Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon ama kdv'yi niye işin içine sokuyorsunuz? Engelliler araç alırken KDV den muaf değilki. Direk ÖTV oranı üzerinden hesaplama yapacaksınız.

yalvaçlı_32

Üye
Üye
Merhaba benim %80 oranında sağlık raporum var. Raporda ehliyetle ve ÖTV ile ilgili bir ibare yok. Ben geçtiğimiz günlerde ortopedi doktorundan 'H sınıfı ehliyet alır' 'otomatik vites araç kullanır' raporu alıp ehliyet kursuna başvurdum. Araba alırken tekrar heyet raporu çıkartmam gerekir mi?
Ayrıca sağ ayağımda da hareket kısıtlılığı var. Otomatik vites kullanabiliyorum ama tertibat olup olmamasını kim belirliyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tertibata ihtiyaç duyup duymayacağınızı dr belirler.

yalvaçlı_32

Üye
Üye
peki araba alırken heyet raporu istenir mi yoksa ortopedi doktorunun verdiği 'otomatik vites araç kullanır' raporu ve H sınıfı ehliyet yeterli olur mu

Türk

Üye
Üye
Merhabalar
Yanlış yerde soruyorsam özür dilerim

Abim diyaliz hastası yakında malulen emekli olacak en son ilgilenen üniversite hastanesi kendisine %91 rapor vermiştir
Ama sanırım emekli olurken bağlı bulunduğu ilçenin bölge sağlık kuruluna gönderiliyormuş
Şimdi merak ettiğim konu şu ;
Abim üniversite Hastanesi'nin verdiği %91 lik rapor ile kendisine Araç alabilir mi yoksa bölge sağlık kurulunun vereceği rapor ile mi alabilir ?
Abim haftada 3 kez diyalize giriyor %91 lik rapor daha 1 ay önce verildi farklı oranda bir rapor verebilir mi bölge sağlık kurulu ?
Şunuda belirteyim abim çok anlamadığı için ben soruyorum Abi'min kendi ehliyeti var ve aracı Kendisine alacak.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsi geçen ünüversite hastanesi sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneyse ordan alınan rapor ÖTV indirimli araç için geçerli olur.

Türk

Üye
Üye
Bahsi geçen ünüversite hastanesi sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneyse ordan alınan rapor ÖTV indirimli araç için geçerli olur.

Halit bey cevabınız için çok teşekkürler öncelikle
Sağlık kurulu raporu vermeye yetkili olup olmadığı mı nasıl anlarız raporda yazıyormudur bir ibare vb
Hastane Rize Recep Tayyip Erdoğan üniversite hastanesi

Türk

Üye
Üye
Siz söyleyince baktım Halil bey
Recep Tayyip Erdoğan üniversite eğitim ve araştırma hastanesi ve raporda engelli sağlık kurulu raporu yazıyor kastettiğiniz şey bumu acaba ?

R

rahim

Guest
333 Rize Sağlık Bakanlığı T.C. Sağlık Bakanlığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
334 Rize Sağlık Bakanlığı Rize Devlet Hastanesi
rize de engelli raporu vermeye yetkili hastaneler bunlarmış

Türk

Üye
Üye
333 Rize Sağlık Bakanlığı T.C. Sağlık Bakanlığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
334 Rize Sağlık Bakanlığı Rize Devlet Hastanesi
rize de engelli raporu vermeye yetkili hastaneler bunlarmış
Çok teşekkürler
Gerçekten önemli bir bilgi verdiniz yorumlarınızla
O halde abime sürprizi vereyim kendisine 0 km bir araç beğensin ????????????????????????????????????????????????

karşıyaka1912

Üye
Üye
Merhaba benim hali hazırda yüzde 30 engelim var. Sağ elimde işaret ve orta parmağım ve avuç içim doğuştan yok. Ötv indirimi için raporuma "otomatik vites araç kullanır ve H sınıfı ehliyet alabilir" ibaresi ekletebilir miyim ve ekletmek için itiraz olarak mı başvurmam gerekir hastaneye? Ayrıca hali hazırda B sınıfı ehliyetim var ancak araç kullanırken viteste haliyle zorlanıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Otamatik vitesli araç kullanır ibareli rapor değilde "tertibatlı araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır" ibareli bir raporla ÖTV muafiyetinden faydalanabilirsiniz. Sağ elden engelliler için vites koluna yapılan basit bir aparat özel donanıma girerek ötv indirimden faydalanmaları sağlanıyor.

karşıyaka1912

Üye
Üye
Otamatik vitesli araç kullanır ibareli rapor değilde "tertibatlı araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır" ibareli bir raporla ÖTV muafiyetinden faydalanabilirsiniz. Sağ elden engelliler için vites koluna yapılan basit bir aparat özel donanıma girerek ötv indirimden faydalanmaları sağlanıyor.

peki ben itiraz yapmıştım tekrar muayene oldum ve heyet %40 verdi bu sefer ancak burada ötv ile ilgili bir konu geçmedi. Oranlar eskisiyle farklı olduğu için tekrar hakem hastanede nihai karar için heyete gireceğim burada ekstradan ötv için "blablabla" ibaresini ekletebilir miyim?

Omertoktas

Üye
Üye
Merhaba %98 özürü olan oglum üzerinden araç almak istiyorum 45 000 tl aracı kaç liraya alırım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@karşıyaka, sorunu anlamayadım. Yeniden ve daha anlaşılır ifadelerle sorunu sor lütfen.
@ömertoktaş, engelliler adına alınacak araçların vergi indirimsiz halini hesaplamak için buraya tıklayın:> ÖTV Hesaplama Robotu

karşıyaka1912

Üye
Üye
@halil benim şuan yüzde otuz raporum var ancak ben itiraz etmiştim raporuma tekrar muayene oldum heyete çıktım oradan yüzde 40 aldım oranlar eski raporumla farklı olunca tam teşekküllü hakem hastaneye nihai karar için sevk edildim tekrar heyete girmek üzere. Daha gitmedim. Sorum şu eski raporlarımda "tertibatlı araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır" yazısı yoktu ne ilk yüzde otuzluk raporumda ne de itirazdan aldığım yüzde 40lık raporumda. Şimdi gideceğim nihai kararı verecek hakem hastanede "tertibatlı araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır" yazısını yeni alacağım raporuma ekletebilir miyim? diğer sorum ise sağ elden problemli olmama rağmen aracı başkalarının da kullanabilmesi için otomatik vitesli araç kullanabilir yazısı almamın ihtimali varmı"?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporuna mutlaka "h sınıfı ehliyet alır alır, özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi ekletmelisin. Sağ elden engelliler vites koluna takılan aparat sayesinden (bu aparatın özel tertipata girmesinden dolayı) ÖTV istisnasından yararlanıyor. Malaesef bu şekilde alınan tertibatlı araçları sadece araç sahibi kullanabilir.

personel18

Üye
Üye
Hocam hepinize sevgiler saygılar.
Konu hakkında bilgisi olan var mı veyahut yardımcı olmak isteyen biri çıkar mı ?

3 AYLIK süreçte ilgili devlet hastanesinden raporumuz cıktı %90 Dedem adına işlem yapıcağız.
Aile büyüklerim onay verdiler. araç alımım için ki zaten arabam var iken dedemi getirip görürüyordum Hastaneye 82 yaşında ama her hangi bir zihinsel problemi yok.
Nasıl yol izliyeceğimi ilk olarak ne yapıcağımı bilmemekteyim.

Ve söz uçar yazı kalır misali Halam Babam Babanemler onay verdiler ve desteklediler ancak 5 sene sonra satışını düşünerek allah korusun bir şey olduğunda,
Önceden bir önlemi veya aile büyüklerim ile notere giderek. Veya Senet yapılır diyenler oldu konu hakkında tecrübesi olan insanlardan yardım almak ıstıyoruz.
Teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer 5 yıllık sürecin sonunda yani ÖTV uygulama şerhi gereği 5 yıllık süreç dolduğunda aracın satışında normal miras şartları uygulanır.

personel18

Üye
Üye
Eğer 5 yıllık sürecin sonunda yani ÖTV uygulama şerhi gereği 5 yıllık süreç dolduğunda aracın satışında normal miras şartları uygulanır.

Yani anlamadım olay şu Araç aldığımda veyahut almadan dedem veya mirasçılara aracın şu isme kalmasını veya noterden yazı ile hakkından feragatından vazgeçemiyorlar mı ?

Tekerlekli Sandalye