Engelli memurun tayin hakkı?

ert1973

Üye
Üye
ENGELLİ MEMURUN TAYİN HAKKI İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK

İLK DEĞİŞİKLİK

2014 yılında 657 sayılı Kanunun 72. maddesine eklenen hüküm şu şekildedir:

"(Ek fıkra: 06.02.2014 - 6518 S.K./10. md.) İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır."

İKİNCİ DEĞİŞİKLİK

Bu hükümden sonra, tüm kurumları kapsayan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik'te, 16 Ağustos tarihi itibariyle değişiklik yapıldı. Yönetmeliğe eklenen yeni ek madde şu şekildedir:

"MADDE 11- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 3- İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır."

ÜÇÜNCÜ DEĞİŞİKLİK

3. değişiklik, kurumsal düzeyde yapılacak ve yukarıda yer verilen hükümleri içeren değişikliktir. Bunlar henüz yayınlanmamıştır. Yönetmeliğin geçici 5. maddesi gereğince 6 ay içinde kurumsal yönetmeliklerin yürürlüğe konulması gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME

1- Nakil istenebilmesi için;

- engelli memur kendisinden dolayı nakil isteyecekse, en az yüzde 40 oranında sağlık raporu olması,

- eşten veya bakmakla yükümlü olduğu 1. derece kan hısımlarından dolayı nakil istenecek ise eşin ağır engelli olması,

gerekmektedir.

Bu durumda olanlar, bir gerekçe belirtmeksizin nakil isteyebilecek, ancak nakil istenen yerin olup olmayacağını, kurumlar kadro imkanına bakarak karar verecektir. Bu haktan bir kez yararlanılabilecektir.

2- Engelli memur; kendisi, eşi veya çocuklarının engellilik durumunun tedavisinden dolayı nakil isteyecek ise, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

3- Engellilik durumu devam ettiği sürece, engelli memurun yeri, isteği dışında değiştirilemeyecektir.

slm benim 2 ay sonra adaylığım kalkıyor. MEB'te hizmetli olarak çalışyorum. yeni çıkan torba yasada birtakım değişiklikler olduğu söylenyordu. Bu yasa geçtimi Adaylığım kaktıktan sonra tayin isteyeceğim. Aile ve Sosyal İşler Bakanlığının kanun tasarısını okudum ve 10 madde de ENGELLİ olanlara ayrıcalık ve öncelik tanınır diyor. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Normalde asaletin onandıktan sonra tayin isteme hakkın var. Torba yasa öncesi bu şekildeydi. Son çıkan yasayı okumadım. Onda ne tür değişiklikler var bilmiyorum açıkcası. Bilen arkadaşlar konuya yazabilir mi?

güz gülleri

Üye
Üye
Engelli memurlara asaletleri onaylanmadan ve her hangi bir şarta bağlı kalmadan ailelerinin yaşadığı ile atanma hakkı tanınmıştır. Asaletinizi beklemeyin. durumunuzu anlatın. dilekçeniz ekinde raporlarınızı ekleyip çalıştığınız kurumun Personel Genel Müdürlüğüne iletilmek üzere deyip müdürünüze imzalatın. sonrası hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ert1973

Üye
Üye
Engelli memurlara asaletleri onaylanmadan ve her hangi bir şarta bağlı kalmadan ailelerinin yaşadığı ile atanma hakkı tanınmıştır. Asaletinizi beklemeyin. durumunuzu anlatın. dilekçeniz ekinde raporlarınızı ekleyip çalıştığınız kurumun Personel Genel Müdürlüğüne iletilmek üzere deyip müdürünüze imzalatın. sonrası hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

yeni mi istedin tayinini GÜZ GÜLLERİ ve ataman gerçekleştimi . söylediğin dayanakları dilekçemde belitmelimiyim. daha başka gerekçeler sunmam gerekirmi . Eğer amirim karşı çıkarsa ne yapabilirim.birde tayinin çıkması kaç ay sürüyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler .

Moderatörün son düzenlenenleri:

güz gülleri

Üye
Üye
tayinim 15 gün içinde gerçekleşti. dayanak maddelerini yazmanıza gerek yok.onları genel müdürlük yazıyor.genel müdürlüğün atama yazısında onlar yazdığı için yazdım.demek ki bakanlığın OLUR emirleri bildirilmiş kurumlara. sıkıntı yok yani.Kişinin dilekçe verme özgürlüğü vardır. Amirinizin bunu kabul etmeme gibi bir davranışı olamaz.sadece durumunuzu yalnız yapamadığınızı belirtir bir dilekçe ile ekine raporlarınızı kimlik fotokopisi ve mezuniyet diplomanızı ekleyin.kurumunuzun personel işlerine verin. onlar gönderiyor.
kolay gelsin.

ert1973

Üye
Üye
siz hangi kurumda görev yapıyorsunuz ben milli eğitimdeyim teşekkürler bilgiler için çok yardımcı oldun kolay gelsin sizede

orhanveli

Üye
Üye
Hocam öncelikle merhabalar. böyle bir bilgi paylaşmışın ancak açıkçası benim araştırmalarıma göre bu yasa daha yürürlüğe girmedi. Girdiği takdirde ise rapor derecesi %50 nin üzeri olanlarda ağır özürlü ibaresi yazması gerekli yani senin dediğin gibi şartsız şurtsuz isteyeni memleketine göndermiyolar. Ben yaptım oldu diyosun ama nasıl yaptığını daha detaylı olarak açıklarsan ben ve benim gibi binlerce arkadaşımız bilgilenmiş olur. Veya sakıncası yoksa numaramı vereyim detaylı olarak telefonda konuşalım. Teşekürler.
tayinim 15 gün içinde gerçekleşti. dayanak maddelerini yazmanıza gerek yok.onları genel müdürlük yazıyor.genel müdürlüğün atama yazısında onlar yazdığı için yazdım.demek ki bakanlığın OLUR emirleri bildirilmiş kurumlara. sıkıntı yok yani.Kişinin dilekçe verme özgürlüğü vardır. Amirinizin bunu kabul etmeme gibi bir davranışı olamaz.sadece durumunuzu yalnız yapamadığınızı belirtir bir dilekçe ile ekine raporlarınızı kimlik fotokopisi ve mezuniyet diplomanızı ekleyin.kurumunuzun personel işlerine verin. onlar gönderiyor.
kolay gelsin.

güz gülleri

Üye
Üye
o bahsettiğin % 50 endişesi bende de vardı.yasa yürürlüğe henüz girmedi doğru! fakat oluşmuş bir taslak var ve başka bir ildeki engelli memur mağduriyetini bildirir bir dilekçe sunduğunda geri çevirmiyorlar. yasa çıkmış gibi işlem yapıyorlar. siz dilekçenizi verin. ben özel bir şey yapmadım sadece dilekçe verdim .ekine sağlık raporumu ve diplomamı koydum.salık raporuma istinaden tayinim gerçekleşti.

orhanveli

Üye
Üye
Hocam tekrar merhaba. öncelikle geri dönüş yaptığınız için teşekür ediyorum ki yazdığınız bilgiler bende ve ailemde büyük bir umuda vesie oldu. Yarından itibaren dilekçemi personel genel müdürlüğüne vereceğim inşallah sizin gibi benimde tayinim gerçekleşir.Numaram 507 460 35 55 eğer sizde numaranızı verirseniz ve sizi rahatsız etmiş olmazsam hem birebir teşekür etmek isterim hemde işlemlerle ilgili ufak bi detay hakkında bilginize başvurmak isterim. Hoşçakalın.
o bahsettiğin % 50 endişesi bende de vardı.yasa yürürlüğe henüz girmedi doğru! fakat oluşmuş bir taslak var ve başka bir ildeki engelli memur mağduriyetini bildirir bir dilekçe sunduğunda geri çevirmiyorlar. yasa çıkmış gibi işlem yapıyorlar. siz dilekçenizi verin. ben özel bir şey yapmadım sadece dilekçe verdim .ekine sağlık raporumu ve diplomamı koydum.salık raporuma istinaden tayinim gerçekleşti.

ert1973

Üye
Üye
Hocam tekrar merhaba. öncelikle geri dönüş yaptığınız için teşekür ediyorum ki yazdığınız bilgiler bende ve ailemde büyük bir umuda vesie oldu. Yarından itibaren dilekçemi personel genel müdürlüğüne vereceğim inşallah sizin gibi benimde tayinim gerçekleşir.Numaram 507 460 35 55 eğer sizde numaranızı verirseniz ve sizi rahatsız etmiş olmazsam hem birebir teşekür etmek isterim hemde işlemlerle ilgili ufak bi detay hakkında bilginize başvurmak isterim. Hoşçakalın.

orhan veli yaptığın işlemlerle ilgili banada bilgi verirsen sevinirim. Bende tayin isteyeceğim ne yapmam gerektiğini tam bilemiyorum. sen hangi kurumdasın Ben meb te hizmetliyim

polo42

Üye
arkadaşlar bu yeni kanunla 1800 gün prim ve 10 yıllık sigorta süresi ile malulen emekliler için maaş 971tl olarak açıklandı ya, şimdi aklıma takıldı bütün kurumlardan(ssk, bağkur, emekli sandığı) emekli olacaklar için geçerlimi bu maaş tutarı? bilğisi olan varsa paylaşsın lütfen.

MELEKDERYA

Üye
Üye
Biraz uzun sürdü ama istediğim okula tayinimi yaptırdım şükürler olsun :)

orhanveli

Üye
Üye
Merhaba Ert1973.Bende meb te hizmetli kadrosundayım.Nakil için gerekli evrakları (rapor, çalışma belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, dilekçe ) hazırlayarak iadeli taahhütlü olarak postayla personel genel müdürlüğüne gönderdim. Artık bundan sonrası bekleyip görecez. Gelişme oldukça ben burdan gerekli bildirimi yapacağım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Allah'a emanet olun görüşürüz inş.
orhan veli yaptığın işlemlerle ilgili banada bilgi verirsen sevinirim. Bende tayin isteyeceğim ne yapmam gerektiğini tam bilemiyorum. sen hangi kurumdasın Ben meb te hizmetliyim

ert1973

Üye
Üye
Merhaba Ert1973.Bende meb te hizmetli kadrosundayım.Nakil için gerekli evrakları (rapor, çalışma belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, dilekçe ) hazırlayarak iadeli taahhütlü olarak postayla personel genel müdürlüğüne gönderdim. Artık bundan sonrası bekleyip görecez. Gelişme oldukça ben burdan gerekli bildirimi yapacağım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Allah'a emanet olun görüşürüz inş.

okulda mı çalışıyorsun dilekçeni nereye verdin. çalışma belgesi nedir. direk personel genel müdürlüğüne mi yoksa bağlı olduğun milli eğitim müdürlüğüne mi başvurdun

aavcıı

Üye
Üye
arkadaşlar tayın konusunda ben dilekcemı verdım fakat sonuc olumsuz gel dı bildiginiz yonetmelik vasa söyleyınde bizde tekrar dilekce yazalım bu konuda bana yardıcı olursanız
sevinirim tl 05427674557 simdiden teşekkürler

kul_veysi

Üye
Üye
ben tayin istedim olumsuz geldi

kolay gelsin arkadaşlar benimde tayin sorunu var ama il içi tayin istiyorum %61 engelli olmama rağmen istediğim tayine kurumun ihtiyacı var diye red geldi
hastanenin yetersiz olduğuna dair hastaneden yazı aldım
raporu ekledim bulunduğum ilçenin doğal şartlarıda olumsuz bana verilen cevap bu !
bişeler yapan oldumu şu düzenleme metnine ulaşan varmı aranızda ?

amokachi

Üye
Üye
orhanveli kardeş ; bi sonuç varmı ? cevapta ne yazıyor ? tayin oldun heraldeki unuttun bizleri :)

amokachi

Üye
Üye
bi gelişme varmı arkadaşlar, neden bu foruma kimse girmiyor

Tekerlekli Sandalye