Engelli Emekliliğinde Bağkurmu Daha Avantajlı Yoksa Sigortamı?

grimavi

Üye
Üye
Merhabalar, foruma yeni katıldım. Umarım hep yardım içerisinde oluruz :)

Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi 2011 SSK girişliyim, 2015 Bağkur girişliyim.

%42 İşitme üzerine raporum var. Engelli kimlik kartımda mevcut. Ayrıca hastalık tanı listesinde hastalığım yer alıyor.

Ne zaman emekli olabilirim? Bağkurda 4680 Gün gerekiyor. SGK'da ise 4400 gün yeterli oluyor. Ama bağkurdan engelli emeklisi olunduğunda kolay kolay yapmıyorlarmış sanırım. Öyle bir duyum aldım. Sizce ne yapmalıyım? Bundan sonraki sigorta girişlerim 4A sigortamı olmalı?

ÖDENMİŞ 3397 GÜNÜM VAR.

Ayrıca işlemleri şimdiden başlatsam, sadece emeklilik yaşımı beklesem olurmu? Süreç nasıl işliyor bilmiyorum.

Screenshot_1.png

demir231

Üye
Üye
Emeklilikte son 7.yila.bakiliyor bildiğim. En fazla hangisi ise ondan emekli olunur. Siz Zaten bagkurdan olacaksınız gibi. Ve evet. Bagkurdan emekli etmiyorlar. Mecburen mahkemeye vereceksiniz. İnşallah siz emekli başvurusu yapana kadar düzelir...

İsen Buga

Üye
Üye
Emeklilikte son 7.yila.bakiliyor bildiğim. En fazla hangisi ise ondan emekli olunur. Siz Zaten bagkurdan olacaksınız gibi. Ve evet. Bagkurdan emekli etmiyorlar. Mecburen mahkemeye vereceksiniz. İnşallah siz emekli başvurusu yapana kadar düzelir...
Demir231 kardeş; selam...
Bilmemiz gereken konu: işe girerken önceden işitme engelli olduğu belgelerse engelli emekli ederler. Sonradan engelliler sıkıntı oluyor. Dolayısıyla bu soruyu cevaplamak çetrefilli bir iş. Bence belgelenmesi halinde emekli ederler. Raporda işitme kaybı oluşum hikayesi yazılırsa iyi olur.

grimavi

Üye
Üye
Demir231 kardeş; selam...
Bilmemiz gereken konu: işe girerken önceden işitme engelli olduğu belgelerse engelli emekli ederler. Sonradan engelliler sıkıntı oluyor. Dolayısıyla bu soruyu cevaplamak çetrefilli bir iş. Bence belgelenmesi halinde emekli ederler. Raporda işitme kaybı oluşum hikayesi yazılırsa iyi olur.
Selamlar, Eminmisiniz hocam? Böyle bir durumla karşılaştınızmı daha önce?
Benim raporum var süresiz olarak %42. Ayrıca Hastalık tanı listesinde yer alıyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
18 yıl ve 4680 prim tamamlanması halinde emeklisiniz.
2011+18= 2029 yılında olmanız ve
4680-3397=1303 eksik priminizi tamamlamanız halinde emeklisiniz...
İkisinden biri eksik ise emeklilik olmuyor ikisini tamamlamanız gerekiyor..

grimavi

Üye
Üye
18 yıl ve 4680 prim tamamlanması halinde emeklisiniz.
2011+18= 2029 yılında olmanız ve
4680-3397=1303 eksik priminizi tamamlamanız halinde emeklisiniz...
İkisinden biri eksik ise emeklilik olmuyor ikisini tamamlamanız gerekiyor..
Hocam cevap için teşekkür ederim. Aslında ben bunu sormamıştım, Demir231 adlı arkadaşa cevap vermişsiniz.

İşe girerken önceden işitme engelli olduğu belgelerse engelli emekli ederler.

Bunu yazmışsınız. Bunu istediklerinden eminmisiniz? Ben bağkurluyum ama son 7 yıla baktıkları için 4B ye geçmeyi düşündüm emeklilik kolay olması için. Beni yönlendirebilirmisiniz?

İsen Buga

Üye
Üye
Sizinki listede belgelenmiş zaten.. Emekli olmadığımdan değil başka yerden (forumdan) birisi yazdığından bildiriyorum... Bazı hastalıklar zaten önceden belli. Zamanla kendisini gösteriyor.
İşitme kaybı sonradan oluştu ise sıkıntı...

grimavi

Üye
Üye
Hocam cevaplarınız içni çok teşekkür ederim.
Son olarak, Biliyorsunuz bağkurlu engellileri kolay emekli etmiyorlar. her yerde duyuyorum. Ben şuan bağkurluyum.

Sizinde dediğiniz gibi 1303 eksik günüm var. Sizce 4A Bağkur üzerinden devam etsinmi? Yoksa 4B'ye geçeyimmi? Bir arkadaşımın şirketinde çalışıyor olarak?

Son 7 yılda 1250 gün hangisi çok prim ödenmişse ondan emekli olunuyor biliyorsunuz. Sizce nasıl ilerlemeliyim?

İsen Buga

Üye
Üye
1261 gün veya en az 3.5 yıl geçmesi gerekiyor...
Hangisi avantajlı bilmem. SGK keyfine kalmış bir durum oluşursa vebali üzerime alamam. Size kalmış..

demir231

Üye
Üye
Adminler mesaj silme özelliği yok mu acaba? Adamı ciddiye alıp cevap vermişiz. Bir beğen ya da cevap yok. Cevap yanlış da olabilir' ama bu nasıl bir durum? Mesaj silme özelliği eklenirse iyi olur...

Tekerlekli Sandalye