Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol bacak yada sağ kol olsaydı alırdın derdim ama bu durumda biraz insiyatife bağlı. Dert anlatmak zor. Gaz pedalını sağdan sola alarak özel donanımlı araç kullanır ibaresi eklenebilir. Yada bedalı sola almadan bir aparatla soldanda kullanılır vaziyete getirebilir. Bu şekilde yaptırıpta ötv den yararlanan var. Bu şekilde yaptırıp derken tabi dr "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi yazacak ilk önce.

fearless06

Üye
Üye
İyi günler herkese benim raporum % 100 2005 yılı tarihli ÖTV li araç al

murat5528

Üye
Üye
Merhabalar ben çift total kalça protez ameliyatı oldum ve yüzde 47 engelli raporun var acaba h sınıfı ehliyet alipta vergi indiriminden araç alma şansım varmı bilgisi olan varmı B ve E sınıfı egliyetim ameliyat olmadan önce vardı bilgisi olan varsa sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indiriminden yararlanmak için sağlık kurulu raporunda "h sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır" ibarelerinin olması gerekir. Tek başına h sınıfı ehliyet raporuyla ötv indiriminden yararlanamazsınız.

noviden

Üye
Üye
Merhaba, verdiğiniz hesaplama cetvelinde bir hasaplama yaptım ancak rakkamlar birbirini hiç tutmuyor.!
Cetvele göre ;!!!
Aracın Satış fiatı: 34500
" kdv 5262.712-tl
" ötv 7896.222-tl
" Ham fiatı 21341.481-tl
" indirimli fiatı 25182.481-tl
---------------------------------------------
Aynı sıralama ile ben yapıyorum rakkamlar çok farklı çıkıyor.?

Aracın satış fiatı : 34500-tl
" kdv-------------------------------- 6210-tl
" ötv-------------------------------- 10818-tl
" Ham fiatı ------------------------------ 17472-tl
" + kdv %18 = Aracın indirimli fiatı ------- 20.616-tl
Genel toplam = ----------------------------------------
20.616-tl
+ plaka+ruhsat mas. 800-tl
---------------------------------------------------------
21.416-tl

İki hesaplama arasında fark var.?
Şimdi o farkta Bayii karı diyebilirsiniz ancak bana verile faturada vergi matrahı 21400-tl yani vergi dairesine verilecek olan matrah.! Ama faturanın genel tutarına baktığınız zaman 25.270-tl yazıyor.Belki bayilerin yada yukardaki cetvelin hesaplaması doğrudur ancak sağlıklı bir sistem değil,Özürlüler bence mağdur oluyorlar fazla para alınıyor gibime geliyor.
Not; alttaki genel tutarının üstüne bir % 18 daha eklerseniz benim ödediğim rakkamla aynı duruma geldiğini göreceksiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her ikside olabilir. Açıkcası yapılacak en doğru şey (ve bizim sürekli hatırlattığımız şey) aynı marka model araç için en az 3 bayiden fiyat almak. Bayiler kendilerine kar payı koyarak satış yapabiliyor. 3 bayiden fiyat alınırsa en ucuz fiyat veren tercih edilir.

noviden

Üye
Üye
Her ikside olabilir. Açıkcası yapılacak en doğru şey (ve bizim sürekli hatırlattığımız şey) aynı marka model araç için en az 3 bayiden fiyat almak. Bayiler kendilerine kar payı koyarak satış yapabiliyor. 3 bayiden fiyat alınırsa en ucuz fiyat veren tercih edilir.

Evet daha evvel onu bizzat yaşadım,ben İzmirde ikamet ediyorum, üç dört yıl evvel bir kaç farklı il yada ilçelerde olan bayilerden opel astra için Fiat aldım. Hepsinde farklı rakkamlarla karşılaştım. Ancak burda olay biraz farklı sizin dediğiniz olay bayilerin müşteriyi kaçırmamak adına kendi karlarından feragat etmeleri buda ortalama fiatı 40-50 bin tl olan arçlarda en fazla 1000-1500-tl gibi bir indirim yapabiliyorlar. Fiatı 90-100-120 bin tl'lik araçlardada 2000-3000 tl varan indirim yapan yerler biliyorum. Bu hesaplama olayında farklı bir yol izliyorlar o yolun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum onuda en kısa zamanda öğreneceğim inşallah.Burdan paylaşırım.İyi geceler.

menubed

Üye
Üye
Annem 70 yaşında 4. evre kanser hastası. İnce bağırsak ve karaciğerinden tümör alındı maalesef metastaz yapmış. 12 defa kemoterapi aldı. Ara verdik fakat tekrar değerleri yükseliyor. Böyle bir hastalığı karşısında ben oğlu olarak kendisi üzerinden vergilerden muaf sıfır araba alabilir miyim?
Özürlü oranları ile ilgili %90 oranı belirtiliyor. Bir yerde özürlü oranı
Tümörlerin Sınıflaması
I - İleri klinik evreli (Evre III ve IV) malign tümörü olan tedaviye cevap vermeyen hastalarda özür oranı % 80 olarak kabul edilir.
Ia- Nüks (rekkürrens) veya metastaz yapmış malign tümörü olan ve tedavi yöntemleriyle şifa sağlanamayan hastalarda özür oranı %80 olarak kabul edilir.

Bu durumda sürekli kemoterapi alacak bir hasta %80 özür kabul kabul edilecek ve araç alımında vergi muafiyetinden yararlanamayacak mı? Araç alımında bu özrümüzün hiç mi dikkate alınmıyor. Mevcut düzenlemelere göre ne gibi imkanlara sahibiz bilgi verir misiniz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anlattığınız duruma göre ve rapor oranız %90'ın altında kaldığından ve aracı kullanmaya ihtiyaç duyacak bir özel tertibata gereksinim duymadığından malasef hastanız ötv indirimli araç alımından faydalanamaz. Yakın zamanda ÖTV indirimli araç alımıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldıysa da o düzenlemede sizin şartlarınıza uygun bir madde bulunmamaktadır.

murteza53

Üye
Üye
Merhabalar

Benım H Ehliyetim var ve %60 engelli raporum var . Sadece Sağ elim de kavrama sıkıntısı var vede kasılma... Normal otomatık vites kullanabılıyorum sıkıntısız. Hatta Vitesi kavradıgımda otomatık vitesi sag elim ile kontrol edebılıyorum .. Sadece kontak anahtarını çeviremiyorum birde Silecek kullanıyorum ama sadece .Çevirerek kullanılan modları kullanamıyorum....

Sorum Şu;

Ben şifir araç almak istiyorum , aracimi bile buldum Megane Gt Line otomatık, araba full otomatık ; kontak anahtasi yok Start /Stop tusu var , El freni yok onun yerine elektirikli el freni var, Sileceklerde otomatık çalısıyor.... Sadece araba Direksonuna Topuz taksam indirimden yararlana bilirmıyım?

murteza53

Üye
Üye
El freni için özel tertibat yabılıyor mu ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araç direksiyonuna takılan topuz "özel donanıma girmiyor" malasef. Ve fakat sağ elden engelliler için vites koluna yapılan ve kavramayı kolaylaştıran bir aparat özel donanıma giriyor ve bu şekilde sağ elden engelliler ötv indirimden faydalanıyor. Bu yolu denemenizi öneririm.

murteza53

Üye
Üye
peki ben aparati yaptırıp cikarsam normal kullansam sorun olur mu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Trafik kontrolleri sırasında aparatı çıkarttığınız tespit edilirse ceza yersiniz.

ilkeracar

Üye
Üye
%60 oranında sağ kolumdan raporum var fakat raporda h sınıfı ehliyet alabilir ibaresi yer almıyor bu yüzden h sınıfı ehliyet alabilmek ve indirimli araç almak için yeniden rapormu almam gereklidir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alacağınız sağlık kurulu raporunda, "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır." ibarelerinin olması gerekmektedir.

maksud34

Üye
Üye
ötv hesap örnek.jpg

ötv hesaplaması hakkında kafamı karıştıran bir husus var sizinle paylaşayım..
örnek olarak araç 100 tl olsun bundan önce yüzde 18 kdv düşümü

sonra kalan kısımdan yüzde 45 ötv düşümü

sonra kalan miktara kdv ekleniyor diye biliyorum bir yanlış var mı bunda..

ekteki resimde de belirttiğim örnek var hesap bu şekilde değil mi...

bayiye gittim bana dedi ki direkt olarak fiyatı 1.45 e böl yeterli dedi .. bu eksik hesap olmaz mı..

aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

maksud34

Üye
Üye
tamam ama benim anlamak istediğim şu. benim resimde belirttiğim hesaplamada neresi yanlış.. detaylı olarak yapmışım..

örnek olarak 100 tl dediğimiz fiyattan önce % 18 i hesaplayıp çıkardık

kalan kısımdan % 45 ötv çıkardık

kalan kısma % 18 kdv ekledik.

bu hesaplamanın neresi yanlış onu öğrenmek istiyorum..

ötv hesap örnek.jpg
ötv hesap örnek 2.jpg
bu ikisi arasındaki fark ne??

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye