Engelli çalışanlara sigorta prim avantajı var mıdır?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli çalışanların sigorta primlerinin ne kadarı Devletçe karşılanmaktadır ?

Özelsektör işverenlerince çalıştırılan özürlü sigortalıların 5510 sayılı Kanuna göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yüzde ellisi devletçe karşılanmaktadır.

Engellilerin istihdamı konusunda işverenler için yasal zorunluluk yanında teşviklerde sözkonusudur. İşyeri; mevzuatla belirtilen gelli sayısından daha fazla engelli çalıştırırsa veya çalışan engellinin engel derecesi % 80 den fazla olursa veya herhangi bir kanuni yükümlülüğü olmamasına karşın engelli çalışanı varsa işveren tarafından ödenen sigorta priminin %50 si devlet tarafından karşılanmaktadır.

SGK Rehberi

mr.boris

Üye
Üye
Sigorta işlerini daha önce hiç araştırmamıştım.Eğer asgari ücret ödenen bi yer bize ne kadar sigorta ödemesi yapar?Ne çeşit sigortamız olur?

kehribarcariye

Üye
Üye
pisikolojik engelli personel işe aldım iki ay tahamül ettim allah engelliyede engelli çalıştıranada sabır versin bedensel engelli çalışanlardan memnunum

Tekerlekli Sandalye