Engelli Olma Nedeniniz Nedir

Engelli Olma Nedeniniz Nedir

• Kullanılan toplam oy
    0

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bildiğiniz gibi engellilik doğuştan, sonradan, kaza veya hastalık sonucu ortaya çıkan bir durum. Bu sayılan nedenlerden içerisinde en çoğu hangisi veya sitemiz üyelerinin ağırlığı hangi gruba giriyor bunu öğrenmek adına anketimize oy verebilirsiniz.

Engellilik nedeniniz nedir?

• 1-Doğuştan
  • 2-Sonradan -kaza, hastalık vb. gibi-
  • 3-Doktor hatası
  • 4-İhmal sonucu -geçikmiş tedavi veya hiç tedavi olmama-

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Benim engelim doğuştan. Bir çeşit kalça çıkığı diyebiliriz. Tam olarak kalça çıkığı değil ama. Bilimsel adını ben bile tam telaffuz edemiyorum. :) İlk okulu bitirene kadar zorlanarakta olsa yürüyebiliyordum. Sonrasında yaş ilerledikce yürüme fonksiyonumuda kaybettim. Bu durumun yaşanacağını daha önce dr larda söylemiş zaten. Şimdi duruma göre manuel veya akülü sandalye kullanıyorum.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Tüm ruh sinir hastalarını kapsamaz belki ama ben sonradan şizofreni hastalığına yakalandım. çocukluk ilk gençlik zor geçti, (şimdi içinizi karartmayayım genlerimde varmış ve çevresel faktörlerle birleşince yakalanmışım diyeyim.) buna rağmen hastalığımla iyi baş ettiğime inanıyorum.

İskender Durgun

Üye
Üye
Sonradan engelli oldum. 7 yılı aştı. Trafik kazası...

Kara Kartal17

Üye
Üye
Benim hastalığım da sonradan lise 2. sınıfta eklem ağrıları ile başladı.

elif74elif

Üye
Üye
2010 yılında yüksekten düştüm omurlar kırıldı ameliyat sırasında vidaları yanlış gönderdikleri için felç oldum.Ameliyat hatası yani ve tahmin edersiniz ki dava açtım ama kazanamadım.

Birey

Üye
Üye
Benim hastalığım da sonradan lise 2. sınıfta eklem ağrıları ile başladı.

Benim de lise 2de artık cihaz takmak zorunda kalmıştım. Zor bir dönemde yakalamış bizi :)

•4-İhmal sonucu -geçikmiş tedavi veya hiç tedavi olmama...

septik

Editör
Editör
2010 yılında yüksekten düştüm omurlar kırıldı ameliyat sırasında vidaları yanlış gönderdikleri için felç oldum.Ameliyat hatası yani ve tahmin edersiniz ki dava açtım ama kazanamadım.

Elif kardeşim bizemi diyorusun:) neler duyuduğumuzu inan Allah göstermesin ne yaşamlar var Allah göstermesin bir insana yapılabilcek en büyük kötülüktür sağlığna sebeb olmak kardeşim morelini bozmamaya gayret et.

Sağlık sorunuza gelince 12 yaşında polinevrit yani tüm sinir uçalarının iltihap dolayısıyla 5 yıl kadar gözlerim dahi sağa sola dönmeden yattım fakat zamanla sinirler yenilendikçe toparladım bu günüme çok şükür hayat bu anlamsız zamanın kurbanı olduk sanırım ama öleki skolyoz belirdi o zamnın şartlarında ameliytla kurtadığımı düşünüyorum iyide hayat uzun ailediki çürük mevzu benmişim demekki bide kanseri denedik ama bendeki inatla 10 yılı aştım kanser nye uğradığını şaşırdı.

Hayat bu daha neler göreceğiz yaşayacağız son bulana denk mücadleye devam diyorum:)

MİRAC_71

Üye
Üye
Benimde kas erimesi 16 17 yaşımdan sonra hissetmeye başladım ama tabi doğuştan genlerde var çünkü ailede birtek ben değilim babam ve halamdada aynı hastalık var onlar hiç yürüyemiyor. Ama ben şu an 32 yaşındayım ve çok şukur yürüye biliyorun ama merdiven ve oturup kalkmak bayağı zorluyor. Hepinize geçmiş olsun ALLAH'dan acil şifalar dilerim.

elif74elif

Üye
Üye
evet septik ne yazık ki benden daha vahim durumda insanlar var bir şeylerin kurbanı olmuş.ben bu günüme şükrediyorum senin de azmine hayran oldum Allah hepimize şifa versin.

septik

Editör
Editör
Amin,

Aslında konuya bakış açısı herkezde farklıdır, tabiki kötünün kötüsü vardır, hepimiz şükredlim, sıkıntıyı yaşamayan anlıyorum dese dahi sadece anladığını zanneder gerçek farklıdır, sonuçlara baktığımızda ise yaşamak zorundayız öyle yada böyle, iyide biz bu zamanı tüketeceksek isyan of puh demektense kendimize yararı olacak şeylere yönelmek en azından benim mantığıma çok uygun öylede yapmaya çalşıyorum.

Hayatı fiziksel anlamla özetlemiyorum geçen bir konudada bahsetmiştim sağlıklı sağlıksız kaç yaşına gelirsen gel elinde kalan yaşadığın duygulardan ibarettir, ee duygularımı yöneten benisem:)

Remzi ACAR

Üye
Üye
iş yerinde asansörle 3. kata çıkarken 2. katta halat kopması sonucu t6 l5 ve sol tibia sağ topuk kırığım oldu... şimdi ise yüzde 45 ortopedik engelliyim....
bu günlerimizede şükür...

KoLiBRi

Üye
Üye
Merhabalar.. 35 yasındayım.2 yasından bu yana polio sekeli ile hayatıma devam ediyorum.ayaklarım felc.anketinizin 4. secenegine giriyor durumum cünkü 4 gün boyunca siddetli atesli durumdaymısım.annem babama doktora gidelim demis ama babamsa benim ogluma bisey olmaz deyip es gecmis.sikayet vaabında degil ama böylesi durumlarda ihmal eden baba ise ben sessiz kalma hakkımı kullanıyorum.2 abim var 2 sinide evini babam yaptı.onlar saglıklı.bense kira da ikamet ediyorum.. yorum sizin..iyi günler...

zeynep45

Üye
Üye
Benim oglum vucudun kendinden urettigi bir kulak rahatsizligi var 3 kere amaliyat oldu tekrarlama riski her zaman var duyu kaybi var kucukken atesten 2 kere havale gecirdi bir sure ilac kullandi simdi cok sukur iyi ALLAH herkese acil sifalar versin

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
sesimi-duyan-varmc4b1.png

...ve o geceden sonra hala dağılan kemiklerimi toplamaya, kaynaştırmaya, bacaklarımın hayata uyum sağlamasına çalışıyorum...

elif74elif

Üye
Üye
Yaşanan an yaşanıyor da, sonrasında fiziksel birleştirmeler yapılıyor da...kafayı toplamak zor oluyor baya baya.ben ilk zamanlar nasıl düştüğümü hatırlamaya çalıştım hep nedense sanki hatırlarsam bacaklarım geri gelecek.hatırlayamadım tabii travma dedikleri şey işte sonraki hayatımı hep etkileyen anılar sürekli bir panik hali hep kötü bişeyler olacak gibi ve bazen yorgun düşüyorum hep bir sonraki olası kötü şeyi düşünüp engellemek isterken kendim ve sevdiklerim adına.engelleyemiyorum...

septik

Editör
Editör
Konu aslında bzileri sorgulayan bir konu, içten cevaplar, ve içten duygulalada hep beraber cevap araymaya çaılışıyoruz,

İyide her sorunun cevabı varmıki?

Her kötü anlamda yaşanmış durumların suçluları bizmiyiz veya olmak zorundaymıdık?

Elimizde kalan aillerimiz ve diğer ergumanları değerlendirmenin dışında yapabileceğimiz neler varki?

Sadece hayat yani kısıtlı bir zaman ve yaşamsal faaliyetlerimize devam edebilecek güç ve desteğin dışında bir isteği bile olmayan ve hatta
bize olan olmuş ailemiz bari mutlu yaşasından ibarettir hayalinin dışına bile çıkamıyoruz desem çokmu ukelalık yapmış olurum?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

'' Konu aslında bizleri sorgulayan bir konu, içten cevaplar, ve içten duygularlada hep beraber cevap aramaya çalışıyoruz, ''

Ne güzel yazmışsın arkadaşım. Niye ukalalık olsun ki bu kadar samimiyetin olduğu bir sayfada herkes kendi acısını bir şekilde yazıya dökme cesaretini gösterebilmişken hemde... bu sayede birbirimizi daha iyi anlayabildiğimizi farkediyorum.

Bu anketin amacı aslında kimseyi engelinin nedeni hakkında bir yorum yapmasına gerek kalmayacak şekilde sadece şıkları işaretlemekten ibaretti ama görüyorum ki üyelerimiz içtenlikle açıklama yaparak bir anlamda duygularını dile getirmişler.

Anketi yanıtlamanın dışında yanıt yazan tüm engelsiz yüreklere teşekkür ederim.

Allah hepimizin yardımcısı olsun dileklerimle...

KARDELEN

Üye
Üye
Benim hastalıgım doğuşdan dr adına eski yıllarda kemik erimesi diyodu sonradan dr adına tıp dilinde Osteoporoz geciyo.sandelye kullanıyom.

Tekerlekli Sandalye