-Ağrılı Kriz: Hastalığın en önemli ve klasik bulgusu "Ağrılı Kriz"dir. Hastalarda özellikle kemikleri tutmakla birlikte tüm vücudu , iç organları bile tutabilen inanılmaz şiddette ağrı olur. Hemen her hasta da yılda 1-2 kriz olabilir. Hastalığın şiddeti ile kriz sıklığı yakından ilişkilidir.

Böyle krizler sizdede oluyorsa ve o esnada Araç ile seyir halindeyseniz yaşayacağınız yada karşı tarafa yaşatacağınız tehlikenin farkındamısınız:?

ylmz31

Üye
Üye
hayır durumum gayet iyi kurulun ağzından çıkacak lafa bakmakta olurda kurul red verirse ehliyetime el koyulacak bu durumda ne yapabilirim yasal haklarım neler acaba

noviden

Üye
Üye
hayır durumum gayet iyi kurulun ağzından çıkacak lafa bakmakta olurda kurul red verirse ehliyetime el koyulacak bu durumda ne yapabilirim yasal haklarım neler acaba

Mesajınız burda..!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mesajınızda kurula baş vurdum sonuç olarak ""ehliyetime men"" kararı çıktı.!!!!!! Şimdi bu Red kararı kuruldan çıktımı,yoksa daha sonuç elinize geçmedimi.? Böyle bir karar çıkarsa ne yapabilirim.? Yani anladığım kadarıyla daha net bir karar yok varsayım üzerine konuşuyoruz.

Şimdi rahatsızlığınız ile okumuş olduğum bilgilerdende anlaşılacağı üzere riskli bir hastalığınız var.!Büyük bir ihtimalle kuruldan olumsuz bir rapor çıkacaktır (İnşallah çıkmaz) Ancak şöylede bir durum var siz her nekadar kendinizi iyi etsenizde yılda en az iki kez kriz geçirme riskiniz var.! Ve başka yan etkleride var. Farzı misal kurul olumsuz karar verdi ve sizin ehliyetinize el koyuldu.! Kanunen yapabileceğiniz fazla bir şey yok gibime geliyor. Çünkü dava açtınız mahkemeye çıktınız hakim size soracak; elimde devletin olumsuz bir raporu var ve siz bu şartlar altında araç kullanamassınız derse ne yapacaksınız.? Umarım ben bu tahminlerimde yanılırım sizde bu konuda hayal kırıklığı yaşamassınız. Ancak mantık bu olayın bu yönde gideceğini söylüyor üzgünüm.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz

benim %40 engelli raporum var rahatsızlığım şu sol ayak ve bacağımda güç zayıflığı var debriyaja basamıyorum rahatsızlığımın tıbbi adı (polio sekeli )yani çocuk felci bildiğim kadarı ile sol ayak ve bacağından engeli olan yeni bir rapora başvurarak otomatik vitesli araba alabiliyor ve bu ibareyide rapora işletecek benim burada kafama takılan bazı ciddi sorunlar var

1-ben 2001 yılında B ehliyet aldım %40 raporu 2003 yılında aldım yani engelli raporum 2003 yılından sonra işkur ve mernise işlendi 2010 yılında A2 ehliyet aldım ancak trafik şube müdürlüğü engelli raporumu farkedince tuhaflaştı engellisin nasıl bu ehliyeti alıyorsun dedi bende araba ve motosiklet sürmemde bir sakınca yok ayrıca ben bu ehliyetleri zorla almadım siz veriyorsunuz dedim sorun çıkarmadan A2 ehliyetimi teslim etti asıl sorun şu ben H ehliyete başvurduğumda B ve A2 ehliyetim iptal olurmu

2-2001 yılında aldığım ehliyet döneminde sol bacağımda güç kaybı çok azdı ancak 10 yıl aradan sonra sol ayak ve bacağımla artık 10 yıl önceki gibi hareket ve güç kalmadı 10 saniyeden sonra araba kullanırken debriyaja basamıyorum kramp giriyor

3-yeni başvurumda %40 değilde %20 gelirse durum değişirmi

4-sol bacak ve ayağında rahatsızlığı olan polio sekeli kişilerin otomatik vitesli araba alacağına dair kanunu okumuştum ancak kaybettim tekrardan bilen ler buradan yayınlayabilirmi

teşekkürler.

esesli2006

Üye
Üye
@burdur, @SANATKAR her ikinizinde sorunuza cevabım malasef hayır.
Her ikinizin sorusunda da bahsedilen özür oranları sakatlıkta aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç olmadığından ÖTV indirimi alamazsınız.
halil bey sitede nasıl soru sorulduğunu bilmediğim için burdan soruyorum özür dilerim.%90 özürlü raporumuz elimizde ve araç almak istiyoruz.nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı özürlü kişide kullanacaksa rapora h sınıfı ehliyet alır ibaresini ekletmeniz gerekir. Yok eğer kullanmayacaksa paranızı cebinize koyup raporla birlikte bir bayiye gitmeniz yeterli. Bu arada mutlaka başka bayilerdende fiyat alınız. Bayiler arası fiyat farklılığı olabiliyor.

sunayca

Üye
Üye
Halil Bey merhaba. Eşimin %83 oran ile felç rahatsızlığı var.Aracı kullanma ihtimali yok.Aracı onun adına alacağız.Nasıl bir yol izlememiz gerekir.İndirimden yararlanma ihtimalimiz nasıl

eltusa

Üye
Üye
annemin %90 görme engeli raporu var. aracı annemin üzerine alabiliyormuyum

rapor gözden olduğu için sadece 1. dereceden akrabalar mı kullanabiliyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@sunayca, rapor oranı %90 ve altı olanlar için aracı kendileri kullanamayacaksa malasef ÖTV indirimindende yararlanamazlar. Oran %90 ve üzeri olsaydı o zaman eşiniz adına alınan aracı siz kullanabilirdiniz?
@eltusa, rapor oranı %90 ve üzeri ise aynı zamanda araçta özel donanım yoksa o aracı herkes kullanabilir. 1. derece 3. derece olayı özel donanımsız otomobiller için kaldırıldı.

Tekerlekli Sandalye