Engelli ehliyeti ile şirket aracı kullanabilir miyim?

simsekcan

Üye
Üye
Merhaba,

Çalıştığım şirket çalışanlarına araç tahsis ediyor ancak engelli ehliyetim ile bu şirket aracını kullanmam mümkün mü? Bu konuda araştırma yaptım ancak herhangi bir bilgi bulamadım.

Engelli ehliyetim var ve ÖTV muafiyetli araç sahibiyim. Kendi aracımdaki tertibat direksiyon topuzu ve silecek kolundaki aparat (ve tabi sadece otomatik vites kullanabileceğim için araç da otomatik vitesli).

Şirketin tahsis edeceği araç da otomatik vitesli olacak. Bu aparatları (direksiyon topuzu ve silecek kolu aparatı) araca kendim taksam bu aracı yasal olarak kullanabilir miyim?

Araç şirket tarafından kiralanarak bize tahsis edildiği için aparatları ruhsata işletme vb. bir işlem söz konusu değil. Ticari bir araç değil, normal bir binek araç olacak. Benzer bir aracın ruhsatına baktığımda da kullanım tipi hususi olarak görünüyor.

Bu şekilde şirket aracı kullanmamın mümkün olup olmadığı konusunda bilgi verebilecek olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporunuzda otomotik vitesli araç kullanır ibaresi olduğundan şirket aracının da otomatik vitesli olması nedeniyle bir sorun olacağını sanmıyorum.

ahmet34

Üye
Üye
en ıyı kasko sırketlerı bılıyor onlar bunlarla karsılasmıs oluyor

İsen Buga

Üye
Üye
Raporunuzda otomotik vitesli araç kullanır ibaresi olduğundan şirket aracının da otomatik vitesli olması nedeniyle bir sorun olacağını sanmıyorum.
Kesin emin değilim ama bende araç kiralamadan gelenleri ayrı ayrı kullandım.
Sorun şu: Araç kazanç getiren ticari araç olmadığı sürece; taksi kiralama gibi; kullanılabilir diye düşünüyorum. Aparat sök tak tarzı malzemelerden yapılabiliyor. O aparat olursa daha iyi. ruhsata işlenmesinin sebebine gelince ÖTV amaçlı olduğu için kaale alınmaz diye düşünüyorum.
Sigorta şirketlerine gelince kazayı bahane eder ödemek istemez. O ayrı bir mevzu mahkemeyi kaybettikleri halde yine de çirkefliğe bulaşırlar.

Tekerlekli Sandalye