Engelli, bakici ve yaşli maaşi alanlara elektrik indirimi

emir_t1

Üye
Üye
Engelli maaşı veya bakıcı maaşı alanlar ile yaşlılık maaşı alanlara 150 kwh (şuanda 112 tl yapıyor) a kadar fatura indirimi ödemesi var. Bunun için indirim alanın kimliği ve faturası ile PTT den fatura ödemesi yapması gerekir. Bazen indirim engelli yerine bakıcı adına kayıtlı olabiliyor. Kayıt sosyal hizmetler bakımdan degistirilebiliyor. adına indirim olup 65 yaşını geçmiş olanların yerine başkası faturayı odeyebiliyor. Bunun için adına indirim bulunan yaşlının kimliğini beraberinde götürmesi gerekir. Bu elektrik indirimi, sosyal yardım alanların adına otomatik uygulanıyor. indirim için herhangi bir yere başvurmaya gerek yok. Engelli olarak sizin adınıza indirim sistemde gorulmuyorsa eski veya devam eden bakicinizin adına vardır. Bu indirim ile ilgili herhangi bir sorunda sosyal hizmetler vakfindan sorunu giderebilirsiniz. Bilgilerinize...

emir_t1

Üye
Üye
Ayrıca, elektrik abonelliginin kimin adına olduğu önemli değildir. Ödemek için herhangi bir faturayı götürebilirsiniz. Mesken (ev) faturası olması yeterlidir.

emir_t1

Üye
Üye
Elektrik desteği, 3 ay hesapta birikiyormuş. Yani aylık 112 tl den 3 ay toplam 336 tl birikiyor. Bu sebeple benim ödemek için ilk kez götürdüğüm 172 tl lik faturanın hepsini karşıladı. Fazla kalan birikmiş elektrik desteği, bir fatura ödemesinden sonra siliniyor mu, silinmiyor mu bilmiyorum.
Elektrik desteği isme gelmektedir, faturalara değil. Aslında buna elektrik indirimi demek yerine, elektrik desteği demek daha doğru olur.
Deneyimimi paylaştım, saygılar.

mert

Üye
Üye
emir kardeşim kaşıkla veriyorlar kepçeyle geri alıyorlar farkındasın demi 112 tl yi alsınlar da gereisini sana bırakıyorum senin benim onca engelli kardeşlerim var bir haneye yazılan hiç faturayı gördünmü sen 270tl den aşagı düşmüyor gelen faturalar yaksanda yakmasanda aynısını yazıyorlar adı üstünde elekrik destegi ben inamıyorum bu destege onlarda işin aslını biliyorlar enerji sa denen kurum nasıl olsa hanedeki kişi engelli eletrik destegi alıyor diyor kaç yere başvurdum bu gelen eletrik faturaları yüzenden cimere yazdım tüketice haklarına gittim enerji sa müsteri hizmetlerini 1 ay faturam geçiktirdim elekrigimi kestiler akçiger kanser hastam oldugu halde acımadılar usulsüz eletrigimi açtıgım eletrigi için 1780 tl ceza yazdılar halen ödüyorum o cezayı adı üstünde elekrik destegi

SÜLO

Üye
Üye
geçen ay 123 sonra 125 geldi annem yaşlı maaşı alıyo hiç para almadılar dedi ptt den

emir_t1

Üye
Üye
geçen ay 123 sonra 125 geldi annem yaşlı maaşı alıyo hiç para almadılar dedi ptt den

ailedeki başka birinin ismine elektrik yardımı geliyor olmasın? öylede olabiliyor çünkü.
siz isterseniz sosyal yardımlaşma vakfından bir sorun durumu.
elektrik desteği verilmesi ile ilgili bilgilerde, yaşlı maaşı, engelli veya bakıcı maaşı alanlara elektrik indirimi yardımı verilmektedir denmektedir.
bilginize.

SÜLO

Üye
Üye
3 kişiyiz annem babam ben e devlete bakıyom sadece anneme var indirim
annem babam 65 yaş bende engelli maaşı alıyoz

SÜLO

Üye
Üye
şimdi baktım annemin e devletine 75 lira ödemeniz hazırdır diyo
demek istediğim geçen ay da 77 tl mi neydi 123 liralık faturaya hiç para almadı dedi annem elektriğe ptt

emir_t1

Üye
Üye
şimdi baktım annemin e devletine 75 lira ödemeniz hazırdır diyo
demek istediğim geçen ay da 77 tl mi neydi 123 liralık faturaya hiç para almadı dedi annem elektriğe ptt
İlk defa yatırdıysanız öyle olur. Çünkü birikmişti vardır. Ama bu ay aynısı olsa ek para alırlar.

emir_t1

Üye
Üye
Sülo kardeş, 2 ay üst üste mi fazlasını almadılar?
Yani 123 TL link faturaya da 125 TL lik faturaya da hiç para almadılar mı?
Eğer öyleyse ilginç bir durum.
Çünkü dediğin duruma göre 75 TL nin fazlasını ister.
E devlette de 75 TL yazdığına göre fazlasını istemesi lazım.
Bu ay da duruma bak. Fazlasını almıyorsa buraya yaz bir zahmet.
Bakalım bu konudaki net durum nedir.

SÜLO

Üye
Üye
şey emir geçen ayki 123 hiç almadılar
bu ayınki 125 geldi cuma günü sormuş annem 50 lira demişler
birisi yazmış kime indirim varsa kimliğiyle gitsin diye ben aldım annemin kimliğini gittim kime indirim varsa onun gelmesi gerekiyo dedi
bide sordum geçen ay hiç para alınmamış diye memur dedi yardım çıkmışsa alınmaz dedi yarın annem gitcek burdan yazarım sonucu

emir_t1

Üye
Üye
şey emir geçen ayki 123 hiç almadılar
bu ayınki 125 geldi cuma günü sormuş annem 50 lira demişler
birisi yazmış kime indirim varsa kimliğiyle gitsin diye ben aldım annemin kimliğini gittim kime indirim varsa onun gelmesi gerekiyo dedi
bide sordum geçen ay hiç para alınmamış diye memur dedi yardım çıkmışsa alınmaz dedi yarın annem gitcek burdan yazarım sonucu

Annen 75 yaşını doldurmuşsa PTT ye gitmesine gerek yok. Sen onun kimliğini alıp PTT ye gidebilirsin. Oğlu olarak onun kimliği ile işlemi yapabilirsin.
Ödeme miktarı olarak durum öyledir. 3 kişilik aileye 75 TL indirim. Fazlasını alırlar. Sadece ilk ödemede birikmiş para olduğu için fazlasını almıyorlar.
Benimde annem 75 yaşını geçtiği için kimliğini alıp PTT deki işlemi yapmıştım. Annenin 75 yaşını geçtiğini söylersin, işlemi yaparlar.
75 yaş ve üzeri olanlar için bu şekilde işlem yapılabiliyor, haberin olsun.

SÜLO

Üye
Üye
yok 70 yaşında bu arada yarın demişim dünde pazertesi çarşamba cuma açık ptt yarın yazarım

SÜLO

Üye
Üye
yok dün memur yardım alıyosa annen burdan bakarız hiç para almayabiliriz dedi

mrtizmir

Üye
Üye
iyi günler,
pek anlıyamadımda bu ödeme hangi şartlarda yapılıyor diye..
şimdi bizim bakım maaşı alığımız engelli bir kızımız var..ANNESİ adına alıyoruz..oturduğunuz ev kayınvalidemin fatura ise kayınpederimin üzerine..bu durumda biz elektrik indiriminden faydalanabiliyormuyuz acaba..eğer oluyorsa fatura ve eşimin kimliğiyle ptt ye mi gitmem gerekir..Eşim çıkamıyorda..

emir_t1

Üye
Üye
iyi günler,
pek anlıyamadımda bu ödeme hangi şartlarda yapılıyor diye..
şimdi bizim bakım maaşı alığımız engelli bir kızımız var..ANNESİ adına alıyoruz..oturduğunuz ev kayınvalidemin fatura ise kayınpederimin üzerine..bu durumda biz elektrik indiriminden faydalanabiliyormuyuz acaba..eğer oluyorsa fatura ve eşimin kimliğiyle ptt ye mi gitmem gerekir..Eşim çıkamıyorda..
Faturanın kimin adına olduğu önemli değildir.
Eşinizin yaşı 65 yaş altı ise kendisinin ptt ye gitmesi gerekir. Ancak bir engel durumu varsa bunu ptt ile görüşmeniz, sormanız gerekir. Bu arada elektrik indirimi ptt de engellinin adına veya bakıcısının adına çıkabiliyor. Bakıcı adına indirim gelmemişse engellinin adına baktırınız. Ayrıca indirimin kimin adına geleceği sosyal yardımlaşma vakfından değiştirilebiliyor. Bu elektirik yardımı faturaya değil isme geliyor. Bu sebeple ödemek için herhangi bir mesken faturası götürmek mümkün. Ayrıca bu elektrik indirimi ödemesi e devlette aile bakanlığının sosyal yardımlar seçeneğinde görülebilir.
Siz hem kızınızın hemde eşinizin kimliği ile ptt ye başvura bilirsiniz, bu şekilde sorularınızın cevabı netleşir. Bir sorun olursa aynı kimliklerle sosyal yardımlaşma vakfından net bilgiler alabilirsiniz. Bilginize.

mrtizmir

Üye
Üye
Faturanın kimin adına olduğu önemli değildir.
Eşinizin yaşı 65 yaş altı ise kendisinin ptt ye gitmesi gerekir. Ancak bir engel durumu varsa bunu ptt ile görüşmeniz, sormanız gerekir. Bu arada elektrik indirimi ptt de engellinin adına veya bakıcısının adına çıkabiliyor. Bakıcı adına indirim gelmemişse engellinin adına baktırınız. Ayrıca indirimin kimin adına geleceği sosyal yardımlaşma vakfından değiştirilebiliyor. Bu elektirik yardımı faturaya değil isme geliyor. Bu sebeple ödemek için herhangi bir mesken faturası götürmek mümkün. Ayrıca bu elektrik indirimi ödemesi e devlette aile bakanlığının sosyal yardımlar seçeneğinde görülebilir.
Siz hem kızınızın hemde eşinizin kimliği ile ptt ye başvura bilirsiniz, bu şekilde sorularınızın cevabı netleşir. Bir sorun olursa aynı kimliklerle sosyal yardımlaşma vakfından net bilgiler alabilirsiniz. Bilginize.

ilginiz için çok tşk ederim..çok makbule geçti

SÜLO

Üye
Üye
şey emir kardeş bugün yatırdık 125 tl faturaya 50 lira 25 kuruş verdik
senmiydin biri dedi 112,5 lira ödeniyo demişti indirime

emir_t1

Üye
Üye
şey emir kardeş bugün yatırdık 125 tl faturaya 50 lira 25 kuruş verdik
senmiydin biri dedi 112,5 lira ödeniyo demişti indirime
Evde 5 kişi ve üzeri kişi varsa 112 tl veriyor. Ama 3 kişiye 75 tl veriyor. Yani size 75 tl indirim gelir. Durum böyle. Evdeki kişi sayısı ile alakalı yani.

SÜLO

Üye
Üye
anladım sağol

Tekerlekli Sandalye