Engelli bir insana aşık oldum. Yardımlarınızı bekliyorum?

Ömnur

Üye
Üye
Merhabalar. Ben 28 yaşında engelli omayan bir bayanım ve gözleri görmeyen birine aşık oldum. Öyle ki 3 aydır karasevdalılar gibi bir yanım eksik yaşıyorum. Yada yaşayamıyorum. Onun bana karşı duygularından yeni emin oldum. O da beni seviyor bunu bana söylemesede biliyorum. Sizden istediğim sorduğum sorulara cevap verip bana Allah rızası için yardımcı olmanız.
1. Muhtemelen ben engelli olmadığım için onu reddetmemden korkuyor bu yüzden bana açılamıyor. Ona ilk ben açılırsam gururu incinir mi? Sabır deyip bekliyorum ama onu , ne olacağını düşünmekten yaşayamıyorum.
2. En büyük problem ailem. Benim konumum ve statüm yüzünden bunu asla kabul etmeyeceklerdir. Onlarıda kaybetmek istemiyorum ki gerekirse bunu göze alırım çünkü biliyorumki birkaç yıl sonra mutluluğumu görüp barışacaklardır ama ben onları tatlılıkla ikna etmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?
Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Emin olun daha önce sizin yaşadıklarınızı ve duygularınızın aynısını yaşayan binlerce insan oldu. Sorularınıza gelince
1- Çok doğru düşünüyorsunuz. Dediğiniz gibi engelli olması nedeniyle sizin onu red etmenizden çekindiğinden açılamıyordur. Her insan olay ve olgulara farklı tepkiler verebilir. Sevdiğiniz adam nasıl tepki verir bilemem ama ben sizin yerinizden olsam onun açılmasını beklemeden kendim açılırdım.
2- Aslında bu türden durumlarda en büyük engel çevrenin (özelliklede) ailenin ne diyeceği düşüncesi. Ne denilebilir? Sizin hayatınız sizin aşkınız. Ya başkalarının düşüncesine göre hayatınızı yaşayacaksınız yada kendi hayatınıza kendiniz yön vereceksiniz. Belki çok kestirme ve kaba bir tarif oldu ama bunun başkada bir tarifi yok.
Umarım tüm toplumsal engelleri aşarak aşkınızı yeşertirsiniz.

ramke84

Üye
Üye
Oncelikle cok temiz duygularla beslediginiz o askiniza cok saygi duyuyorum. Bir hikaye aklima geldi sizinkine benzeyen aslında hikayemi gercekmi tam olarakda bilmiyorum. Genc kiz gozleri görmeyen birine asik olur ve onu kendi gozlerini fedakar edebilecek kadar sever. Bir ameliyat ile gozlerini sevdigi adama verir. Sevdigi adamin gozleri acilir ama bu kez gozleri gormeyen genc kizdir. Onemli olan ne biliyormusun onun seni gormeden sevdigi kadar deil, gordukten sonra seni sevmeside deil, senin icindeki vicdani da deil, onemli olan senin sevdigin kadar onunda sevmesi yani ask dedigimiz o duyguyu tam olarak onunda hissetmesi ask boyle bir sey..

Ömnur

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim.

Merhabalar,
Emin olun daha önce sizin yaşadıklarınızı ve duygularınızın aynısını yaşayan binlerce insan oldu. Sorularınıza gelince
1- Çok doğru düşünüyorsunuz. Dediğiniz gibi engelli olması nedeniyle sizin onu red etmenizden çekindiğinden açılamıyordur. Her insan olay ve olgulara farklı tepkiler verebilir. Sevdiğiniz adam nasıl tepki verir bilemem ama ben sizin yerinizden olsam onun açılmasını beklemeden kendim açılırdım.
2- Aslında bu türden durumlarda en büyük engel çevrenin (özelliklede) ailenin ne diyeceği düşüncesi. Ne denilebilir? Sizin hayatınız sizin aşkınız. Ya başkalarının düşüncesine göre hayatınızı yaşayacaksınız yada kendi hayatınıza kendiniz yön vereceksiniz. Belki çok kestirme ve kaba bir tarif oldu ama bunun başkada bir tarifi yok.
Umarım tüm toplumsal engelleri aşarak aşkınızı yeşertirsiniz.
Verdiğiniz cevap beni ne kadar mutlu etti anlatamam. Allah razı olsun. Bu sabah anneme anlattım duygularımı ilk sözü evlatlıktan redderim oldu. Bende sen bir evlat kaybedersin, bense annemi. Ben bir eş ve gelecek kazanırım ama sen hiç birşey kazanamazsın dedim. Ve beni dinlemeye karar verdi. Hala ikna edemedim ama sanırım ikna olacak gibi. Sıra Babamda :-/ Ona duygularımı açmadan bu meseleleri halletmek istiyorum ki bu meselelerle üzülmesin. Dua edin olurmu?

Ömnur

Üye
Üye
Ramke84 Cevabınız için teşekkur ederim. Onun beni sevdiğine inanmasam bu işe kalkışmazdım. Çünkü biliyorum tektaraflı mutluluk olmaz. Onuda kendimide yakamam.

yunus bozan

Üye
Üye
Merhabalar. Ben 28 yaşında engelli omayan bir bayanım ve gözleri görmeyen birine aşık oldum. Öyle ki 3 aydır karasevdalılar gibi bir yanım eksik yaşıyorum. Yada yaşayamıyorum. Onun bana karşı duygularından yeni emin oldum. O da beni seviyor bunu bana söylemesede biliyorum. Sizden istediğim sorduğum sorulara cevap verip bana Allah rızası için yardımcı olmanız.
1. Muhtemelen ben engelli olmadığım için onu reddetmemden korkuyor bu yüzden bana açılamıyor. Ona ilk ben açılırsam gururu incinir mi? Sabır deyip bekliyorum ama onu , ne olacağını düşünmekten yaşayamıyorum.
2. En büyük problem ailem. Benim konumum ve statüm yüzünden bunu asla kabul etmeyeceklerdir. Onlarıda kaybetmek istemiyorum ki gerekirse bunu göze alırım çünkü biliyorumki birkaç yıl sonra mutluluğumu görüp barışacaklardır ama ben onları tatlılıkla ikna etmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?
Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...

merhabalar.. halil beyin söylediği gibi bu tür aşkları yaşayan ve evlenen bi çok insan var bunlardan bitaneside benim bende bedensel engelliyim eşim engelli değil ve 30 yaşındayım evlenmeden öncede bir çok aşk yaşadım yasadıgım aşklar ise hep engelli olmayan bayanlarla oldu hani bir laf vardırya bilirsiniz gönül sevenindir diye aynende öyle eşimden yola cıkacak olursam eşim çok mücadele etti ailesi istemiyodu neymiş kızları saglam erkeğe layıkmış hep bu şekil hakir gördüler yadırgadılar onların böyle yapması beni bu aşktan soğutuyorlardı sürekli filört döneminde ayrılma kararı alıyordum zoruma gittiğinden eşimin ailesi sürekli engel oluyordu en sonunda benim haberim bile olmadan eşim bana kaçtı ben dedim git biz gelip allahın emri ile isticez gittik istemeye kaynanam bu evliliğin olmaması için bizden baslık parası dahi istedi ve bütün masrafların bizim üstlenmemizi istedi biz herşeyi üstlendik ama baslık parası hariç cunki benim eşim olacak insan mal deyildi satın alınamaz benim gözümde eşim dediki annesine egerki vermezseniz yine kaçarım dedi onlarda verdi şimdi 7 senelik evliyiz 2 de çocugumuz var eşim ilk gunkü gibi sever beni fakat kaynanamlar hala sevmez beni onların gözlerine baktıkça bunu anlaya biliyorum.. şimdi size tavsiyem şu mademki aşıksınız hiç çekinmeyin sonuçta olgun insanlarız onun sıze açılamamasının sebebi onu tersleye bilirsiniz diyoloğunuzu kesersiniz düşüncesiyle olabilir cesaret edemiyor olabilir sizin bu açılımı usturuplu bi sekilde yapmanızı tavsiye ediyorum en doğrusuda bu zaten ve tabiki aileniz karşı çıkacaktır insanlarımız böyle malesef ama siz ailenize en buyuk cevabı mutluluğunuzle verebilirsiniz aşkınız için mücadele etmek hiç bir zaman saygısızlık değildir sonuçta küçücük liseli bir insan deyilsiniz kendi kararlarınızı kendiniz verebilecek yaştasınız allaha emanet olun..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Hoş geldiniz Ömnur,

Arkadaşı (müstakbel eşinizi) kalbi olarak sevdiğinize de ikna oldum.

Empati yapıp kendimi sizin yerinize koyarak düşünmem lazım gelseydi sanırım şöyle hareket ederdim:
SORU: Evlendik ama aşk bitti kim kime nafaka öder/ödemek zorunda kalır?
a- Eğer ben ödemek zorunda kalacaksam karşımdakinin samimiyetinden kesin şüphe ederim.
b- Eğer o bana ödemek zorunda kalacaksa geçici bir his uğruna bir engellinin kalbini kırmak riskine değer miydi evlenmemiz?
c- (parasal/maddi olarak) Herkes kendi yoluna gidecekse ailemi de ikna edip ben açıklardım duygularımı.

Birkaç ay oldu, arkadaşımın tavsiyesi üzerine fotoğrafını beğendiğim engelsiz bir bayan için bir hafta kadar düşünmüştüm. ‘a’ şıkkına uyardı bizim durum ve Allah biliyor ya memur maaşıyla geçinecek durumumuz olsa belki şimdiye evlenmiştik.

(Bence) Sizin durum ‘b’ veya ‘c’ ise neden olmasın?
Ama ‘a’ şıkkına da dikkat ediniz lütfen.

Bol şans dilerim,

Saygılar..

Ömnur

Üye
Üye
merhabalar.. halil beyin söylediği gibi bu tür aşkları yaşayan ve evlenen bi çok insan var bunlardan bitaneside benim bende bedensel engelliyim eşim engelli değil ve 30 yaşındayım evlenmeden öncede bir çok aşk yaşadım yasadıgım aşklar ise hep engelli olmayan bayanlarla oldu hani bir laf vardırya bilirsiniz gönül sevenindir diye aynende öyle eşimden yola cıkacak olursam eşim çok mücadele etti ailesi istemiyodu neymiş kızları saglam erkeğe layıkmış hep bu şekil hakir gördüler yadırgadılar onların böyle yapması beni bu aşktan soğutuyorlardı sürekli filört döneminde ayrılma kararı alıyordum zoruma gittiğinden eşimin ailesi sürekli engel oluyordu en sonunda benim haberim bile olmadan eşim bana kaçtı ben dedim git biz gelip allahın emri ile isticez gittik istemeye kaynanam bu evliliğin olmaması için bizden baslık parası dahi istedi ve bütün masrafların bizim üstlenmemizi istedi biz herşeyi üstlendik ama baslık parası hariç cunki benim eşim olacak insan mal deyildi satın alınamaz benim gözümde eşim dediki annesine egerki vermezseniz yine kaçarım dedi onlarda verdi şimdi 7 senelik evliyiz 2 de çocugumuz var eşim ilk gunkü gibi sever beni fakat kaynanamlar hala sevmez beni onların gözlerine baktıkça bunu anlaya biliyorum.. şimdi size tavsiyem şu mademki aşıksınız hiç çekinmeyin sonuçta olgun insanlarız onun sıze açılamamasının sebebi onu tersleye bilirsiniz diyoloğunuzu kesersiniz düşüncesiyle olabilir cesaret edemiyor olabilir sizin bu açılımı usturuplu bi sekilde yapmanızı tavsiye ediyorum en doğrusuda bu zaten ve tabiki aileniz karşı çıkacaktır insanlarımız böyle malesef ama siz ailenize en buyuk cevabı mutluluğunuzle verebilirsiniz aşkınız için mücadele etmek hiç bir zaman saygısızlık değildir sonuçta küçücük liseli bir insan deyilsiniz kendi kararlarınızı kendiniz verebilecek yaştasınız allaha emanet olun..

Allah razı olsun verdiğiniz cevap için. Artık kendimi bu konuda yalnız hissetmiyorum sizin gibi koca yürekli insanların sayesinde. Allah sizinde mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Allah tan başka hiç kimsenin bize engel olmasına izin vermiycem. Ve bir kaç gün içinde ona duygularımı sizinde dediğiniz gibi uslubunda açıcam. İnşallah Allah onu hakkımda hayırlı kılarak gönlüme yazdığı gibi kaderimede yazar.

Ömnur

Üye
Üye
Ho? geldiniz Ömnur,

Arkada?? (müstakbel e?inizi) kalbi olarak sevdi?inize de ikna oldum.

Empati yap?p kendimi sizin yerinize koyarak dü?ünmem laz?m gelseydi san?r?m ?öyle hareket ederdim:
SORU: Evlendik ama a?k bitti kim kime nafaka öder/ödemek zorunda kal?r?
a- E?er ben ödemek zorunda kalacaksam kar??mdakinin samimiyetinden kesin ?üphe ederim.
b- E?er o bana ödemek zorunda kalacaksa geçici bir his u?runa bir engellinin kalbini k?rmak riskine de?er miydi evlenmemiz?
c- (parasal/maddi olarak) Herkes kendi yoluna gidecekse ailemi de ikna edip ben aç?klard?m duygular?m?.

Birkaç ay oldu, arkada??m?n tavsiyesi üzerine foto?raf?n? be?endi?im engelsiz bir bayan için bir hafta kadar dü?ünmü?tüm. ‘a’ ??kk?na uyard? bizim durum ve Allah biliyor ya memur maa??yla geçinecek durumumuz olsa belki ?imdiye evlenmi?tik.

(Bence) Sizin durum ‘b’ veya ‘c’ ise neden olmas?n?
Ama ‘a’ ??kk?na da dikkat ediniz lütfen.

Bol ?ans dilerim,

Sayg?lar..

Çok sağolun cevabınız için. Bu konuyu düşünmüş olsamda önemini farkettirdiğiniz için teşekkür ederim. Biz c şıkkına uyuyoruz. Onun bana benim ona maddi bir yükümüz olmaz Allah ın izniyle. İkimizde çalışıyoruz. Ki herşeyden önce maddiyat benim için toz tanesi kadar umrumda olmadı hiçbir zaman. Ama sizin mesajınızla farklı bir bakışla tekrar düşündüm. Bu konu kesinlikle bizim için sorun olmayacaktır.

balkesli

Üye
Üye
yazdıklarınızı okuyunca 9 yıl önce yaşadıklarımı kaleme almış biri dedim :)
çok güzel cevaplar gelmiş birde örnek var yunus arkadaşımızın yaşadıkları bir örnekte ben olayım istedim sizin için. bende engelliyim eşim engelsiz hikaye biraz farklı olsada sonuç aynı eşimin ailesi karşı çıkması sonucu kaçırdım bende :) ilk başta çok sıkıntılar çeksekte şimdi her şey yolunda herkes kabullendi ve birde oğlumuz var.
sorularınıza gelince karşı taraf engelliden dolayı toplumun bakış açısı baskısı ister istemez her engelliyi çekimser kılar bu konularda biraz siz onun size açılmasına beklemden gidin ve duygularınızı anlatın açılın ona bence gururu incilmez aksine mutlu olur zaten farkında ondan hoşlandığımın diyorsunuz
aileniz ilk başta tepki koyacaktır koymayanı duymadım ben daha ama zamanla herşey normale dönecektir dönmek zorunda ailenizin dışında çevrenizden gelecek negatif düşüncelere ve konuşmalarada hazırlıklı olun.
işin bir diğer yönü sizin buna kendinizi iyi hazırlamanız lazım engelli ile yaşamanın zorlukları olacaktır onun yerinede göreceksiniz onun yapamayacağı bazı şeyleri siz yapacaksınız hayatı 2 kişilik yaşayacaksınız.

şimdiden mutluluklar herşey gönlünüzce olur inşallah...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba Ömnur öncelikle sevginize sahip çıkmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Sitemizde bu konu hakkında yani engelli engelsiz birlikteliğiyle alakalı bir çok yazılar yazılmıştır. Bu yazıların bir çoğuda x kişilerin ön yargıları ve baskıcı tutumları neticesinde bir çok sıkıntılar yaşamak zorunda kalan birlikteliklerdir. Sabreden de olmuştur pes edende ama ben dilerim ki siz pes edenlerden olmayın. Ben sorulara şıklar halinde yanıt vermek yerine kendi düşüncemi kabul buyursanız paylaşmak isterim. Aşk,sevgi aslında kolay bulunulduğu zannedilen oldukca sığlaştırılan ama tam tersi çok zor bulunan hissiyatlardır. Eğer siz bu güzel duyguyu gerçekten bulduğunuza eminseniz sonuna kadar mücadelenizi ediniz. Fakat bu mücadelede bir tarafı kazanırken diğer bir tarafı kaybetmemek aksine diğer tarafıda sevginize inandırmak çabasında olmanız bence en güzel olandır. Sizin ve arkadaşınızın sevgisinden illaki ailenizde bir müddet sonra emin olacaktır ama bu süreç uzun olabilir size düşen sabretmek ve eşiniz olmasını istediğiniz kişinin engelinin aslında sevginize yaşamınıza mutlu olmanıza engel olmayacağını ailenize göstermeniz gerekmektedir.

Dediğim gibi bu uzun bir süreç ama emin olun sevgi kazanacaktır. Dilerim tüm mutluluklar sizin olur.

Ömnur

Üye
Üye
yazdıklarınızı okuyunca 9 yıl önce yaşadıklarımı kaleme almış biri dedim :)
çok güzel cevaplar gelmiş birde örnek var yunus arkadaşımızın yaşadıkları bir örnekte ben olayım istedim sizin için. bende engelliyim eşim engelsiz hikaye biraz farklı olsada sonuç aynı eşimin ailesi karşı çıkması sonucu kaçırdım bende :) ilk başta çok sıkıntılar çeksekte şimdi her şey yolunda herkes kabullendi ve birde oğlumuz var.
sorularınıza gelince karşı taraf engelliden dolayı toplumun bakış açısı baskısı ister istemez her engelliyi çekimser kılar bu konularda biraz siz onun size açılmasına beklemden gidin ve duygularınızı anlatın açılın ona bence gururu incilmez aksine mutlu olur zaten farkında ondan hoşlandığımın diyorsunuz
aileniz ilk başta tepki koyacaktır koymayanı duymadım ben daha ama zamanla herşey normale dönecektir dönmek zorunda ailenizin dışında çevrenizden gelecek negatif düşüncelere ve konuşmalarada hazırlıklı olun.
işin bir diğer yönü sizin buna kendinizi iyi hazırlamanız lazım engelli ile yaşamanın zorlukları olacaktır onun yerinede göreceksiniz onun yapamayacağı bazı şeyleri siz yapacaksınız hayatı 2 kişilik yaşayacaksınız.

Teşekkür ederim vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için. Ben kendimi 3 aydır buna hazırlıyorum ki hazırlanmayada devam ediyorum. Sevdiğime ve kendime daha rahat ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak için çalışıyorum. Sizin gibi mutlulukları okudukça daha da güçleniyorum. Bugün kendisine bütün duygularımı şeffaf bir şekilde açıklıycam. İnşallah herşey yolunda gider ve samimiyetime inanır. Dualarınızı eksik etmeyin olurmu? Allah razı olsun sizlerden...

Ömnur

Üye
Üye
Merhaba Ömnur öncelikle sevginize sahip çıkmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Sitemizde bu konu hakkında yani engelli engelsiz birlikteliğiyle alakalı bir çok yazılar yazılmıştır. Bu yazıların bir çoğuda x kişilerin ön yargıları ve baskıcı tutumları neticesinde bir çok sıkıntılar yaşamak zorunda kalan birlikteliklerdir. Sabreden de olmuştur pes edende ama ben dilerim ki siz pes edenlerden olmayın. Ben sorulara şıklar halinde yanıt vermek yerine kendi düşüncemi kabul buyursanız paylaşmak isterim. Aşk,sevgi aslında kolay bulunulduğu zannedilen oldukca sığlaştırılan ama tam tersi çok zor bulunan hissiyatlardır. Eğer siz bu güzel duyguyu gerçekten bulduğunuza eminseniz sonuna kadar mücadelenizi ediniz. Fakat bu mücadelede bir tarafı kazanırken diğer bir tarafı kaybetmemek aksine diğer tarafıda sevginize inandırmak çabasında olmanız bence en güzel olandır. Sizin ve arkadaşınızın sevgisinden illaki ailenizde bir müddet sonra emin olacaktır ama bu süreç uzun olabilir size düşen sabretmek ve eşiniz olmasını istediğiniz kişinin engelinin aslında sevginize yaşamınıza mutlu olmanıza engel olmayacağını ailenize göstermeniz gerekmektedir.

Dediğim gibi bu uzun bir süreç ama emin olun sevgi kazanacaktır. Dilerim tüm mutluluklar sizin olur.

Çok sağolun düşünceleriniz için. Mutlu ettiniz beni. Ben onda hissettiğimi kimsede hissetmedim. Onun yanındayken ben ondan daha engelli oluyorum. Ondan başkasını görmüyorum, ondan başkasını duymuyorum ve kalbimdeki heyecandan başka etrafımdaki hiçbir olayı hissetmiyorum. Ama bu duygularımın da hayatın gerçeklerini örtmesine izin vermiyorum. Yaşayabileceğim sıkıntıların farkındayım. Ama önce inancım, sonrada aşkım herşeye göğüs gerebilecek gücü veriyor bana. Bu aşktan öncede sıkıntısız bir hayatım yoktu zaten. Hep mücadele ettim birşeylerle. Sevdiğimle beraber gireceğim bu mücadele bana sadece mutluluk verir.

yunus bozan

Üye
Üye
Allah razı olsun verdiğiniz cevap için. Artık kendimi bu konuda yalnız hissetmiyorum sizin gibi koca yürekli insanların sayesinde. Allah sizinde mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Allah tan başka hiç kimsenin bize engel olmasına izin vermiycem. Ve bir kaç gün içinde ona duygularımı sizinde dediğiniz gibi uslubunda açıcam. İnşallah Allah onu hakkımda hayırlı kılarak gönlüme yazdığı gibi kaderimede yazar.

tşk ler kardeşim saol varol vede sevdiğinle ol.. şimdi sevgide aşkta sünnettir rabbim bir insana 2 ayak 2 el 2 göz 2 kulak vs vs vermiş ama kalbi 1 tane vermiş o diyer yarısıda aşkta saklı kalbin allah kalbi 1 tane veriyorki git diyerini bul diye.. insanlarımız engelliye zavallı gözüyle bakıyor tabiki hepsi için deyil ama ben şuna inanıyorum rabbim bir insanı akıldan sınamasın düşününki ben çok yakışıklıyım mesela ve saglıklıyım beden olarak vitrindeki manken gibiyim behlül gibi bişeyim ama zihinsel engelliyim kafam çalışmıyo peki neye yaradı o yakışıklılık neye yaradı o beden saglığı bence hiç bişeye yaramadı sözüm ona bedensel engellide sevebilir ve sevilebilir insanların yadırgaması hala neden şaşıyorum yada engellileri yadırgayanlar hiç düşünemiyolarmıki her saglam insan bir gün engelli adayıdır diye mesela babam adam şimdi 55 yaşında ama 40 yaşında felç oldu adam engelli şu anda demekki engelli olunabiliniyormuş.. ve saglam insanlarıda görüyoruz 2 3 gunluk asklar yasıyorlar ve öyle saglam insanlar varki adam konuşmayı bilmiyor 2 kelimeyi 1 araya getiripte cümle kuramayan insanlarımız var ve hala okadak evlenmek isteyipte evlenemeyen insanlar var kimseyi kendisine aşık edemeyenler var ben evlendiğim günden veri düşmanlarım bayabi arttı öncelikle akraba topluluğum neymiş efendim onların çocukları bulamıyomuş evlenemiyomuş ben bu halimle evleniyormuşum işte hala kafaları çalışmıyo demekki sizin çocuklarınızda iş yok icraat yok adamlık yok vs vs bende varki eşim yada bi baskaları sevmiş beni..sanki engelliler çokmu memnun halinden bana tiriyonlar vercekler ama karsılığında engelli olmam gerekcek ben hayatta istemem hee sucmu engellilik hayır allahtan gelen bir dert istemememin sebebi malesefki insanların bakış açısı ama bunu bir yabancı yapmıyor ya sana yakın olanlar yada birini seversin öyle mesela benim çevremde bikaçtane arkadas saglam olan arkadaslar tabiki adam bana diyoki hayat sana guzel neden diyorum diyoki maasın var evin var evlisin çocukların var keske bende engelli olsaydımda devletten maas alsaydım buyurun işte adamdaki zihniyete işte engelli bir insan yapmaz bu hatayı valla kısaca engelli insanlar cok zeki oluyor kendimden biliyorum zaten eşim de basta aklımı ve konuşma tarzımı sevdi bizlerdeki akıl saglamlarda yok genelinde yok görünen köy klavuz istemiyor malesef..kısaca bu konuyu daha acarsam bitmez aksam olur bir sürü hata var 2 insan birbirini sever ama üçüncü şahıslara ne oluyorki anlayamadım gitti.. ve siz insanları boşverin kalbinizin vede hislerinizin sesini dinleyin hayat sizin kalp sizin akıl sizin siz herseyi rabbime bırakın rabbim sizin intikamınızı sessizce alır o vesatlardan kalpleri kötü insanlardan.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Konu aşk olunca dayanamadım geldim belki biraz geç oldu ama tüm yorumları okudum. İçlerinden balkesliyi bir kere daha tebrik etmek istedim. Cesaretinden ve açıksözlülüğünden dolayı..

Sevgili Ömnur;

Hayat bana bir kere daha gösterdi ki; Aşk, nerede imkansız varsa gider onu seçer!!! ve gerçek aşklarda mantık yoktur, sağduyu yoktur, içten pazarlık yoktur..etrafında sana uygun ne kadar çok insan olursa olsun gider gelir en zorlusunu, en imkansızını seçer ve sen oturup düşünmeye başlarsın nasıl olacak? diye..Daha 28 yaşında ( bana göre hayatının baharında) her ne kadar ekonomik özgürlüğünü elde etmiş olsan dahi ailene olan bağlılığını bir kenara atamayacak kadar anne, babana düşkün bir gençsin. Bakma sen aşk bambaşka bir duygu olsa da aile kavramını hiçe sayacak kadar vurdumduymaz olamamışsın yoksa bu siteye üye olup da başkalarından güç arayışına ve destek isteğine ihtiyaç duymazdın. Dost acı söyler ve elbette beni tanımadığın için sözlerimi yanlış yorumlayabilirsin ama ben içimden geleni yine içimden geldiğince yazmak istedim.

Öncelikle balkeslinin dediği gibi bir insanı sevmek, sevebilmek ve uğruna bir ömür feda edebilmek aslında çok da basit bir eylem değil ki aşık olduğun kişi görme engelli olunca durum hayli ciddi. Çok ama çok güçlü olmalısın! Anneni, babanı reddetmekle yada ailenden vazgeçmekle ne kadar mutlu olabilirsin ki? Önce onları ikna etmen gerekir daha sonra tüm çevreni :( ama diyorsan ki ben aşkım uğruna her şeye varım, benim gözlerim bana da yeter ona da o halde bu zorlu yolculukta sonuna kadar arkandayım ama önce kendine sormalısın;

'' Ben, belki de bir ömür boyu sürecek bu yolculukta çift kişilik sorumluluğu üstlenebilecek miyim? ''

'' Karşıma çıkan her toplulukta kendimi ve onu koruyup kollayabilecek miyim? Aşk, ezmemek ve ezdirmemektir! Sizi yaptığınız seçimden dolayı bir hayat boyu küçümseyen, yargılayan, eleştiren, anlamayan, ötekileştiren bir topluma karşı ne kadar, nereye kadar mücadele verebilirsiniz? ''

Kendinizden ve duyduğunuz aşktan eminseniz bir dakika bile zaman kaybetmeyin derim ben. Koşun aşkınızın peşinden ve öyle gurur yapmaya falan gerek de yok ( önce kim kime açılmalı konusu) söyleyin sevginizi içinizde saklamak yerine ama öncelikle ne olursa olsun duygularınızdan emin olun ve gücünüzden ve katlanabileceklerinizden. Kolay değil aşkı yaşamak ve yaşatmak bunu engelsiz olsa dahi başka biriyle bir daha yaşamanız mümkün olamayabilir...

Hayatta, kaç kez aşık olur insan ki ???
Bir daha kaç kez kalbi çarpabilir böylesine???
Uğruna her türlü zorluğa göğüs gerebilecek bir yüreğe sahipsen o zaman hiç durma git aşkının peşinden :) kim tutabilir seni senden başka???

İçimizde, yaşadığımız bu ülkede gözlerinde herhangi bir engel olmadığı halde dünyaya at gözlükleriyle bakan bu kadar görme engelli varken sen şimdi gerçekte görme engelli olup da seni dünya gözüyle değil kalp gözüyle sevene sahip çıkabilecek kadar güçlüysen yüce rabbim bir ömür boyu bahtiyar eylesin dileklerimle...

Ömnur

Üye
Üye
Selamlar,

Konu aşk olunca dayanamadım geldim belki biraz geç oldu ama tüm yorumları okudum. İçlerinden balkesliyi bir kere daha tebrik etmek istedim. Cesaretinden ve açıksözlülüğünden dolayı..

Sevgili Ömnur;

Hayat bana bir kere daha gösterdi ki; Aşk, nerede imkansız varsa gider onu seçer!!! ve gerçek aşklarda mantık yoktur, sağduyu yoktur, içten pazarlık yoktur..etrafında sana uygun ne kadar çok insan olursa olsun gider gelir en zorlusunu, en imkansızını seçer ve sen oturup düşünmeye başlarsın nasıl olacak? diye..Daha 28 yaşında ( bana göre hayatının baharında) her ne kadar ekonomik özgürlüğünü elde etmiş olsan dahi ailene olan bağlılığını bir kenara atamayacak kadar anne, babana düşkün bir gençsin. Bakma sen aşk bambaşka bir duygu olsa da aile kavramını hiçe sayacak kadar vurdumduymaz olamamışsın yoksa bu siteye üye olup da başkalarından güç arayışına ve destek isteğine ihtiyaç duymazdın. Dost acı söyler ve elbette beni tanımadığın için sözlerimi yanlış yorumlayabilirsin ama ben içimden geleni yine içimden geldiğince yazmak istedim.

Öncelikle balkeslinin dediği gibi bir insanı sevmek, sevebilmek ve uğruna bir ömür feda edebilmek aslında çok da basit bir eylem değil ki aşık olduğun kişi görme engelli olunca durum hayli ciddi. Çok ama çok güçlü olmalısın! Anneni, babanı reddetmekle yada ailenden vazgeçmekle ne kadar mutlu olabilirsin ki? Önce onları ikna etmen gerekir daha sonra tüm çevreni :( ama diyorsan ki ben aşkım uğruna her şeye varım, benim gözlerim bana da yeter ona da o halde bu zorlu yolculukta sonuna kadar arkandayım ama önce kendine sormalısın;

'' Ben, belki de bir ömür boyu sürecek bu yolculukta çift kişilik sorumluluğu üstlenebilecek miyim? ''

'' Karşıma çıkan her toplulukta kendimi ve onu koruyup kollayabilecek miyim? Aşk, ezmemek ve ezdirmemektir! Sizi yaptığınız seçimden dolayı bir hayat boyu küçümseyen, yargılayan, eleştiren, anlamayan, ötekileştiren bir topluma karşı ne kadar, nereye kadar mücadele verebilirsiniz? ''

Kendinizden ve duyduğunuz aşktan eminseniz bir dakika bile zaman kaybetmeyin derim ben. Koşun aşkınızın peşinden ve öyle gurur yapmaya falan gerek de yok ( önce kim kime açılmalı konusu) söyleyin sevginizi içinizde saklamak yerine ama öncelikle ne olursa olsun duygularınızdan emin olun ve gücünüzden ve katlanabileceklerinizden. Kolay değil aşkı yaşamak ve yaşatmak bunu engelsiz olsa dahi başka biriyle bir daha yaşamanız mümkün olamayabilir...

Hayatta, kaç kez aşık olur insan ki ???
Bir daha kaç kez kalbi çarpabilir böylesine???
Uğruna her türlü zorluğa göğüs gerebilecek bir yüreğe sahipsen o zaman hiç durma git aşkının peşinden :) kim tutabilir seni senden başka???

İçimizde, yaşadığımız bu ülkede gözlerinde herhangi bir engel olmadığı halde dünyaya at gözlükleriyle bakan bu kadar görme engelli varken sen şimdi gerçekte görme engelli olup da seni dünya gözüyle değil kalp gözüyle sevene sahip çıkabilecek kadar güçlüysen yüce rabbim bir ömür boyu bahtiyar eylesin dileklerimle...

Çok ama çok teşekkür ederim duyarsız kalmadığınız için. Her cümlen o kadar doğru ki emin olun yanlış anlamadım. Ben destek değil böyle bir durumu yaşayan insanlardan fikir almak istedimki benim farkedemediğim şeyler varsa onlarıda farkedip günahsız bir insanın günahına girmeyeyim. Sizde bu konuda bana yardımcı oldunuz. Allah herşeyi gönlünüze göre versin.
Konuya gelince Şuan annemi ikna ettim. Kırgın gibi ama en azından beni evlatlıktan reddetmekten vazgeçti :) Bize Engel olmayacağını söyledi. Kardeşlerim zaten benim yanımda olacaklarını söyledi. Babamıda hepberaber ikna edebiliriz. Babam benim üzülmeme dayanamaz. Kısaca Ailem konusuda halloldu gibi. Dostlarım benim yanımda. Mutluluğuma gölge düşürmeyecek, bana yetecek kadar insanın desteğini aldım.
Benim sormadığım ama sizin değindiğiniz nokta benim Ona karşı yeterliliğime gelince, en çok bu konuyu düşündüm. Her anını, iyi kötüyü. Çocuğumuz olunca neler olabileceğini, yaşlanınca neler olabileceğini, herşeyi düşündüm. Tabikii gaybı Allah tan başka kimse bilemez ama ben herşeye göğüs gerecek gücü kendimde bulamasaydım böyle birşeye kalkışmazdım. Cesaret edemezdim. Aileme ve beni tanıyan insanlarada sordum sizde bende bu gücü görüyormusunuz diye Herkes " eğer yapamayacağını düşünseydik seni de onu da ateşe atmazdık " dedi. Şimdiye kadar her görüştüğüm insan destek verdi. Konukomşu, elalemde umrumda değil.
Aşkım dan emin olup olmam ise, bütün bunlardan, insanlarla konuşmalarımdan, onları ikna etmelerimden hala onun haberi yok. Bu sıkıntıları o çekmesin, üzülmesin diye tek başıma çekiyorum. 1 haftadır gecem gündüzüm belli değil. Kaç kişiyle kaç saat konuştuğumu hatırlamıyorum bile. Buraya her yazılan mesajı 3-4 kez okuyup cevaplandırıyorum. O daha hayatıma girmeden ben bütün yükü büyük bir mutlulukla aldım omuzlarıma. Anlayacağınız ben ona GERÇEK BİR TUTKUYLA AŞIĞIM...
Bu kadar uzun ve detaylı yazmamın sebebi kendimi kanıtlamak değil benim durumumda olan insanlara sizin yaptığınız gibi yardımcı olabilmek.
Tekrar teşekkür ediyorum. Hayırlı günleriniz olsun.

kartalreis

Üye
Üye
aşk ve engel kelimeleri su ve zeytinyağı gibidir, birbirine karışmaz.

aşk güzeldir - güzele götürür - güzel Tek tir - Tek e götürür - Huuuu

Ömnur

Üye
Üye
Merhaba sevgili dostlar. Dediğiniz gibi yaptım. Bütün duygularımı şeffaf bir şekilde ona açtım. Keşke size mutlu son diyebilseydim. Ama olmadı. Şimdi bu mesajı gözyaşlarıyla yazıyorum.
Ben Usulünce anlattım duygularımı aldığım tek cevap ise BENİ YANLIŞ ANLAMIŞSIN oldu. Beni sadece arkadaş olarak seviyormuş. Bu saatten sonra aşk evliliği yapamazmış falan filan. Engelinden mi böyle düşündüğünü sordum ve benim için, ailem için sorun olmadığını söyledim. Ama O benimle evliliği hiç düşünmediğini, bana karşı hiçbir şey hissetmediğini, sadece iyi bir insan, iyi bir arkadaş olarak gördüğünü söyledi. Kısacası Bitti işte. Bende bitmesede bitti.
Yinede pişman değilim içimden geçenleri söylediğim için. Aşk cesaret ister. Bende bunu yaptım. Bundan sonra ne olur bilmiyorum. Bilmekte istemiyorum. Tek istediğim şey kalbimi söküp atmak. Bir daha hiç kimseyi sevmemek...
Hepiniz hakkınızı helal edin ve Allah a emanet olun...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Ömnur,

Belki teşekkür etmem lazım sana çünkü günler sonra beni güldürmeyi başardın :) daha ne kadar gençsin, daha ne kadar küçüksün yapma böyle. Hiç aşka, sevgiye küser mi insan? Bu, o kadar kolay mı? Geçen yıllarda gözyaşları içinde beni arayan güzel yürekli dostuma aynısını söylemiştim biliyor musun?

- Yok bundan sonra hayatta sevemem ben bir daha hiç kimseyi!
- Büyük konuşma Ceylanım olur mu öyle şey?
- Olur olur tövbe ettim aşka, sevmeye de..
- Senin gibi aşka aşık bir insan nasıl olur da sevmeden durabilir ki...

Ve bir daha hayatta başım gelmez derken bir kez daha aşık oldum ama böylesine hiç tutulmamıştım hala neye uğradığımı çözmeye çalışıyorum :eek:

Sevgili güzel kardeşim yapma böyle belki sonuç hüsran oldu ama olsun senin canın sağolsun. Olmaz deme, geçmez deme bu da geçecek hem böyle böyle büyüyor insan...yaşadıkça, aşkı tatdıkça daha bir anlamlanıyor hayat..

Engeli grupları içinde en fazla duygusal olanlar görme engellilerdir. Bu yüzden senin o arkadaşın duygularını yanlış nitelemene sebep olduğunu düşünüyorum ama olsun gel sen gurur yapma, yaptığın hiç bir şeyden pişman olma. Bu hayat senin, bu yaşam senin ve sen ne yaparsan yap keşke yerine iyi ki yaptım diyebilmelisin...

Bir kere daha anladım ki anlatılmakla değil yaşanarak öğrenilirmiş hayat demelisin...

Sevgi dolu kalbinde çok daha anlamlı ve karşılıklı aşklar yeşermesi dileğimle...

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
O değilde ben bu yazılıp çizilenleri okuyunca bir daha bir daha aşık olasım geldi. Yazılanlar, yaşananlar o kadar içten ve samimi ki insan okurken akıp gidiyor aşka doğru. Bu denli yüreği güzel insanların evrende olması çok güzel. Herkese sevgiler.

Tekerlekli Sandalye