engelli maaşı kesılmesı

rumuz

Üye
Üye
oglum calısıo hane gelırı yuksek gorunuo . oglumla ayrı adreslerde oturmamıza ragmen engellı maasım kesıldı hakkımı nasıl arayabılırım

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör
İtiraz dilekçesi yazın, oğlunuzun farklı bir adreste oturduğu halde aynı adreste sayarak maaşınızın kesildiğini bu hatanın düzeltilmesini istediğinizi belirten bir itiraz dilekçesi yazın, dilekçenize yazılı cevap istediğinizi mutlaka belirtin ki elinizde belge olsun. Eğer itirazınıza olumsuz cevap gelirse o cevapla dava açabilirsiniz ve büyük ihtimallede davayı kazanırsınız çünkü kişilerin adreslerinin kaydı esas alınır.

rumuz

Üye
Üye
teşşekkürler dılekceyı nereye vermemız gerekıyor

septik

Editör
Editör
Rica ederim, bölgenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına verin.

barış5

Üye
Üye
Merhabalar

Benim de şöyle bir sorunum oldu. %90 (rapor) engelliyim. 2022 engelli maaşı almakta idim. İkamet ettiğimiz bina kentsel dönüşüme girdiğinden taşındık. Adres değişikliğini Nüfus Müdürlüğünden yaptık. Raporum %90 fakat aslında %100 görme engelliyim. Eve bağımlı yaşamaktayım. Tek başıma evde ve dışarda hareket kabiliyetim yok maalesef. Ablamla birlikte yaşıyoruz. Bakımım onda. Başkaca hiç gelirim yok.

Bu ay maaşım yatmadı. Alo 144 sosyal yardım hattını aradım. Adres değişikliği nedeniyle maaşımın kesildiği söylendi.
Benzer durum yaşayan ya da nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair bilgi verebilecek arkadaşlardan destek rica ediyorum . Peşinen teşekkürler.​

septik

Editör
Editör
Merhaba.

Yeni adresinizin bulunduğu ilçedeki sydv na müracaatınızı yapın, gelir incelerler şartlarınız uygunsa maaşınız tekrar bağlanır.

Timsah

Üye
Üye
Bizimde gelir şartından maaşımız kesilmişti eşim işi bıraktı tekrar başvurdum basvurum onaylanmadı sebebi 1yıl geriye dönük gelire bakamıyorlarmış 5 6 ay beklemem gerekiyomus böyle durumda ne yapmam gerekir
Evde 5 kişiyiz 2400emekli maaşı ve bakım maaşı alıyoruz ev kira 900 tl ama şartlar tutmuyor diye kabul görmüyor basvurum

septik

Editör
Editör
İlk kez böyle birşey duydum, geriye dönük geliri ne yapacaklarmışki çok saçma. Size hemen mevcut durumunuz üzerinden gelir testi yapılmalıydı.

İstersseniz hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren 144 nolu hattı arayın size söylenenle ilgili bilgi almaya çalışın.

Son düzenleme:

Timsah

Üye
Üye
Teşekkür ederim aricycam bende ilk kez duyuyorum ne yapacaklarını bilemiyorlar bağlamamak için bisürü bahane geriye dönük hesaplama ne demek

gececi01

Üye
Üye
İtiraz dilekçesi yazın, oğlunuzun farklı bir adreste oturduğu halde aynı adreste sayarak maaşınızın kesildiğini bu hatanın düzeltilmesini istediğinizi belirten bir itiraz dilekçesi yazın, dilekçenize yazılı cevap istediğinizi mutlaka belirtin ki elinizde belge olsun. Eğer itirazınıza olumsuz cevap gelirse o cevapla dava açabilirsiniz ve büyük ihtimallede davayı kazanırsınız çünkü kişilerin adreslerinin kaydı esas alınır.
sayın septik buraya böyle bir konu açmak için girdim tevafuken burada aynı benim durumumla alakalı konuyu gördüm 3 gün sonra oğlum istanbula çalışmaya gidecek adres nakli için mahalle muhtarına danışayım dedim bana oğlun bekarsa farklı adrestede olsa engelli maaşın kesilir dedi durumu daha iyi anlamak için engel gen tr buraya konu açayım dedim hali hazırda konu varmış şimdi bu durumda nasıl bir yol izlememiz lazım bilen varsa açıklarsa sevinirim 18 yaşını dolduran bireyin ayrı adrese çıkmasına medeniyet sosyal hak diyorlar ama iş maaşa gelince keserim diyor çok adaletsiz ve saçma bir sistem

ayrıca hanede 6 kişiyiz oğlum asgari ücret alacak 3000 tl acaba kişi başı gelirimi baz alıyorlar yoksa sgk lı olması yeterlimi şayet kişi başı baz alınıyorsa 3000 maaş 1800 de evde bakım 4800/6=800 tl kişi başı 852 tl yi geçmediğinden kesilmemesi gerek ama işin içine sgk giriyorsa her türlü ali cengiz yapıp kesebilirler

17 yıldır işkura kaydım var 17 yıl tek bir iş dahi paslamayan işkur son zamanlarda abuk subuk işler palamaya başladı amaçları bana iş bulmak çalıştırmak olduğuna inanmıyorum istikrarsız olan bu piyasada 3 ay çalışıp işten çıkarılacağımı bildiğinden engelli maaşımı kesmeye çabalıyorlar bende acilen işkur kaydımı pasif hale getirdim tam bir komedi yazıklar olsun
oglum calısıo hane gelırı yuksek gorunuo . oglumla ayrı adreslerde oturmamıza ragmen engellı maasım kesıldı hakkımı nasıl arayabılırım
oğlunuzun geliri ne kadar acaba ve hanede kaç kişisiniz

benim oğlum 3000 asgari ücretle işe girecek hanede 6 kişiyiz

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör

gececi01

Engelli maaşı başvurusu yapıp muhtaçlık sınırının üzerinde geliri çıktığı zaman maaş alabilmek için adres kaydırma yöntemi uygulayanlar oluyor, bu durumda vakfın gözünden kaçmıyor dolayısı ile sıkı takip ediliyor ve bu arada gerçekten iş, güç veya başka bir nedenle adresinden ayrılanlarada aynı gözle bakılıyor.

Sizin muhtarın söylediği gibi bekar adresinden ayrılamaz, ayrılsada hanede sayılır veya adresinden ayrılması için evli olması şart gibi bir duruma 2022 yönetmeliğinde rastlamadım.

Engelli maaşını alan siz iseniz oğlunuzun veya yaşadığınız hanedeki herhangi birinin sgk lı olması sizin maaş almanıza engel değil.

6 Kişilik bir hanede sadece bakım maaşı ve oğlunuz asgari ücretle çalışacaksa sizin engelli maaşınızda bir sıkıntı çıkmaz, yukarda yaptığınız hane gelir hesabınız doğrudur.

gececi01

Üye
Üye

gececi01

Engelli maaşı başvurusu yapıp muhtaçlık sınırının üzerinde geliri çıktığı zaman maaş alabilmek için adres kaydırma yöntemi uygulayanlar oluyor, bu durumda vakfın gözünden kaçmıyor dolayısı ile sıkı takip ediliyor ve bu arada gerçekten iş, güç veya başka bir nedenle adresinden ayrılanlarada aynı gözle bakılıyor.

Sizin muhtarın söylediği gibi bekar adresinden ayrılamaz, ayrılsada hanede sayılır veya adresinden ayrılması için evli olması şart gibi bir duruma 2022 yönetmeliğinde rastlamadım.

Engelli maaşını alan siz iseniz oğlunuzun veya yaşadığınız hanedeki herhangi birinin sgk lı olması sizin maaş almanıza engel değil.

6 Kişilik bir hanede sadece bakım maaşı ve oğlunuz asgari ücretle çalışacaksa sizin engelli maaşınızda bir sıkıntı çıkmaz, yukarda yaptığınız hane gelir hesabınız doğrudur.
ben 650 tl engelli maaşı kızım 1000 tl engelli maaşı kızım için 1800 tl evde bakım maaşı oğlum işe girerse 3000 tl maaş engelli maaşları gelirden sayılmadığından 3000+1800 /6 hesapladım bu durumda kesilmemesi gerek lakin son zamanlarda sosyal yardımlaşma devede pire aramakta malumunuz

rumuz

Üye
Üye
sayın septik buraya böyle bir konu açmak için girdim tevafuken burada aynı benim durumumla alakalı konuyu gördüm 3 gün sonra oğlum istanbula çalışmaya gidecek adres nakli için mahalle muhtarına danışayım dedim bana oğlun bekarsa farklı adrestede olsa engelli maaşın kesilir dedi durumu daha iyi anlamak için engel gen tr buraya konu açayım dedim hali hazırda konu varmış şimdi bu durumda nasıl bir yol izlememiz lazım bilen varsa açıklarsa sevinirim 18 yaşını dolduran bireyin ayrı adrese çıkmasına medeniyet sosyal hak diyorlar ama iş maaşa gelince keserim diyor çok adaletsiz ve saçma bir sistem

ayrıca hanede 6 kişiyiz oğlum asgari ücret alacak 3000 tl acaba kişi başı gelirimi baz alıyorlar yoksa sgk lı olması yeterlimi şayet kişi başı baz alınıyorsa 3000 maaş 1800 de evde bakım 4800/6=800 tl kişi başı 852 tl yi geçmediğinden kesilmemesi gerek ama işin içine sgk giriyorsa her türlü ali cengiz yapıp kesebilirler

17 yıldır işkura kaydım var 17 yıl tek bir iş dahi paslamayan işkur son zamanlarda abuk subuk işler palamaya başladı amaçları bana iş bulmak çalıştırmak olduğuna inanmıyorum istikrarsız olan bu piyasada 3 ay çalışıp işten çıkarılacağımı bildiğinden engelli maaşımı kesmeye çabalıyorlar bende acilen işkur kaydımı pasif hale getirdim tam bir komedi yazıklar olsun

oğlunuzun geliri ne kadar acaba ve hanede kaç kişisiniz

benim oğlum 3000 asgari ücretle işe girecek hanede 6 kişiyiz
evde ıkı yasıyoruz evde bakım parası ve engellı maaası alıoruz baska gelır yok ama engellı maasını kestıler 3 senedır alıyor olmamıza ragmen yenı kesıldı oglum baska adreste olmasına ragmen aynı evde kabul edılıyormus bekar oldugundan maası maaası 3 bın tlde olsa ztn 850 yı gecıyo 3 kısı ye bolunce resmen bekar evladın calısıyosa engelllı maası yok dıyolar evladın bıze bı faydası yok kendını kurtarsın yeter 3 snelık engellı maaasım bu ay bı anda kesıldı bu sebebp gosterıldı 3 senedır aynı durumdayız halbukı 3 sene once hıc baglamasalardı ozaman cok sacma bı durum ıyıce sacmaladılar madur bıraktılar bı anda
dılekce yazıp verdık yazılı bı cevap ıstedıgımızı soyledık fakat donus yok yazılı cevap verılmıyormus sozlu olarak cevap verılıyor aynı adres kabul edılıyormus yanı resmen evladı olana engelllı maaası verılmıyoya getırdıler olayı magduruz suanda

septik

Editör
Editör
Siz şuanda iki kişi iseniz evde bakım maaşı almanız bile muhtaçlık sınırınızı aşmasına sebebtir.

Bakım maaşı 1800 tl / 2 kişi = 900 tl kişi başı gelir olur.

Yalnız, açıklamalara bakılınca bu yıl asgari ücret artışı baya yüksek olacak. Bakım maaşında artış olacak tekrar hesap edip, kişi başı gelir sınırına göre 2022 yılında tekrar bavuru yapabilirsiniz.

Diğer konu aynı adreste olmadığı halde , sırf geliri yüzünden aynı adresteymiş gibi gösterilen kişiler sebebiyle maaşları kesilenler cimere şikayet etmeli.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye