Engelli aracı alımında kullanılacak %90 orandaki rapor için engel durumu nasıl olmalı

ergelen

Üye
Üye
Merhaba,
İlginç bir başlık oldu biliyorum.
Benim Ablam ve Babamda %50 Sürekli özür rapor bulunuyor.
her ikiside Ehliyet alıp kullanabilecek durumda değil.
Ablam veya babam için ÖTV veya KDV muafiyetinden ziyade 1.derece akrabalarının kullanabileceği bir araba alma derdindeyim.
Babam:
Çocukluğunda geçirdiği bir kaza nedeniyle Sol kalça kemiğindeki erimeden dolayı bacakta 10 cm kısalık bulunuyor ve normal insan gibi belini bükerek bir sandalye veya koltuğa oturamaz yarı yatar veya kayık vaziyette oturur.
Yine çocukken arkadaşı mantar tabancası patlatması nedeniyle tek gözde görme yetisi sıfır hiç görmüyor. Diğer gözünde ise uzak gözlüğü 3,5 yakın gözlüğü 6 derece olarak kullanıyor.
geçen yıl nefes darlığı yaşamaya başladı ve şu anda astım hastalarının kullaıdğı gibi ağızdan nefes açıcı ilaç kullanıyor.

Ablam:
Raporunda ortopedi ve travmatoloji alanlarında özürü bulunduğu yazıyor.
detayını vermem gerekirse
95 ve 97 yıllarında geçirdiği trafik kazaları sonucu yürüme ve denge problemi yaşıyor dengeli olarak yürüyemiyor.
Sol dirsekte ve sol elde kazadan kaynaklı hasar bulunuyor tam olarak fonksiyonlarını yerine getiremiyor.
beyin kanaması sonucu kalan hasar dikkat ve konsantrasyon eksikliği bulunuyor algılama kapasitesi çok yavaş. Ve unutkanlığı bulunuyor yani geçtiği bir yolu tekrar hatırlaması pek mümkün değil. Yolda giderken sürekli dalıyor ve dikkatini toparlıyamıyor.

Ablamın ve babamın her ikisininde %50 sürekli özürlü raporu yer alıyor. Ne ablam nede babam ehliyet alıp da trafiğe çıkabilecek özel donanımlı araç dahi olsa kullanabilecek yetkinliğe veya sağlık durumuna sahip değiller.
Hastaneye gittiğimizde %90 rapor oranı elde edilmesinde
Ablam için hafıza problemi, dikkat ve konsantrasyon eksikliği algı yavaşlığı gibi durumlar göz önünde bulundurulması için ne yapmam lazım.
daha önce alınmış %50 özür raporunu mu baz alırlar yoksa trafiğe çıkabilmesi için başka kriterleri dikkate alırlar mı? Ablam evin yolunu bile şaşırıyor aklında tutamıyor olması %90 rapor alması için yeterli bir etken olabilir mi?

İstanbul Esenyurtta yaşıyoruz ve rapor için derdimizi anlatabileceğimiz tavsiye edebileceğiniz bir hastane var mı?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Trafikte evet dalgınlık hali falan risk uyandıran kısımlar arasında olacağından ehliyet alması araç kullanması sorun olabilir, rapor işine gelince yeni rapor yönetmeliği çıktı biraz düzenlemeler yapıldı babanızın durumunu okudum %90 alması zor gibi görünüyor, ancak ablanız belki %90 alabilir bu gerekçeleri öne sürerseniz ve kurulda eğer uygun görürse istenilen derecede oran verebilir şansınızı denemenizi öneririm başka yapılacak birşey yok gibi görünüyor.

İsen Buga

Üye
Üye
Başka kusurları varsa kayıp oranını raporunuza baltzar formülü ile ekletebilirsiniz.

ergelen

Üye
Üye
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Yalnız Baltazar formülünü anlayamadım :)

İsen Buga

Üye
Üye
atıyorum bir sahısın %60 bedensen iş gücü kaybı %50 işgücü işitme kaybı ve %40 görme kaybı olsun Baltzar formulu uygulayalım toplam % kaç alır?
İşte buna verecek cevaplar baltzar formülü ile tamamlanıyor.,
Sonuç: en büyük oran alınır sırayla küçüğe doğru işlenir
%60 - %100=%40
%40x%50= %20 Yukarıdaki %60 eklenir
%60+%20=%80 %100 ile çıkarılır son bir orand aha var yani
%80-%100=%20 buna en sonda kalan oran eklenir,
%20x%40=16 En son toplam oranına eklenir
%80-%16=%96 iş gücü kaybı toplam

Dolayısıyla sizinkilerde hangi grupta kayıp varsa onları baltzar formülüne ekletin.

Tekerlekli Sandalye