Engelli malulen emeklilik

Merhaba %90 agir engelliyim malulen emekli olabilmem icin oncelikle sigorta calisani olmam gerekiyor mu yoksa sigorta calisani olmasamda malulen emekli olabilir miyim

SM-J200F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Sigorta girişi olmayan birisi ne malulen emekli olur, nede kademeli engelli emekliliğinden faydalanır. Bir kişinin emekli olabilmesi için SGK ya tabi çalışması ve/ya isteğe bağlı prim yatırarak ön görülen hizmet yılı ve prim gün sayısını (ki bu durum işe başlama tarihi, sakatlık oranı ve çalışılan kuruma bağ-kur, ssk, emekli sandığı göre değişir) tamamlaması gerekir.
Konuya ilşkin azda olsa bilgi sahibi olmak adına şu iki konuya göz atınız:

http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

http://engelliler.gen.tr/f11/detaylariyla-malulen-emeklilik-icin-gerekli-sartlar-24320/

Ama itiraz ettim 3 yada 4 ay oldu haber daha gelmedi acaba olabilme imkanim var midir

Arkadaşım, hiç bir işe girdinizmi? hangi sgk kolundan ? giriş tarihiniz nedir? sağlık sonunuzla ilgili aldığınız rapor tarihlerini ve oranları yazarsanız net cevap alabilirsiniz.

Yahu şeker kardeşim, malulen emeklilik başvurum red edildi bende redde itiraz ettim sonuç ne olur diye sorsana? Tam olarak ne sorduğunu 3-4 mesaj sonra daha yeni anlayabildim. Tam olarak gelen red cevabında red gerekcesi olarak ne yazıyor du?

iyi akşamlar. ben de sormak ıstiyorum. 2005 yılında ilk sgk girişim 750 gün primim yattı. sağlıklı idim. sonra askere gittim. sonra hastalandim. böbrek nakli oldum. %52 engelli raporun ile iş kur aracılığıyla özel bir şirkette 240 gün daha çalıştım. sonra 06/09/2010 da e kpss ile kamuya atandim. vergi indirimi almak icin muracat ettim böbrek Nakillilerde oran değişikliğine gidildiği için %86 oran verdiler ve bu oranda vergi indirimi aldım. halen çalışıyorum. toplamda 11 yıl hizmet sürem ve 3150 gün primin var. en son aldığım sağlık raporunda ise diyanet başladığı için %92 engelli oranı var. Ağır özürlü ve bakıma muhtaç değilim.halen çalışıyorum. emeklilik için hangisi bana avantajlı olur acaba. şimdiden teşekkür ederim. gruba yeni üye oldum. tekrar herkese geçmiş olsun. selamlar

iyi akşamlar. ben de sormak ıstiyorum. 2005 yılında ilk sgk girişim 750 gün primim yattı. sağlıklı idim. sonra askere gittim. sonra hastalandim. böbrek nakli oldum. %52 engelli raporun ile iş kur aracılığıyla özel bir şirkette 240 gün daha çalıştım. sonra 06/09/2010 da e kpss ile kamuya atandim. vergi indirimi almak icin muracat ettim böbrek Nakillilerde oran değişikliğine gidildiği için %86 oran verdiler ve bu oranda vergi indirimi aldım. halen çalışıyorum. toplamda 11 yıl hizmet sürem ve 3150 gün primin var. en son aldığım sağlık raporunda ise diyanet başladığı için %92 engelli oranı var. Ağır özürlü ve bakıma muhtaç değilim.halen çalışıyorum. emeklilik için hangisi bana avantajlı olur acaba. şimdiden teşekkür ederim. gruba yeni üye oldum. tekrar herkese geçmiş olsun. selamlar

Ali Palaz, sizin durumunuz malulen emeklilik uygun. İlk sigortalılık tarihinizde herhangi bir engeliniz/hastalığınız yokmuş. Fakat daha sonra hastalığınız oluşmuş ve mevcut sakatlık oranı cetveline göre siz böbrek nakli olduğunuz için, malul sayılıyorsunuz. Eğer kendinizde çalışacak gücü bulamıyorsanız malulen emeklilik için muracaat edebilirsiniz.

teşekkür ederim halil bey. şimdilik ıyiyim calisabiliyorum. malulen emeklilik değilde erken emekli olmak istiyorum. emeklilikten sonra calisma ihtiyacı olursa diye. o yüzden 15 yılı doduracagim 2020 yılında emekli olabilirim de mi. prim 3600 mü yoksa 3900 mu olmalı peki.

SM-J710FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum herkese sevgiler,halil bey sizden öğrenmek istediğim kafama takılan 2008 öncesi sonrası ,tabloya bakıyorum 2008 öncesi işe gİren yüzde 40 engelli emekliliği 20 yıl 4400 prim gün,2008 sonrası işe giren yüzde 40 engelli 18 yıl prim küsür kafam karışiyor..Halil hocam benim ise giriş 04.2007 rapor yüzde 40 vergi indirimi yüzde 40, prim 2400..geriye dönük boşluk var bu boşluğu yatirabilirmiyim,çalışmakta çok zorlanıyorum artık mecalim kalmadı yoruldum artık ise zar zor gelip gidiyorum adım atacak dizlerimi kaldırcak güç yok emeklilik için başvursam beni emekli etmezler suan rapor yüzde 40 en son aldigim..Halil bey ne yapmalıyım çok zorlanıyorum

@Ali Palaz, 15 yıl 3900 günle emkli olacaksınız siz.
@Yakamoz44, emeklilik süreleri konusunda 2008 önce ve sonrası arasında farklılıklar. Bu konuda haklısınız ama yasa öyle yapacak birşey yok. Anladığım kadarıyla sizin prim gün sayınızda eksiklik var. Bu eksikliği askerlik yaptıysanız askerlik borçlanması yaparak doldurabilir, yada isteğe bağlı prim yatırabilirsiniz vaya bir işyerinde çalışıyor gözükürsünüz. Yani tanıdık bir işyerine primleri ben ödeyecem sen beni sigortalı çalışan gösterde diyebilirsiniz.

Yahu şeker kardeşim, malulen emeklilik başvurum red edildi bende redde itiraz ettim sonuç ne olur diye sorsana? Tam olarak ne sorduğunu 3-4 mesaj sonra daha yeni anlayabildim. Tam olarak gelen red cevabında red gerekcesi olarak ne yazıyor du?
Halil Yılmaz bey SGK ya basvurdum bana bu ret cewabi geldi %90 evet raporum oldugu halde bu soleniyor adrese gelen zarfta epilepsi hastasiyim Kocatepe Saglik Kurulunun 05.11.2015 tarih 20150602246 sayili kararinca 506sayili kanunun 53.maddesinin (A) fikrasina gore malül durumda sayilmiş ise de ayni kanuna tabi işyerine maluliyetini gerektiren ariza ile girmesi nedeni ile ayni maddenin (B) fikrasina geregince malulluk sigortasi yardimindan yararlanamayacagi (5510sayili kanunun geçici 10.maddesi geregince) Merkezimize bildirildiginden hakkinizda Malulluk Sigortasi yönünden yapilacak işlem bulunmamaktadir .diye adrese zarf geldi sonra yine SGK ya gidip itirazda bulundum elimde olan %90 evet yani agir raporumla aradan 3 yada 4 ay gecti daha haber gelmedi acaba malulen emekli olur muyum Halil Yılmaz bey

mesut1357, malulen emekli olmak için olmazsa olmaz ilk şart ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (%60) sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi veya yukarısına çıkmış olması gerekir. SGK'dan size gelen red yanıtında da bunu diyor zaten. Mealen diyorki, senin sakatlık oranın maluliyet düzeyinde olsada ilk işe giriş tarihinde de öyle olduğundan malulen emkli olamazsın. Bu durumda bende gelen red cevabına olumlu sonuç alacağını zannetmiyorum.

Geri