Engelli hakları sadece kamu çalışanlarını kapsıyor?

Esat06

Üye
Üye
Engelli denince sadece kamudaki engelli kapsıyor yoksa Türkiye cumhuriyeti içindeki tüm engelliler kapsıyor kanun hangi kapsamda işliyor ben işitme engelliyim bu senede 1 yada 2 gün engelli kar tatili oluyor maalesef sadece kamuda çalışan geçiyormuş özel sektör geçiyormuş burda bir adaletsizlik var ve yanlış bir sistem ben resmi kurum özel sektör çalışanıyım bana sana geçmez dediler ve çok saçma geldi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef söz konusu özel sektör olunca çoğu hakkı amiyane tabirle takmıyorlar.

İsen Buga

Üye
Üye
Engelli denince sadece kamudaki engelli kapsıyor yoksa Türkiye cumhuriyeti içindeki tüm engelliler kapsıyor kanun hangi kapsamda işliyor ben işitme engelliyim bu senede 1 yada 2 gün engelli kar tatili oluyor maalesef sadece kamuda çalışan geçiyormuş özel sektör geçiyormuş burda bir adaletsizlik var ve yanlış bir sistem ben resmi kurum özel sektör çalışanıyım bana sana geçmez dediler ve çok saçma geldi

Senin yokluğunda işine bakabilecek birileri varsa kar yüzünden işine ulaşamıyorsan durumu amirine bildirip gelemeyeceğini söyleyebilirsin.
İşitme engellileri değil hamile ve yürümekle zorlanan engelliler için düşünülmüş ancak; engelli ayrıcalığı olmasın diye kapsam genişletilmiş. Buraya kadar güzel...

Neden kamu? Kamuda emir verme ve alma yetkileri yazılı olur. Bunu kontrole almak için kar tatili, aşırı güneş tatili, rüzgar tatili vs durumlarda engellilerin zorlukları gözönüne alınarak tatil edilmesi kararlaştırılmış.
ben ki 3 aralık engelli haftası ve tatil günlerinde işe gitmek zorundayım hemde kamudayım hemde 657.ye tabiiyim. İşimi birine devredemiyorum bu durumda tatil benim neyime. Resmi izinde bile geri çağrılıyorum.
Saçma mı olmuş?
Belki saçma belki değil. Bilemezsin.

Niye özele verilmedi bu tatil? 3 aralık ve Engelliler haftasında farklı faaliyet ve görevde isen izin verilmek zorunda; bunu belgelemek şart. Ama kamuda iş bürokrasiye girdiği için uğraşmaya değmez durumda. Daha önceleri 3 aralık ve engelliler haftası görev alıyordum. Görevi amire bildirmek için çapalıyordum. Bir amir değil bilerce amir var silsilesi onay almam gerekiyor. Onay sonrası işleme sokmam gerekiyor gelen evraktan numara alıp sırayla git git git git gidebildiğin kadar: Özlük dosyasına işletiyorsun. Bir iki günün bu dosya ile uğraşmakla geçiyor. Sıkıntı bu.; amir he desin de iş ahha bitti değil..

İstersen bunları toptan iptal edelim. Verilmiş hak istemiyoruz diyelim olsun bitsin. Yada Geniş düşünelim.

Tekerlekli Sandalye