Engelli kardeş adına alınan aracı kullanmak için h sınıfı ehliyetimin olmasımı.?

BY_ErSaN

Üye
Üye
bir sorum daha olacak yardımcı olursanız sevinirim. ağır engelli kardeşim adına vergisiz engelli arabası alacağım. yine forumunuzda okuduğum kadarıyla ötv indirimli araba almak için özürlü kişinin raporunda h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır yazması gerekiyormuş. kardeşim arabayı kullanmayacak ben kullanacağım bu durumda raporda o ibarelerin yazması dışında benim ehliyetimşn sınıfınında h sınıfı olması gerekiyor acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kardeşinizin özürlülük oranı yüzde kaç?

BY_ErSaN

Üye
Üye
Kardeşim ağır özürlü geçen yıl aldığımız sağlık kurulu raporunda %96 ağır özürlüdür yazıyordur. ondan 2 yıl önce aldığımız raporda ise %94 yazıyordu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım. Sakatlık oranı %90 ve üzeri olan engelliler adına alınan aracı normal sürücü belgesi ile engelli kişinin 3. dereceye (üçüncü) kadar yakın akrabaları kullanabilir. Bunun için H sınıfı sürücü belgesi almanıza gerek yok. Zaten bir özrünüz olmadığı için size h sınıfı sürücü belgeside verilmez.

hasan66600

Üye
Üye
halil bey
merhaba benim ögrenmek istediğim elimde 05-04-2011 tarihli oto almak için donanım raporum var bu raporun süresi varmıdır (kullanmak için )tesekkurler

kadersiz

Üye
Üye
by ersan vergısız arac alırken kardesınızın h sınıfı ehlıyetı olamaz sız kullanıcaksınız h sınıfı ehlıyet verılırse kardesınıze sız ve baskası kullanamaz kardesınıze %90 ve uzerı agır ozurlu raporu verıldıgınde sız onun adına otvsız normal arac alırsınız kendın nasıl kulanıyorsan kardes heyette kardesının agır ozurlu raporu olması kafıdır sız sofor vası olmus olucaksınız

Slymn_SAHIN

Üye
Üye
Sakatlık oranı %90 ve üzeri olan engelliler adına alınan aracı normal sürücü belgesi ile engelli kişinin 3. dereceye (üçüncü) kadar yakın akrabaları kullanabilir. Peki Halil bey diyelim. noterden 4 kişi kullanabilir diye vekalet vere bilir mi...? diyelim arabayı aldıktan saonra engeli vefat etti bir sorun olurmu hani 5 yılı doldurmadan ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
4. bir yakın aracı kullanamaz. 5 yıl dolmadan araç sahibinin vefatı durumunda kanuni mirascılar aracı satamaz. Satsalar bile ötv ödemek zorunda kalırlar.

Slymn_SAHIN

Üye
Üye
yanlış anlattım halil bey hani yakın aile fertlerinden 4 kişiye vekalet verebilir mi demek istedim kullanabilir diye 4.kişi değil

Tekerlekli Sandalye