Engelli Araç İndirimi Hesaplama

personel18

Üye
Üye
raporlar bunlar hocam ? yardımcı olur iseniz cok sevinicem Teşekkürler. Ben bu raporlarımız ile vekalet alıp galeriler ile mi iletişime geçmeliyim ?
qw.jpg IMG-20151103-WA0006.jpg

personel18

Üye
Üye
Merhaba sitede bu konuda bana yardımcı olucak bir arkadaş var mı acaba ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuda neyi soruyorsunuz anlamadım. Detaylar yukarda verdiğim linkte mevcut. Yok eğer 5 yıl dolduktan sonra araç nasıl bana miras kalırı soruyorsanız onda da normal miras hukuku izlenir.

Ahmetburak

Üye
Üye
Yuzde 56 raporum var arac alabilirmiyim?

Babam cocukken gecirdigi bir kaza sonucu sol gozunun gorme islevini yuksek derecede kaybetmis 89 senesinde bununla ilgili olarak yuzde 56 oraninda rapor almis suan otv siz arac almak istiyoruz fakat bu konuda ne vergi dairesindekilerin ne polislerin nede arac satis firmalarinin bir bilgisi mevcut degil araci babam la ikimiz kullanicaz bu durumda bana bilgi verebilirmisiniz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek gözden engelli olanlar malasef ÖTV indirimden faydalanamıyor.

zemferi

Üye
Üye
Özel Tüketim Kanunun yürürlülük tarihi olan 6 Haziran 2002 öncesi alınmış raporlar da geçerli değildir zaten

melihk11

Üye
Üye
Engelli kişi adına alınan, alınacak otomobiller için en fazla merak edilen konulardan biride araç indirim oranları, tutarlarıdır. Bilindiği üzere sakatlık (özürlü) oranı %90 üzeri olanlar ve aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyan engelliler adınan alınan arabalardan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmıyor. Yani bu kişiler ÖTV den muaf tutulup ÖTV indirimine tabi tutuluyor. Sosyal devlet olma kapsamında engellilere destek amaçlı uygulanan ÖTV, MTV ( motorlu taşıtlar vergisi) indirimi gelir derecesi düşük olan engelli bireylerin oto satın alımlarında ciddi anlamda indirimler sunmaktadır. Peki sıfır kilometre araçlarda ÖTV indirimi nasıl hesaplanıyor?

Ekli dosyayı görüntüle 3419

%90 Engelli Adına Araçta ÖTV indirimi

Sakatlık oranı yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin ÖTV den yararlanabilmeleri için şu şartlar aranır
  • 1: Aracı kendi kullanacaksa “h sınıfı ehliyet alır” belgesi raporu, aracı kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyuyorsa, “h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” sağlık raporu...
  • 2: Aracı kendi kullanmayacaksa sadece rapor oranının yüzde 90 ve üzeri olması

2014 Yılı itibariyle engelli kişi adına araçta ÖTV indirimi %45 olarak kabul edildi. Daha önce (2013) bu oran yüzde 40 olarak uygulanıyordu.

Buna göre örnek bir ÖTV indirimi hesaplaması yapalım:

• Aracın Satış Fiyatı: 40000 TL (KIRKBİN TL)
  • ÖTV Oranı: %45 (yüzde 45)
  • KDV Oranı %18 (yüzde 18)
  • Bulunduğunuz ildeki Sigorta Fiyatı:
  • Araca tertibat takılacaksa onun fiyatı:
  • 40.000 TL lik bu aracın size maliyeti 27.586 TL dir.

Not: Tertibat ve sigorta fiyatını ayrı tutarak hesaplama yaptım.
Ayrıca ÖTV hesaplaması için Engelliler.gen.tr Platformu tarafından hizmete sunulan ÖTV HESAPLAMA ROBOTUNU kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

ÖTV HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Önemli Not: Otomobil alırken birden fazla oto galerisinden fiyat alınız. Zira oto galerileri kendi kafalarına göre hesap yaparak tabir caizse sürekli kendilerine yontmaktalar. Serbest piyasa piyasa ekonomisi acımasızlığında galeriler hesaplama yaparken rakamlarla oynama yaparak kafadan Birkaç bin TL fazladan ödeme çıkartabilirler. Bu nedenle Birkaç galeriden fiyat alarak fiyat takip analizi yapmak her zaman için sizin yararlı olacaktır.

Sakatlık Oranı %90 Altı Kişilerde Engelli Araç ÖTV İndirimi

Sakatlık oranı %90'ın altında olan kişilerde ÖTV indiriminden yararlanabilir. Burada çok ince bir nokta vardır. Oda bilinenin aksine “engelli araç ötv indirimi” için rapor oranın %40 ve üzeri olma şartı aranmaz.!
Diğer engelli haklarında mutlaka ama mutlaka engellilere tanınan haklardan yararlanmak için rapor (yani yasal anlamda sakat sayılmak için) oranının %40 ve üzeri olması gerekirken ÖTV indirimli araç almak için böyle bir şart aranmamaktadır. Burada bağlayıcı olan şey (sakatlık oranı %90 ve altı kişiler için) aracı hareket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duymalarıdır. Bir örnekle konuyu daha anlaşılır kılalım.

Örnek Olay:

SGK dan emekli olan Ali beyin sağ el parmaklarının (baş parmak hariç) 4'üde ampütedir. Ali beye verilen sağlık kurulu rapor oranı %20 olmasına karşın, ÖTV indirimli araç almak için müracaat ettiğinde raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” yazdığı için ÖTV indiriminden yararlanır.

Ali bey için nasıl bir özel donanım yapılır? Vites kolunu kavrayamayacağı için vites koluna yapılan ve kavramayı kolaylaştıran bir aparat “özel donanıma girdiğinden” Ali bey ÖTV indiriminden yararlanır.
Ali bey'in aracında özel donanım olduğundan sürücü olarak kendi kullanmak zorundadır. Halen Türkiye de uygulanan trafik kurallarına göre özel donanımlı aracı sadece aracın sahibi yani aracın üzerine kayıtlı olan kişi kullanabilir. Ve aracın sahipleri araçlarını başkalarına kullandırmamakla yükümlü dürler.

Engelli Adına Araç İçin KDV İndirimi

Bundan 1 veya 2 yıl önce engelli kişi adına alınan otomobil için KDV ödenmeyeceğine dair verilmiş bir mahkeme vardı. Bu mahkeme kararı binlerce engelliyi sevindirmiş ve kendileride gerekli karara dayanarak KDV indirimi için müracaatlarda bulunmuşlardı. Ancak daha sonra bir üst mahkeme verilen kararı bozdu ve engelliler için KDV indiriminin olamayacağına hükmetti. Dolayısıyla şu an için engelli kişi adınan otomobiller için KDV indirimi bulunmuyor.

Engelli Kişi Adına Alınan Otomobilde MTV İndirimi

Engelliler, MTV bilinen adıyla motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar. Yıllık olarak maliye bakanlığı tarafından tahsil edilen MTV kredi kartı ile veya maliye bakanlığı resmi internet sayfasında (GEL) yer alan İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bölümüne giriş yapılarak, Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya doğrudan bankalara başvurarak, Motorlu taşıtlar vergisi yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu Vergi Dairesi Müdürlüğüne veya motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak.

Sık sorulan sorulara kısa kısa yanıtlar:

Engelli Sıfır Araç İndirimi

Engelli adınan araçlardan indiriminden yararlanmak için alınan – alınacak aracın mutlaka sıfır olması gerekmektedir.

2.El Araçlarda Engelli İndirimi

Hiçbir şart altında 2. el araçlarda engelli indirimi (ötv indirimi) uygulanmaz...

H sınıfı ehliyet alma yaşı

H sınıfı sürücü belgesi almak için yaş şartı aranmaktadır. Buna göre 17 yaşını bitirip ( ay – gün yıl olarak) 18 den gün almak gerekmektedir. Mevcut yönetmeliğe göre h sınıfı sürücü belgesi alacak kişinin eğitim durumu en az ilkokul mezunu olmalı.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Konuyu toparlamak adına, engelli birey adına araçlarda indirimden faydalanmak için şu şartlar aranır.

1- Sakatlık oranının %90 ve üzeri olanlar eğer aldıkları arabayı kendileri kullanacaklarsa H sınıfı ehliyet raporu, aracı hareket ettirmek için özel bir tertibata ihtiyaç duyuyorlarsa H sınıfı ehliyet alır ibaresinin yanı sıra “özel tertibatlı araç kullanır” ibareli sağlık raporu

2- Sakatlık oranı %90 altında kişiler için raporlarında “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibarelerinin olması

3- Yine sakatlık oranı %90 ın altında olan sol bacaktan ayaktan engelli kişilerin raporlarında “otomatik vitesli araç kullanır” ibaresinin olması şartı yeterlidir. Raporunda otomatik vitesli araç kullanır yazan kişiler, ve sakatlık oranı yüzde 90 üzeri olan kişiler adınan araçları herkes, özel donanımlı araç kullanır raporu olan kişi adınan aracı ise sadece o kişi kullanabilir....

yazıyı okudum fakat bunun bi kanun dayanağı var mı ? Kesin olarak bir kanun maddesi yazabilir misiniz ? Birde annemin %41 engelli raporu var.Sol bacağı diğerinden 5 cm kısa H sınıfı ehliyeti var ve raporunda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" yazıyor şimdi %90 altı fakat sol bacak kısalığı var özel tertibat gerektirmeyen bir engel olduğunu düşünüyorum.Sonuç olarak otomatik vites araçlar tek ayakla kullanılıyor.Şimdi size sorum annem araç aldığında özel tertibat gereksinimi istenir mi ? ben oğlu olarak kullandığımda herhangi bir yasal suç teşkil eder mi ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler iyi forumlar.

aress

Üye
Üye
merhaba ötv'den işitme engelliler faydanabiliyormu? %45 raporlu..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşitme engelliler hiç bir şekilde ÖTV istisnasından faydalanamıyor malasef.

Celal urek

Üye
Üye
Kardeşim otv ler yükseldi peki 100.000 tl değerindeki bi arabanın otv si nekadar şuan

Celal urek

Üye
Üye
sayın halil yılmaz ben kızım adına %90 raporu ile %40 ötv den muaf bi şekilde araba aldım ve 5 yıl ötv farkı ödemeden satılamaz deniyor ancak ben 10 bin tl ötv ödeyip satacam ve tekrar yenisini alacam bu mümkünmü (daha doğrusu kızımın raporu ile işlem yapan abim) benim maddi olanağım yok abimin var

Otv odersen satarsin sıkıntı olmaz

balkesli

Üye
Üye
100.000 liralık bir arabanın ötv oranı %50 dir.
5 yıl dolmadan ötvsi ödeyerek araç satılablir ancak yeni bir aracı ötvsiz 5 yıl dolmadan alamazsınız.

Mazıdağlı

Üye
Üye
Bugün nissan bayisindeydik nissan kaşkai orta paket 1.5 fiyat olarak 100.3000. Bayi fiyatı indirimli fiyatı 68.700 tl olarak çıktı hesap sende.

Mehmet81

Üye
Üye
Babamın % 92 raporu ile anahtar teslim 108 bin liralık 2017 Toyoto 1.4D 50. Yıl premium aracı kasko sigorta hariç 73,750 ye aldım 6 ay oldu aracı aldıktan sonra Ankara ve İstanbul'da fiyatı 67, bin lira olan araç ne kadar ödemem lazımdı ? Bu konu Hakkı'nda ne yapman lazım,Şu anda yurtdışındayım babamın varisi benim ama babam veya kardeşim dava açsa Hakkı'nı alabilirmiyiz? 108 bin liralık aracın en son fiyatı ne olabilirdi sizce ?% 90 üzeri raporda % 26,3 vergi den muaf % 0 uygulanmıyormuş , bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim ,,

ugur_ksk

Üye
Üye
%90 engelli kardeşim var 125 bin tl lik arac %60 oranındanmı hesaplamak gerek ötv sini ve kac tl lik bir indirim olmuş oluyor

Tekerlekli Sandalye