Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree6Beğeni

Konu: Engelli raporu nasıl alınır, rapora nasıl itiraz edilir?

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,734
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu

  Engelli raporu nasıl alınır, rapora nasıl itiraz edilir?

  Sponsor Bağlantılar


  Bu inceleme dosyamızda “engelli raporu nasıl alınır” sorusuna cevap verirken devamında alınan sağlık kurulu raporlarına nasıl ve hangi yolla “itiraz” edeceğinizi açıklayacağız.

  ÖN BİLGİLENDİRME
  :

  Mevcut yasalar çerçevesinde bir kişinin devlet nezdinde engelli sayılması ve engellilere tanınan yasal haklardan faydalanması için “sağlık kurulu vermeye yetkili hastanelerin birinden” en az %40 oranında rapor alması gerekir. Rapor oranı yüzde 40 değil de %39 olan biri hiçbir haktan faydalanamaz.

  rapor-almak.jpg

  ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

  Engelli raporu almak isteyen vatandaşlar bireysel başvuruyla yada kurum sevkiyle “sağlık kurulu raporu vermeye yetkili” devlet yada özel sektöre ait tam teşekküllü hastanelere başvuruda bulunarak rapor almak istediklerini belirtmediler.
  Yukarda ki cümlemizde atıfta bulunduğumuz “tam teşekküllü hastane” tanımı içerisinde tüm branş DR ların olduğu hastaneleri ifade eder.

  RAPOR BAŞVURUSUNDA GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NEDİR?

  DİLEKÇE: (Bu dilekçeler hastanelerde matbu halde vardır. Bu dilekçelerde ki ilgili alanları doldurmanız yeterlidir. Örnek: ÖTV indirimi için, vergi indirimi için gibi rapor alma amacınızı belirtmelisiniz.
  2 ADET NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ VE ASLI:
  5-6 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF:

  Yukarda saydığımız belgelerle birlikte sağlık kuruluna başvuruda bulunacaksınız. Başvuru üzerine sizi tüm branş DR larına tek tek muayene olmanız için gönderecekler.
  Bu aşamadan sonra rapor için başvurduğunuz hastanedeki tüm branş DR’larına (ortopedi, kardiyoloji, psikiyatri vb. gibi) tek tek muayene olacaksınız. Benim kalp sorunum yok kardiyolojiye veya pskolojik hastalığım yok psikiyatriye neden muayene oluyorum diye sormayın yasa gereği hepsine muayene olmanız gerekiyor.

  ENGELLİ RAPORU KAÇ GÜNDE VERİLİR?

  Yukarda saydığımız işlemleri gerçekleştirdiğinizde sağlık raporu için başvurduğunuz hastane size “heyet” için gün verecek. Heyet günü heyete çıktığınızda size verilecek rapor oranı heyet kararıyla belirlenecek. Tekrardan toparlamak gerekirse.

  1- Tüm branş doktorları dolaşılacak
  2- Heyete çıkılacak

  Heyete ne zaman çıkılacağı rapor için başvurduğunuz hastanenin yoğunluğuna göre değişiyor. Hasta yoğunluğu az olan küçük illerde bir hafta sonra heyete çıkıp rapor oranınızı öğrenip raporu alabildiğiniz gibi, hasta yoğunluğunun fazla olduğu büyük illerde bu süre 2-3 ayı bulabilmekte. Dolayısıyla engelli raporu şu günde çıkar diye net bir süre vermek pek mümkün değil.

  Raporunuzu eğer kişisel müracaat şeklinde aldıysanız 2 nüsha şeklinde verilir. Bunun bir nüshası saklanmak üzere hastane arşivine kaldırır diğeri size verilir. Eğer rapor başvurusunu kurum sevki ile yaptıysanız bu sefer 3 nüsha şeklinde verilir bu nüshalardan biri hastanede kalır, diğeri sevki yapan kuruma gönderilir üçüncüsü ise size verilir.

  ENGELLİ RAPORUNA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

  rapor-itiraz.jpg

  Engelli raporunuzu aldınız ancak raporda size verilen özür oranının düşük olduğuna inanıyor, size haksızlık edildiğini düşünüyorsanız size verilen sağlık kurulu raporuna itiraz edebilirsiniz.

  Rapora bizzat kendiniz itiraz edeceğiniz gibi özürlü kişinin vasisi veya sizi sevk yoluyla rapor almaya gönderen kurum itiraz edebilir. Rapora itiraz etme yöntemi tam olarak şu şekilde işlemektedir. İtiraz edeceğiniz raporun aslı gibidir bir nüshasıyla bulunduğunuz ildeki “il sağlık müdürlüğüne” başvuruda bulunacaksınız. Başvuru üzerine müdürlük size bulunduğunuz il sınırları içinde başka bir sağlık kurulu vermeye yetkili hastaneye sevk eder, sevk edilen hastanenin verdiği rapor oranı itiraz ettiğiniz rapor oranıyla aynı ise oran olduğu gibi kabul edilir. Eğer iki hastanenin verdiği oran farklıysa örneğin ilk aldığınız rapor oranı %40 itiraz üzerine aldığınız rapor oranı %45 ise bu sefer sizi “hakem hastanesine” sevk ederler. Hakem hastanesi son ve nihai kararı belirler. Hakem hastanesinin nihai karar olduğundan hakem hastanesinin verdiği rapor oranına itiraz edilemez.
  Ayrıca bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/saglik...staneler-1466/

  ENGELLİ RAPOR ORANLARI NASIL BELİRLENİR?

  Bir kişinin hangi oranda engelli olduğuna “özür oranları cetvelinde” sayılan / sıralanan hastalık / özür durumunda o hastalık ve özre ilişkin verilecek oranlar sıralanmıştır.
  Örneğin: Şeker hastalığında (tip 1 tip 2 tip 3 ) xx, xxx oran verilir, işitme engelinde xx oran verilir, görme kaybında xx oran verilir şeklinde sıralanmıştır. Rapor oranını – oranlarını belirleyecek doktorlar için bağlayıcı olan “özür oranı cetvelidir” dolayısıyla Doktorlar özür oranı cetveli tablosunda sıralanan oranların dışına çıkamaz. Ancak eğer özür oranı cetvelinde kişideki hastalığın engel durumunun direk bir karşılığı yoksa bu sefer DR o hastalığın engel durumunun kişide bıraktığı genel etkiye, kişinin yaşam standartını ne kadar düşürdüğüne bakarak kendince bir oran belirler.

  Başka bir deyişle doktorlar verilecek orana dair kişisel kanaatini ancak o oranın özür oranı cetvelinde direk bir karşılığı yoksa belirtebilir. Hangi hastalığa hangi oranda rapor verildiğini öğrenmek için bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/sakatl...-cetveli-8377/

  BİRDEN FAZLA HASTALIK SAKATLIKTA RAPOR ORANI HESAPLAMASI

  Kişide birden fazla sakatlık / hastalık varsa tüm haslıklar ve sakatlıklar için ayrı ayrı oran verilir. Örneğin Kalp hastalığı için %20 şeker hastalığı için %30 vb gibi (not yazılan hastalıklar ve zikredilen oranlar örnek olması açısından verilmiştir.) Ve tüm oranlar daha sonra engelliler arasında çok tartışılan “Balthazard” hesaplama yöntemi denen bir yöntemle hesaplanır. Bu hesaplama bilinen hesaplama yönteminden farklıdır.

  Yine daha rahat anlaşılması için bir örnek verelim. Kalp için %20 işitme kaybı veya işitme engeli için %30 oranda rapor aldığınızda normal toplama hesaplamasına göre 20 + 30 = 50 ederken bu oran balthazard hesaplamasına göre 20 + 30 = 44 etmektedir.
  Hesaplananın nasıl yapıldığına dair daha fazla bilgi ve hesaplama yapmak için bakınız:> https://rapor.engelliler.gen.tr

  RAPOR ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

  Arkadaşlar rapor alırken mümkünse raporun kullanım alanları kısmında yazan ve size bugün lazım olmasa da ilerde lazım olacak kullanım alanları kısımlarını doldurunuz. Biliyorsunuz sağlık kurulu raporu almak bir engelli için hayli zahmetli bir iş. Bu yüzden her seferinde tekrar tekrar rapor almak yerine bir kere aldığınız raporda kullanım alanlarını mümkün mertebe geniş tutunuz.

  Örneğin raporda “tekerlekli sandalye kullanması uygundur” , “akülü sandalye kullanması uygundur” , “ÖTV indirimli araç alır” , “vergi indirimden faydalanır” şeklinde size ilerde lazım olacak alanların işaretlenmesini isteyiniz.

  Bununla birlikte eğer ilerde aktif olarak çalışacak veya halen bir işyerinde çalışıyorsanız raporunuza sizin “çalıştırılacağınız ve çalıştırılamayacağınız” alanların neler olduğunun yazılmasını isteyiniz.

  Ayrıca bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/tum-ha...-dilekce-5148/
  Sağlık raporları hakkında elimden geldiğince bilgim ölçüsünde bilgiler vermeye çalıştım. Benim gözümden kaçan sizin merak ettiğiniz sorular olursa konu altında yazın lütfen.


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  RAPOR ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

  1-Rapor alacağınız hastaneyi önceden belirleyin. Birden fazla kez gidip gelmek zorunda kalacağınız için sizin ulaşmanıza en yakın mesafede olanı ve mümkünse fiziki koşullarınıza uygun olup olmadığını önceden belirleyin.

  İlk engelli raporumu almak için İstanbul Şişli Etfal Hastanesi'ne başvurmuştum Sene 2004. Heyet hastanenin dışında, yarı bir binada ve birinci katta üstelik rampa yada asansör yoktu. Branş doktorları ise bir engelli için hayli uzak mesafede ve hastanenin A, B, C bloklarındaydı. Bir günde o kadar yolu katetmek ve asansörün olmadığı röntgen bölümüne gidip gelmek toplam 1 ay sürmüştü. O yüzden ben çok çektim aman siz çekmeyin demek istiyorum ve lütfen öncesinde hastane araştırmanızı mümkünse mutlaka yapın.

  İlk kez başvuru yapacaklar kesinlikle yanınızda refakatçiniz olsun, yalnız gitmeyin. İnsan hem çok fazla yoruluyor hemde sinirleri fena yıpranıyor o yüzden en çok güvendiğiniz ve yanında kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir yakınınızla birlikte gidin.

  2- Doktorlar karşısında hastalar bir anda süt dökmüş kediye dönebilirler. Tedirginlik , hafif korku, stres, yaşadığınız gerginlik, vb duygular yüzünden zaten beyaz önlük fobisi olanlar hiç konuşamaz. O yüzden branş doktorlarını gezmeye başlamadan önce doktorlara neler söyleyeceğinize önceden çalışın, doktor neyin var ? diye sorduğunda kitlenip kalmayın!!!

  3- Arkadaşlar rapor alırken mümkünse raporun kullanım alanları kısmında yazan ve size bugün lazım olmasa da ilerde lazım olacak kullanım alanları kısımlarını doldurunuz. Biliyorsunuz sağlık kurulu raporu almak bir engelli için hayli zahmetli bir iş. Bu yüzden her seferinde tekrar tekrar rapor almak yerine bir kere aldığınız raporda kullanım alanlarını mümkün mertebe geniş tutunuz.

  Başvuru yapmadan önce tüm haklarınızı dikkatli şekilde araştırın. Çünkü engelli raporu alırken size raporu ne için aldığınız soruluyor. Eğer sadece bir maddeyi işaretlerseniz daha sonra bu hakkınızı talep ettiğiniz de tekrar rapor almanız gerekiyor denebilir. Bu yüzden rapor alırken mutlaka talep ettiğiniz hakları ayrı ayrı belirtin.

  Örneğin raporda “tekerlekli sandalye kullanması uygundur” , “akülü sandalye kullanması uygundur” , “ÖTV indirimli araç alır” , “vergi indirimden faydalanır” şeklinde size ilerde lazım olacak alanların işaretlenmesini isteyiniz.


  4-Raporunuzu istihdam için kullanmak istiyorsanız lütfen “çalıştırılamayacağı alanlar” kısmının doldurulmasını ve istihdam açısından değerlendirilmesini sağlayın. Çalıştırılamayacağı alanların doldurulması her açıdan sizin lehinizedir. Çalıştırılamaz alanlarda istihdam edilmez ve olası sorunları en aza indirmiş olursunuz.

  Rapor çıkarmak oldukça zahmetli bir süreçtir o yüzden her aşamasını azami dikkat göstererek yolalın, acele etmeyin, formları doldururken ek süre isteyin, anlayamadığınız bir soru yada kısım varsa yetkiliden yardım istemekten çekinmeyin.

  Şu an aklıma gelenler bunlar yine herhangi bir kolaylık yada öneri gelirse aklıma buraya eklerim. Rapor alırken yaşadığım her güçlük bir başka arkadaşıma kolaylık olsun diye yazıyorum. Hayatımda 3 kere engelli raporu aldım. Çünkü ilki acemiliğime geldi engelli kimlik kartı için, ikincisini işe girmek için aldım, 3. sünü emekli olabilmemi sağlayan vergi indirim hakkı elde etmek için aldım. Şimdi ki aklım olsaydı ilk seferde hepsi için tek rapor alırdım.

  Hayat, en çok yaşanarak öğrenilirmiş Bizlerin yaşadığı acı tecrübeler sizlere tatlı tebessümler olsun dileğimle..

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2017
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba arkadaşlar, dedem 80 yaşında dün heyet e girdi ve %86 oran geldi, Dedem, 5 yıl önce babannemin vefatından sonra Esmax ve Abilify diye 2 tane psikolojik ilaç kullanmaya başladı ve bu ilaçları nöroloji uzmanı yazmıştı ve sıkıntılarının geçmediğini ve bunlarla ilgili sıkıntılarını Psikiyatri Uzmanı doktor a anlattı. Doktor durumuna üzüldü heyette konusacaklarını söyledi vs. Heyet Raporunu bugün aldık ve oran %86 gelmiş ve Psikiyatri Bölümü yani Zihinsel Ruhsal Davranış bölümü "Tedaviden Fayda Görüyor" diyerekten puan 0 (sıfır) olarak belirtmişler. ve biz de %86 ile kaldık. Halbuki puan vermeleri gerekiyordu ve %90 a ulaşmış olacaktık. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin..

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,734
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Ypabileceğiniz tek bir şey var oda rapora itiraz etmek.

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Selamlar.bugun engelli raporumuzu aldik. %87 vermisler.raporumuza itiraz ettik.5 bolumden heyete girmiştik.bir sorum olacak yani biz anlayamadık arkadaslar.babam koah hastasi.daha önce meslek hastaligindan dolayi maas bağlandi.fakat engelli raporu icin basvurdugumuzda sıfir(0)oran verilmis.koah hastasi birine sıfır verilebirler mi.raporda koah olduguda belirtilmis.ama oran vermemiş gögüs cerrahi.itirazımizdan sonuç.alır miyiz
  Konu pinar_821 tarafından (12-04-2018 Saat 00:08:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: Eksik

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Raporda Koah ve silikasoz oldugu belirtilmiş fakat oran sıfır(0) verilmis.bu mumkun mudur.

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Rapor itirazı sevk  Selamlar.arkadaslar bugun almıs olduğumuz rapora itiraz ettik.5 bölüm toplamından %87 verildi.biz de itiraz ettik ve bizi baska bir hastaneye sevk ettiler.yeni hastanede ne gibi bir işlem uygulanacak.yine tek tek her bölüm film emar vs isteyecek mi.yoksa eski rapor uzerinden mi yorum yapacak.ya da sadece bizim itiraz ettigimiz bolüm mü sadece raporu inceleyecek.
  black 06 bunu beğendi

 8. #8
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu


  @pinar_821

  İtirazınız neticesinde yeniden değerlendirileceksiniz sonuç farklı çıkarsa hakem hastaneye sevhiniz yapılacaktır. Koah için oran belirtmemeleri garip zira Koah hastaları hastalığın verdiği etkiye ve yapılan testlere göre bir oran alırlar. Oranlar aşağıdaki gibidir.


  GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ
  1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan
  diğer bütün hastalıklarda solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılacak;
  a- Az etkilenme varsa 20
  b- Orta derecede etkilenme varsa 40
  c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

  NOT: *Yukarıda bahsi geçen hastalıklarda akut dönem geçtikten sonra ve optimal tedavinin ardından Klinik gözlem ve Solunum Fonksiyon Testleri ile değerlendirme yapılır. Solunum Fonksiyon Testlerinin karar vermede yetersiz kaldığı durumlarda arter kan gazları, egzersiz testleri, ekokardiyografi ve sağ kalp kateterizasyonu ile değerlendirme yapılır.
  **Solunum Fonksiyon Testleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya SFT Teknisyeni tarafından yapılır ve sorumlu Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından yorumlanarak onaylanır, rapor içeriğine FVC, FEV1, FEV1/ FVC % oranları yazılır.

  2-Akciğer ve/veya plevra tüberkülozunda verilecek karar tedavi sonunda ve 1. maddedeki fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

  NOT: *İlaca dirençli kronik tüberkülozlu olgular aynı şekilde uygun tedavi süresinin bitiminden sonra 1. maddedeki fonksiyon kaybına göre değerlendirilir.
  **Ekstra pulmoner tüberkülozlu olgularda ise tedavi sonunda ilgili branş tarafından özür durumuna göre çalışma gücü kaybı belirlenecektir.

  3- Akciğer, plevra ve toraksın diğer malignitelerinde onkolojinin ilgili maddesine göre değerlendirme yapılır.
  4- Toraks cerrahisi uygulanan hastalar ( yıllık kontrollere göre) 1. maddedeki solunum ve dolaşım fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

 9. #9
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Düşünün ki 2015 yılında meslek hastalığından dolayı(koah) maaş bile bağlandı .yani cidden anlam veremedik.neden böyle bişey yapıldı.kurul sekreteri bile şaşırdı.itiraz edin dedi

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  ama yeniden işlem.hakem hastane v.s v.s. bir sürü zaman.yaşlı bir insanı tekrar aynı işlemleri yaptırmak


  cidden yazık.kimse kimsenin derdini bilmediği için anlamıyor


Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş