Engelli rapor çilesi yeter

gfaruker

Üye
Üye
Ya bir kurumun kabul ettiğini başka kurum kabul etmiyor 10 gün önce aldığım sürekli yazan rapor aynı hastane 10 gün sonra düşürüyor bu saçmalık ne zaman bitecek

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuyu birazdaha açarmısınız. Sağlık kurulu raporuyla ilgili tam olarak yaşadığınız sıkıntılar nedir?

gfaruker

Üye
Üye
Ötv için yüzde 90 rapor aldım geçen yıl sürekli ibareli aynı hastaneden aynı dr.evde bakım raporu için benim vereceğim oranın faydası olmaz diyerek oran vermedi yüzde 88 e düştü ötv raporuna zararı olurmu diye kuşkulandım ğerçi olmayacağını söylüyorlar ama vergi dairesine baýiye sordum.
Artı ötv raporunu evde bakım maaşı için kabul etmiyorlar değerlendirmesi farklıymış..

Halil bey ne yapmam lazım

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu konuda sağlık kurulu raporu alırken dikkat edilmesi gereken konuları dilim döndüğünce açıklamaya çalışmıştım
https://engelliler.gen.tr/f25/engelli-raporu-nasil-alinir-rapora-nasil-itiraz-edilir-31857/
Ayrıca DR un bakım maaşı için benim vereceğimin oranın faydası olmaz kelimesini hiç anlamadım. DR başından savmaya çalışmış.
Evet bakım maaşı için alınan raporda "ağır özürlüdür" ibaresinin yazması lazım ama onu heyette pek ala yazabilirdiler.
ÖTV için rapor sorun çıkarmaz ama eğer o raporda ağır özürlü ibaresi yoksa malasef bakım maaşı alamazsınız.
Ne yapabilirsiniz. Son aldığınız rapora itiraz edebilir, rapora ağır engellidir ibaresinin yazılmasını isteyebilirsiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Değerli kardeşim emin ol kesin birşey söylemek çok güç. Şimdi zararı olmaz derim olur vebalde kalırız. Burası Türkiye inan öyle akıl almaz şeyler oluyor ki anlamak mümkün değil. Ama şuda var. anladığım kadarıyla sen bakım maaşı için müracaat edeceksin. Bakım maaşı aylık bin tl nin üzerinde. Senin öncelik hangisiyse ona göre hareket et.

Hakan.60

Üye
Üye
Keşke sadece 1rapor verseler ve bu raporda engelli haklarına ait ne hakkımız varsa onun için kullanılmasını sağlasalar.Hatta bu raporu genel sistemlere işleseler.ve böylelikle herşey için rapor istemeseler.
Bu sistemi anlamakta gerçekten zorlanıyorum.Rapor alıyorsun yok iş için başka yok kart için başka vb vb.
1kerede ne hakkı varsa nerede kullanilabileceksek isaretleselerde herşeye rapora koşmak zorunda kalmasak..Birde engel oranı var problem.1doktorun verdiği oran diğerininkini tutmuyor.Bir hastane %50ise digerinde aynı hastalığa %30verirler.ben sistemi anlamakta cidden sorun yaşıyorum.
Ya bırakın engelliyi,inanın o hastane ortaminda o rapor çilesinde o bürokrasi kuyruğunda normal sağlıklı insanlar bile dayanamıyor.Birde engelli kardeşlerimizin düştüğü bu utanç haline bakın.Bu rezilliği bize reva görenleri Yüce Yaradana havale ediyorum..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli Rapor Çilesine Son

Arkadaşlar, rapor alırken mümkünse raporun kullanım alanları kısmında yazan ve size bugün lazım olmasa da ilerde lazım olacak kullanım alanları kısımlarını doldurunuz. Biliyorsunuz sağlık kurulu raporu almak bir engelli için hayli zahmetli bir iş. Bu yüzden her seferinde tekrar tekrar rapor almak yerine bir kere aldığınız raporda kullanım alanlarını mümkün mertebe geniş tutunuz.

Başvuru yapmadan önce tüm haklarınızı dikkatli şekilde araştırın. Çünkü engelli raporu alırken size raporu ne için aldığınız soruluyor. Eğer sadece bir maddeyi işaretlerseniz daha sonra bu hakkınızı talep ettiğiniz de tekrar rapor almanız gerekiyor denebilir. Bu yüzden rapor alırken mutlaka talep ettiğiniz hakları ayrı ayrı belirtin.

Örneğin raporda “tekerlekli sandalye kullanması uygundur” , “akülü sandalye kullanması uygundur” , “ÖTV indirimli araç alır” , “vergi indirimden faydalanır” şeklinde size ilerde lazım olacak alanların işaretlenmesini isteyiniz.

Heyete çıkmadan önce, tüm branş doktorlarını gezdikten sonra bana kalırsa size raporu ne için istediğinizi soracak olanlara;

1- Çalışmıyor olsanız dahi bir gün gelir de çalışmayı düşünürseniz (dünya hali bu insan yarın ne olacağını bilemiyor) vergi indirim hakkı için deyin. Alın bir kenarda dursun gün olur devran döner belli mi olur? Mesela ben aklıma bile gelmezdi vergi indirim hakkı denen bir şeyin gerekli olduğunu ve o olmazsa emekli olamayacağımı bile bilmiyordum. 3. kez rapor çıkartmak zorunda kalışım bu yüzdendi.

2- Bütün haklarım için deyin. Evde bakım maaşı kriterine bugün kü sahip olduğunuz şartlarda uygun olmasanız dahi belki bir gün ev hanesinden ayrılacak olan çocuğunuz yada gelir sahibi kişi kimse onun yokluğuyla evde bakım maaşı alabilmeniz mümkün olabilir diye siz alın alabiliyosanız bir kenarda dursun.

3-Ağlamayana emzik verilmeyen bir ülkede yaşadığınızı unutmayın! Bütün engelli haklarım için diye bir şık varsa onu işaretleyin. Şimdi rapor dilekçesi değişmiş midir bilemiyorum eskiden böyle bir şık yoktu. Aslında olması gerekir.

4- Aklınıza takılan her ne varsa bir kağıda mutlaka not edin. Engelli raporu çıkarmak için hastaneye gittiğinizde 1-0 önde olmanızı sağlayacak tüm tedbirleri önceden alın. Doktor sorularına karşı hazırlıklı olun ve hatta evde prova yapın dersem inanın çok abartmış olmam.

Tekerlekli Sandalye