Engelli Hakları İçin Açlık Grevine Varmısınız?

sinandeniz

Üye
Üye
devletinde işine gelir engellilerin açlık grevi yapması 3 5 arkadaşımız da açlık grevinde giderde devlette sevinir açlık grevi biraz fazla siyasi olur bence farklı ve etkiili bir eylem düşünülebilir mesela hazır 3 aralık engelliler günündede bir ağız olabiliriz gerçi bana 3 aralık engelliler günüde biraz saçma geliyoda neyse :D ne öle 23 nisanda başbakanın kultuğuna oturtulan çocuklar gibi :D şaka bir yana ama gerçekten artık bir ağız bir beden olmanın zamanı geldide geçiyor bile arkadaşlar bizim bizden başka dostumuz yok dernekler malum kendi ceplerinin peşinde kendi işimizi kendimiz yapalım hakkımızı alna dek sonuna kadar direnelim öle 3 5 meydanlara çıkıpta tekrar evlerimize 0 sonuç ile dönmeyelim ya şu kıçı kırık bebek katilini bile neredeyse ev hapsine ikna edecekler devleti neden biz engelliler o cani ve cahil insanlar kadar hakkımızı aramaktan çekiniyoruz uyanalım bence kime diyorum hiççç aloooo uyan türkiye engellileri uyan kaldırım yüzünden veya bir başka insanların koyduğu engel yüzünden can veren sende olmadan bir şeylere dur demeliyiz

Sairane

Üye
Üye
bence merhum arkadaşımızın başına gelenler, ihtiyar bir insanın başına ya da bir çocuğun başına da gelebilirdi. bununla engelli haklarını karıştırmayalım. bir de insanca yaşamak dediğiniz şeyin tanımını yapmalıyız bence. aşağıda ki resmin neler anlattığını düşünmek lazım. insanca yaşama hakkımızı isterken bu sorunun sadece biz engellilere ait bir sorun olmadığını unutmamak dileğiyle...

11111122334455.jpg

sinandeniz

Üye
Üye
carlos8541 karlos bence konuşmuş olmak için konuştuğunu düşünüyorum merhum engelli arkadaşımızın başına gelen bir yaşlı veya çocuğun başınada gelebilirmiş ne alaka orada vefat eden engelli arkadaşımız o lanet kaldırımlara çıkamadığı için yolun kenarını kullanmak zorunda kaldığı için can verdi zevkinden yolu kullanmadı lütfen birşeyleri bilerek konuşalım burada kimse propaganda veya herhangi bir başka düşünce ile yorum yapmıyor evet ankarada ölen engelli arkadaşımız hepimizin ortak sornları yüzünden şuanda hayatta değil neyse ya aslında kendime söz vermiştim bir engellinin lafı ile hiddetlenerek sinirlenerek kendimi yıpratmiyacağım diye malum engeli bir insan azda olsa pisikolajisi bozuk insandır o yüzden

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Hepiniz duygu ve düşüncelerinizi paylaşmakta özgürsünüz ve bu konuda en azından bu sitedeyiz özgürce... engelli yaşamlarımız üzerine paylaşmak istediğimiz konular hakkında bizim en özgür olduğumuz, engellerin olmadığı bir platformda kardeşçe, arkadaşça paylaşın paylaşabildiğiniz kadar...Ama bunu yaparken lütfen amaç karşılıklı gereksiz dialoglara, hakaret edici sözlere dönüşmeden, kırıcı olmadan yapın ki bizlere engel koyanlardan birileri birbirimiz olmasın !

Herkesin ama her üyenin kendince yapacağı yoruma, düşünceye ve duygu paylaşımına sonsuz saygım var. Sizlerden de o saygı ve sevgiyi bekliyorum ve hepiniz için engelsiz bir gelecek olmasını diliyorum,

Sairane

Üye
Üye
sevgili sinandeniz. üst geçit olmadığı için hayatını kaybeden biri ile rampa olmadığı için hayatını kaybeden arasında ki fark nedir? ben bulamadım da. bir de konuşmuş olmak için konuşmuşsun demişsin. evet bu konu da konuşmuş ve fikrini ortaya koymuş biri olmak için konuştum. dünya da haksızlık sadece engellilere yapılmıyor. ben başkalarının hakkını savunmalıyım ki onlarda benimkini savunsun. yoksa bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözü gerçekleşir ki ben bunu hiç istemem. sağlıkcakla kal...

kozmoz

Üye
Üye
Ama birde şöyle düşünün. Bu açlık grevi yapılırsa tüm medyanın devlet yönetimin dikkati bizlerin üzerine çekilecek.

Sairane

Üye
Üye
iletişim çağında sesimizi duyurmak için önümüzde sağlığımızı tehlikeye sokmadan isteklerimizi iletebileceğimiz çok mecra var. twitter facebook gibi. unutmayalım ki arap baharı dediğimiz olay sosyal medyadan başladı.

Lavinia H

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,

Açlık grevi sesimizi duyurmak için seçilecek son yöntemdir. Öncesinde sokaklara çıkmalı ve haklarımızı aramalıyız. Bu nedenle biz;

Bedenlerimizi ve zihinlerimizi engellemeye çalışanlara karşı sesimizi duyurabilmek için, 3 Aralık 2012 günü saat 17:30'da İzmir Alsancak Yakın Kitabevi önünde toplanıyoruz. Katılımınız sesimizin daha güçlü çıkmasını sağlayacaktır.

Sevgiyle...

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İzmir Eylemi | Facebook

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşlar,

Açlık greviyle sesimizi duyurmaya çalışmak bizim için son yöntem bile olmamalıdır. Bu tamamen benim düşüncemdir ki eğer bizleri hakkımızı neden aradığımız gerçeğinden bizi uzaklaştıran en ilkel yöntemdir. Bizler haklarımızı neden arıyoruz ? Yaşamak için sadece onurlu ve insanca yaşamak için. Neden bu kadar çırpınıyoruz ki ? istediğimiz sadece insana yakışır bir şekilde yaşam haklarımızı alabilmek adına.

Toplumun içinde yaşamın tam ortasında varolabilmek değil mi bizim asıl kavgamız? Yaşamın kıyısına itilmeye karşı değil mi ya da evlere hapis yaşamaya mahkum edilişimize olan isyanımız bizi biraraya getiren en geçerli sebebimiz değilmidir ? Bizim mücadelemizin her adımında varolan amaç İNSANCA YAŞAMAK sa neden bizi yaşamdan uzaklaştıracak ve geri dönüşü mümkün olmayan, dönüşü olduğunda bile bize bırakacağı sekellerle dolu bir yaşamın kapısını açacak açlık grevini destekleyen arkadaşları anlayamamakla birlikte yine de onların bu fikirlerinden dolayı da eleştirmek istemiyorum.

Amacım kesinlikle kimseyle polemik yaşamak ve açlık grevini destekleyenlerin kararlarına saygısızlık değildir. Herkesin aklı ve zekasına saygı duyarım. Buna açlık grevini uygulamasını seçen, uygulayan ve bunu bir çeşit mücadele yöntemi olarak uygulayacakları alkışlayanlara da kendi verdikleri kararın arkasında durdukları sürece saygım sonsuz. Bana ters gelen bir yöntem olduğu için belki de engellinin en çok istediği kavrama zıt bir anlam taşıdığı için ben bu uğurda tek bir canın feda olmasını bile istemiyorum. Yapacak bir şey tabii ki yok çünkü her insan yaşama ve yaşamdan vazgeçme hakkına da sahip olmalıdır.

Bu konuda yapılacak o kadar çok propaganda varken sadece medyanın ilgisini çok daha fazla çekecek olan bu yöntemi uygulayacakların bir an önce bu kararlarından vazgeçmelerini diliyorum.

Sevgili Arkadaşlarım, amaç haklarımızı aramak, almak ve bunun için sesimizi çok etkin bir şekilde duyurabilmeyi başarmaksa eğer şimdi size bir örnek vermek isterim. İstanbul Taksim Meydanını mutlaka duymuşsunuzdur yada görmüşsünüzdür. İşte o meydan çok yakında yeni görüntüsüyle kullanıma açılacak. Şimdi ben o gün hem de ilk açıldığı gün kendimi tabii ki yeterince medya toplandıktan sonra işte yeterince kalabalık etrafımı sarmışken kendimi yaksam ve bunu engellilerin özgürlük mücadelesi adına yaptığımı söylesem kime, kimlere nasıl bir faydası olabilir ? . Olay yeterince büyük olacağı için belki medyada günlerce haber konusu olabilir ama 3,5 gün sonra hayat normale döner ve tüm akışıyla devam eder. Engelliler için hiç bir faydası olmaz ya da bu canlı gösterinin geride kalan engelli haksızlıklarının giderilmesine yararı olmaz. Giden sadece bir can olur ki sanırım bunu kimse arzu etmez. İşte açlık grevi de benim için bu tip bir eylemdir belki 3, 5 ay konuşulsa dahi geriye değiştireceği ,hiç bir getirisi olmayacak. Kaybedilen bir engellinin canı ya da sağlıksız bedenine indireceği son bir darbe olarak kalacaktır.

Sevgiyle kalın, Sağlıcakla kalın, Yaşamakla kalın,

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Düş Gezgini, verdiğin kararı tekrardan gözden geçirmeni diliyorum. Evet açlık grevi en azından grev süresi boyunca medyanın ilgisini çekebilir ama bildiğim kadarıyla kas hastasının zaten, bırak çok uzun süre aç kalmayı 2-3 günlük bi grevde bile bünyen çok olumsuz etkilenecektir.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Arkadaşlar Ailemin inanılmaz baskısı nedeniyle açlık grevinden vaz geçtim.
Bu satırları yazmak benim için çok zor. Şimdiye kadar söylediğim her şeyi yapmış bir insandım. Şimdi açlık grevinden vaçgeçtiğimi okuyanların bir kısmı eminim "gülümseyerek yemedimi" diyecekler. Şunu tüm samimi söylüyorum. Sevdiklerimin gözyaşları beni kararımdan vazgeçirdi. Eğer vazgeçtiysem onlar için vazgeçtim. Alay edilemyede onlar için katlanabilirim sanırım. :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Düş Gezgini,

Sen şu an nasıl düşünürsen düşün ama ben hem seninle hem de sahip olduğun ailenle gurur duyuyorum. Ailen bu dünyada seni gerçekten koşulsuz seven ve sana sahip oldukları için de eminim kendilerinin de senin kadar çok özel olduklarını bilen insanlar. Kararın için hiç kimseye karşı en ufak bir sorumluluk duygusu yada senin deyiminle alay edilme endişesi duymana hiç gerekte yok. Sen bu dünyaya geldiğin için zaten çok değerlisin ve inan sen yaşadıkça başkalarının ne düşüneceği önemli olmamalıdır. Sen onlara başkaları dediğin sürece onlar hep başkaları olarak kalacaktır zaten...

Önemli olan senin yaşayarak, yaşadığın sürece engelli hakları için mücadele etme cesaretini gösterebilmendir. Benim için bunu yaşamından vazgeçerek yapmama kararı almana o kadar çok mutlu oldum ki haklarımdan bile vazgeçebilirim amaç bir insanın yaşaması içinse...ancak böyle ifade edebildim içimdeki senin açlık grevinden vazgeçmekten duyduğum sevinci...

Yaşamla kalın, sevgiyle kalın,

Sairane

Üye
Üye
sevgili düş gezgini. almış olduğun kararı sevinçle karşıladım. dünyada ailemizden başka neyimiz var. onları da kaybetmeyelim. tekrardan hayata hoş geldin kardeşim. :)

Tekerlekli Sandalye